Prawda o lodzie dla regeneracji mięśni

Dla wielu osób drugą naturą jest przykładanie do kontuzji okładu z lodu lub torebki z mrożonym groszkiem. Jest nawet prawdopodobne, że lekarz zalecił ci "RICE". Ten akronim, który oznacza "odpoczynek, lód, ucisk i uniesienie", jest receptą stosowaną po kontuzji od prawie 40 lat.

Ale czy lód naprawdę pomaga w procesie gojenia? Wierzcie lub nie, ale nie ma żadnych badań, które wykazałyby, że lód pomaga zmniejszyć stan zapalny lub usprawnić gojenie uszkodzonych tkanek. W rzeczywistości, przegląd z 2012 r. w British Journal of Sports Medicine stwierdzono: "Lód jest powszechnie stosowany po ostrych naciągnięciach mięśni, ale nie ma żadnych badań klinicznych na temat jego skuteczności".

Co więcej, dr Gabe Mirkin, człowiek, który ukuł termin RICE w 1978r, ostatnio wycofał się "R" i "I" w swoim protokole, mówiąc, że "wygląda na to, że zarówno lód, jak i całkowity odpoczynek mogą opóźnić gojenie, zamiast pomóc".

CO TAK NAPRAWDĘ DZIEJE SIĘ PO OBLODZENIU

Kiedy wychodzisz na długi bieg lub wykonujesz ciężki trening na siłowni, zaczynasz być obolały. Twoje mięśnie doznają uszkodzeń i pojawia się niewielki stan zapalny, który pomaga mięśniom się zagoić. (Pamiętaj, że stan zapalny jest odpowiedzią Twojego układu odpornościowego na uraz i jest naturalną częścią procesu gojenia). Bolesność zniknie w ciągu kilku dni, ale w naturze ludzkiej leży chęć zrobienia czegoś z tym zmęczonym, obolałym uczuciem, więc wiele osób przykłada do swoich pulsujących mięśni okład z lodu.

Lód z pewnością może sprawić, że poczujesz się lepiej. Odrętwia on bolące miejsce poprzez zmniejszenie prędkości przewodzenia nerwów, co oznacza, że sygnały bólowe pomiędzy mięśniami a mózgiem ulegają spowolnieniu, dzięki czemu nie odczuwasz bólu. Badania wykazały, że nawet osoby z przewlekłym bólem czują się lepiej po zastosowaniu lodu lub terapii zimnem.

Pamiętaj, że lód tylko tłumi ból. Nie pomaga w gojeniu się tkanek, więc może cię kusić, by znów ćwiczyć, zanim twoje ciało będzie gotowe. To fałszywe poczucie bezpieczeństwa może prowadzić do większego bólu na dalszej drodze.

JAK DZIAŁA STAN ZAPALNY

Jak wspomniano wcześniej, twoje ciało potrzebuje stan zapalny, aby się leczyć. Kiedy twoje ciało wywołuje odpowiedź zapalną na uszkodzenie mięśni, białe krwinki pędzą do miejsca urazu, aby wymieść resztki komórkowe i dostarczyć uzdrawiających składników odżywczych. Jako środek ostrożności, uszkodzone naczynia krwionośne zwężają się, aby poddać uraz kwarantannie, podczas gdy otaczające naczynia rozszerzają się, aby wpuścić bogaty w składniki odżywcze płyn, powodując początkowy obrzęk, którego doświadczasz po urazie.

Obrzęk ten zmniejsza się naturalnie poprzez układ limfatyczny, mapę jednokierunkowych naczyń, które usuwają produkty odpadowe z organizmu. Jednak układ limfatyczny jest pasywny, co oznacza, że nie działa automatycznie. Usuwa on odpady tylko wtedy, gdy mięśnie się kurczą, więc jeśli siedzisz spokojnie i obkładasz mięśnie lodem, odpady nie zostaną usunięte. Przykładanie lodu do obszaru objętego stanem zapalnym w rzeczywistości spowalnia proces gojenia. Opisany powyżej proces metaboliczny ulega spowolnieniu i hamuje odpływ obrzęku i napływ składników odżywczych. Zasadniczo, lód uruchamia przycisk pauzy w procesie gojenia, co opóźnia regenerację mięśni, jak wykazały badanie z 2013 r. w czasopiśmie Journal of Strength and Conditioning Research.

Jeśli więc lód spowalnia gojenie, co możemy zrobić zamiast tego, aby stanąć na nogi?

ALTERNATYWA AKTYWNEGO POWROTU DO ZDROWIA

Ponieważ układ limfatyczny opiera się na aktywacji mięśni w celu usunięcia odpadów, lekkie ćwiczenia i bezbolesny ruch mogą przyspieszyć proces gojenia. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że masz naturalną skłonność do pocierania lub poruszania obolałym mięśniem? To dlatego, że ruch pobudza proces regeneracji.

Zamiast wylegiwać się na kanapie z okładem z lodu, spróbuj lekkiego rolowania pianą lub dynamicznego rozciągania poprzez bezbolesny zakres ruchu. Zwykłe kurczenie i rozluźnianie mięśni wokół obolałych mięśni (np. łydek lub pośladków, jeśli bolą cię mięśnie szyjne) może ożywić układ limfatyczny.

Ostatnie badania wykazały, że aktywna regeneracja jest skuteczna w zmniejszaniu stanów zapalnych i stresu komórkowego po wysiłku, o czym wielu sportowców wie od lat. Sprinterzy od wieków stosują aktywną regenerację w formie lekkiego joggingu, aby odzyskać siły po wyczerpujących sprintach. Wielu biegaczy na wysokim poziomie używa treningu przekrojowego i krótkich biegów, aby przygotować się i zregenerować przed dłuższymi biegami. Nawet osoby podnoszące ciężary i osoby o ogólnej sprawności fizycznej mogą korzystać z aktywnej regeneracji, aby zmniejszyć bolesność i zmęczenie.

WNIOSKI Z ZIMNA

Lód jest skuteczny w zmniejszaniu bólu, ale nie przyspiesza procesu gojenia ani nie zmniejsza stanu zapalnego. Jeśli chcesz szybko, bez leków środek przeciwbólowy, nie krępuj się użyć lodu. Ale jeśli chcesz wrócić do treningu tak szybko, jak to możliwe, lód zawodzi tam, gdzie udaje się aktywna regeneracja.

0 Udziały