Małe zmiany przynoszą korzyści nowym biegaczom bardziej niż elitom

Im jesteś szybszy, tym trudniej jest Ci osiągnąć większą prędkość. Dla przeciętnego biegacza rekreacyjnego to świetna wiadomość, ponieważ może on znacznie więcej zyskać dzięki drobnym modyfikacjom. Według nowych badań nowe technologie biegowe i treningowe przynoszą korzyści początkującym biegaczom znacznie bardziej niż elicie.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kolorado w Boulder wykazało, że wolniejsi biegacze osiągają znacznie większe korzyści niż elita, gdy wprowadzają niewielkie modyfikacje w celu poprawy wydajności. Może to oznaczać drobne zmiany w diecie, dodatkową godzinę snu, inwestycję w nowy sprzęt lub poprawę regeneracji dzięki jodze lub rolowaniu pianką. Nawet strategie stosowane w dniu wyścigu mogą dać biegaczom ze średniej stawki większy zastrzyk energii niż ich zawodowym kolegom. "Odkryliśmy, że przy szybszych prędkościach korzyści z poprawy ekonomii biegu są znacznie mniejsze niż przy wolniejszych" - mówi główna autorka Shalaya Kipp. "Wiele razy biegacze rekreacyjni zakładają, że te rzeczy przyniosą korzyści tylko elitarnym sportowcom, gdy w rzeczywistości mogą skorzystać nawet bardziej niż elita".

Badanie wykazało, że biegacze, którzy biegli 9-minutową milę lub wolniej, widzieli większą procentową poprawę tempa, gdy poprawiła się ekonomia biegu. Poprawa ekonomii biegu o 1% w przypadku maratończyka z czasem 4:30:00 sprawi, że będzie on szybszy o 1,17%, co oznacza skrócenie czasu ukończenia biegu o 3 minuty i 7 sekund - wyjaśniają naukowcy. Jeśli jednak biegasz szybciej niż w tempie 9-minutowej mili, ten sam 1% poprawy przełoży się na skrócenie czasu ukończenia biegu o 47 sekund. (Cue the sad trombones for the fast folks.)

JAK WIĘC MOŻESZ POPRAWIĆ SWOJĄ EKONOMIĘ BIEGANIA?

1

POPRAW SWÓJ CHÓD

Buty HOVR firmy Under Armour nie tylko mogą śledzić Twój bieg, ale także parują się z Twoim telefonem i mogą oferować trening chodu, gdy są używane w połączeniu z aplikacją MapMyRun. Twoja ekonomia biegu - liczba kalorii spalanych w ciągu sekundy w tempie aerobowym - może się znacznie poprawić dzięki drobnym poprawkom w chodzie, więc warto nad nią popracować.

2

UPORZĄDKUJ SWOJĄ DIETĘ

Korzystanie z aplikacji, takich jak MyFitnessPal, aby śledzić dzienne spożycie żywności może pokazać, czy jesteś napędzanie swoje biegi wystarczająco, czy jesteś coraz wystarczająco mięśni budujących i odzysku białka i czy jesteś przesadzając go na śmieciowym jedzeniu. Nie musisz śledzić tego na zawsze, ale informacje, które możesz zebrać nawet przez tydzień, mogą pomóc ci lepiej zrozumieć, jak jeść bardziej efektywnie.

3

HYDRATE

Ponownie, tutaj jest, gdzie aplikacja jak MyFitnessPal może świecić: Nagrywanie dzienne spożycie wody może pokazać, czy pijesz wystarczająco dużo. (Spoiler alert: Jesteś prawdopodobnie nie.)

4

POPRAWA REGENERACJI

Robienie pianki przed i po biegu, dodawanie jogi do treningu i odpowiednia ilość snu to metody regeneracji, które pomogą Ci zachować siłę i odporność na urazy. Co więcej, nowe technologie, takie jak Athlete Recovery Sleepwear firmy Under Armour, zwracają energię podczerwieni do Twojego ciała, co pobudza lokalny przepływ krwi i zwiększa ilość tlenu docierającego do mięśni, aby szybciej je odbudować.

5

DODAJ PLYOMETRIĘ

Aby poprawić swoją szybkość i rotację stóp, włącz ćwiczenia plyometryczne do swojego cotygodniowego reżimu biegowego. Te szybkie, dynamiczne ruchy, takie jak przysiady z wyskokiem, mogą pomóc poprawić Twoją siłę i elastyczność, czyniąc Cię bardziej odpornym i wydajnym biegaczem.

0 Udziały