Prawdopodobnie nadmiernie komplikujesz swoją pielęgnację skóry po biegu

Według przeglądu medycznego przeprowadzonego w 2017 roku, zanieczyszczenia powietrza mają poważny wpływ na naszą skórę. W rzeczywistości, niektóre z tych czynników stresogennych na skórze obejmują starzenie się skóry, pigmentację, warunki alergiczne - takie jak zapalenie skóry i egzema - a nawet raka. Ochrona tego organu powinna być priorytetem, ale można z nią przesadzić.

Po biegu, kiedy czujesz na skórze dodatkowy żwir i brud, oto wszystko, co powinieneś zrobić, aby doprowadzić skórę do porządku:

CO MUSIMY ZMYWAĆ

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, a Światowe Forum Ekonomiczne podaje, że aż 92% światowej populacji żyje w miejscach, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza poziom uznawany za "bezpieczny". Powyższy przegląd medyczny wymienia niektóre z zanieczyszczeń, które w szczególności wpływają na skórę, w tym "promieniowanie ultrafioletowe, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, lotne związki organiczne, tlenki, cząstki stałe, ozon i dym papierosowy." Niektóre z tych wymienionych rzeczy nie mogą być zmywane - takie jak promieniowanie ultrafioletowe - ale będziesz zmywać filtry przeciwsłoneczne, które powinieneś nosić, aby chronić przed nimi.

"Kiedy myślisz o ekspozycjach na zewnątrz, główną ekspozycją, przed którą powinieneś się strzec, jest ekspozycja na słońce" - mówi dr Adewole (Ade) Adamson, MPP, dermatolog z certyfikatem i adiunkt w Dell Medical School na University of Texas w Austin. "Zalecam stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym o wartości co najmniej SPF 30 i, jeśli to możliwe, kapelusza. Bieganie w długich rękawach lub spodniach jest plusem, o ile pozwala na to pogoda. Dla większości ludzi nie ma innych znaczących ekspozycji na zewnątrz, o które należy się martwić."

Nawet jeśli nie musisz się szczególnie martwić o szkodliwe działanie na skórę, nadal jest wiele do zmycia po biegu. Dr Adamson dodaje, że żwir i brud, które czujesz po biegu, to nagromadzenie potu zmieszanego z bakteriami - nie martw się, to normalna część tego, co nazywa "ekosystemem skóry" - i możesz nadmiernie komplikować sposób, w jaki to zmyjesz.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ W KWESTII PIELĘGNACJI SKÓRY

Po pierwsze, pielęgnacja skóry to coś więcej niż tylko dbanie o twarz; często jest to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy słyszysz to słowo. Dr Adamson przypomina nam, że skóra jest największym organem w organizmie, więc należy myśleć o rutynie pielęgnacyjnej w kategoriach całego naskórka.

"Twoja twarz jest tym, co najpierw prezentujesz światu, więc wiele osób kładzie duży nacisk na samą twarz" - wyjaśnia. "Jednak ważne jest, aby dbać o coś więcej niż tylko o twarz. Skóra na innych częściach ciała może być podatna na uszkodzenia spowodowane ekspozycją na słońce lub stać się sucha, łuszcząca się lub swędząca z powodu braku nawilżenia."

Przemysł pielęgnacji skóry doprowadził nas do przekonania, że potrzebujemy różnych rodzajów produktów do oczyszczania, złuszczania i nawilżania, ale dr Adamson twierdzi, że większość z nich jest niepotrzebna i może być wręcz szkodliwa na dłuższą metę. Szczególnie zauważa, że złuszczanie ścierne może w rzeczywistości uszkodzić skórę, jeśli jest stosowane zbyt często.

JAK PRZESTAĆ NADMIERNIE KOMPLIKOWAĆ SWOJĄ RUTYNĘ

Nie musisz wyrzucać zawartości swojej kabiny prysznicowej i apteczki, ale możesz zwrócić uwagę na sposób, w jaki oczyszczasz swoją skórę. Dr Adamson nie twierdzi, że maseczki i środki złuszczające wyrządzą szkody, jeśli będą stosowane sporadycznie, ale nie są one niezbędne do właściwej pielęgnacji skóry.

"Ludzie mają tendencję do przekonania, że potrzebują skomplikowanego systemu oczyszczania skóry; tak nie jest" - dodaje. "Najlepszym sposobem na oczyszczenie skóry jest stosowanie delikatnego, bezzapachowego środka oczyszczającego/myjącego do ciała".

Zauważa, że Twoje ciało naturalnie samo się złuszcza, więc używanie delikatnego środka oczyszczającego i myjącego do ciała, jak wspomniano, wystarczy, aby wspomóc ten proces. Szukając środka oczyszczającego - do twarzy i całego ciała - nie musisz szukać konkretnych składników; upewnij się jedynie, że nie ma on substancji zapachowych. Dr Adamson dodaje również, że środki oczyszczające bez alkoholu są łagodniejsze dla skóry i nie wysuszają jej.

Zatem następnym razem, gdy pójdziesz pod prysznic po długim biegu, możesz zaoszczędzić czas, stosując nową rutynę: jeden delikatny środek myjący. Drugi krok powinien nastąpić po wysuszeniu skóry, ponieważ powinnaś ponownie nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym, jeśli zamierzasz wrócić na zewnątrz. Żadnych dodatkowych balsamów i eliksirów nie trzeba!

0 Udziały