Jesteś kontuzjowany i nie możesz biegać? Oto, co możesz zrobić

Biegacze wiedzą, że przymusowa przerwa w bieganiu - spowodowana chorobą lub kontuzją - może być bardziej bolesna niż trening. Konieczność odsunięcia na bok celów lub odroczenia startu w zawodach po miesiącach (lub latach) treningów i poświęcenia może być trudną do przełknięcia pigułką.

Dobra wiadomość - a jest nią jest dobra wiadomość - jest taka, że przerwa od biegania nie oznacza, że musisz całkowicie porzucić fitness.

"W zależności od zaleceń lekarza, możesz wykonywać ćwiczenia wzmacniające górne lub dolne partie ciała oraz ćwiczenia cardio, które nie są obciążające lub są mniej obciążające", mówi Michael R. Dunne, PT, DPT, dyrektor kliniczny Professional Physical Therapy. "Możesz nawet być w stanie podjąć zajęcia fitness o niskim wpływie".

OPCJE INNE NIŻ BIEGANIE

Istnieje kilka świetnych sposobów, aby pozostać w formie i upewnić się, że nie tracisz sprawności biegowej podczas kontuzji. Kluczem jest jednak upewnienie się, że uzyskasz zgodę od swojego lekarza - i zaplanować dużo odpoczynku, aby nie pogorszyć kontuzji.

Krystal Monisera, założycielka i właścicielka Fusion Fitness, dzieli się kilkoma opcjami, które możesz omówić ze swoim lekarzem, w tym podnoszeniem ciężarów.

"Obawa o to, że nie jest już w stanie biegać podczas odzyskiwania może być przybieranie na wadze", mówi Monisera, która jest certyfikowanym trenerem osobistym. "Aby to zwalczyć, spróbuj ćwiczeń całego ciała z użyciem ciężarów". Ta technika podnosi tętno i prowadzi do większej utraty tłuszczu niż trening bez ciężarków, mówi. Sugeruje, aby skupić się na niskich ciężarach i dużej liczbie powtórzeń.

Aqua jogging to kolejny świetny sposób na podniesienie tętna. Pozwala uzyskać sprawność aerobową, a jednocześnie nie nakłada stresu na twoje ciało. "Sportowcy od lat stosują trening w wodzie w celu regeneracji, a także wprowadzają go do swoich programów treningowych" - mówi Monisera.

INNE KLUCZOWE ELEMENTY TRENINGU

Jeśli podczas biegania byłeś zbyt zajęty, aby oczyścić swoją dietę i skupić się na odżywianiu, teraz jest na to czas. Dzięki temu nie tylko zadbasz o formę teraz, ale także pomożesz utorować sobie drogę do zdrowszych nawyków po powrocie do biegania.

Ponieważ łatwo jest czuć się bezsilnym, gdy jesteś kontuzjowany, skupienie się na odżywianiu może pomóc Ci poczuć się nieco bardziej pod kontrolą swojego powrotu do zdrowia. "Odżywianie jest kluczem do utrzymania zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego" - wyjaśnia Monisera. "Przy złym odżywianiu możesz zacząć czuć się zmęczony, słaby, a nawet zacząć przybierać niechcianą wagę. Możesz zacząć tracić wszystkie swoje poprzednie lub obecne postępy w fitnessie i zdrowiu."

Ponadto, jest to czas, aby trenować swoje ciało, aby przyzwyczaić się do odpoczynku i regeneracji, tak aby po ponownym wprowadzeniu biegania do swojego harmonogramu, nie przesadzić. Dunne zauważa, że zazwyczaj przed pełnym powrotem do biegania pojawia się harmonogram chodzenia i joggingu.

"Podczas powrotu po kontuzji ważne jest, aby stopniowo wracać do poprzedniego poziomu sprawności/funkcjonowania" - mówi. "Musisz przygotować się do swoich biegów z odpowiednią rozgrzewką i cooldown i musisz włączyć dni regeneracji / dni odpoczynku do swojej rutyny".

POZOSTAŃ POZYTYWNY

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale pozytywne spojrzenie może pomóc podczas odzyskiwania. Choć jest to zniechęcające, skupienie się na odpowiednim dbaniu o swoje ciało zgodnie z zaleceniami lekarza pomoże Ci wrócić do biegania tak szybko, jak to możliwe.

"Najlepszym sposobem na utrzymanie pozytywnego nastawienia jest zajęcie umysłu i ciała innymi czynnościami, które możesz wykonywać nawet podczas kontuzji" - mówi Pedro Ast, były zawodowy sportowiec i dyrektor generalny firmy Bvddy. "Te działania mogą być czymkolwiek, od czytania, ćwiczeń, które nie są ograniczone przez kontuzję, którą masz, a nawet wypróbowanie nowego hobby. Przejście dodatkowej mili, aby robić rzeczy, które pomogą ci szybciej odzyskać zdrowie po kontuzji, jest również świetnym sposobem na pozostanie pozytywnym."


READ MORE

6 książek, które zainspirują Cię do szybszego, dłuższego i mocniejszego biegania>
Wiele korzyści z treningu siłowego dla biegaczy>
3 treningi siły i mobilności, które przygotują Cię do wiosennego

biegania


0 Udziały