Jak zawodowi biegacze radzą sobie z wakacjami

Choć przez większość roku muszą pozostać skoncentrowani, nawet zawodowi biegacze obchodzą święta. A przynajmniej, jeśli nie mogą świętować w pełni, świętują kiedy i jak mogą.

Wszyscy wiemy, że aby być najlepszym, sportowcy mają robić przerwy i odzyskać siły poza sezonem. I wiemy, że większość z nas, zwykłych ludzi, mają tendencję do podjęcia własnych przerw od pracy na zewnątrz o tej porze roku. Ale zamiast zastanawiać się, czy robimy to dobrze, dlaczego nie zapytać zawodowców, jak oni to robią?

Oto niektórzy profesjonalni biegacze Under Armour dzielą się swoimi planami na wakacje, jak spędzają czas poza sezonem i na co przeznaczają pieniądze. Jedna rada, którą wszyscy możemy wziąć od najlepszych: Odrobina wolnego czasu na relaks i naładowanie baterii jest ważna.

NICK ARCINIAGA (BIEGI NA DYSTANSIE, MARATOŃCZYK)

Maratończyk z czasem 2:11, Arciniaga niekoniecznie bierze wolne na wakacje. W końcu w grudniu czeka go jeszcze jeden duży wyścig: Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w Maratonie w Sacramento. Nie oznacza to jednak, że nie cieszy się sezonem.

Arciniaga i jego żona zazwyczaj jeżdżą do południowej Kalifornii, aby odwiedzić rodziców i starych przyjaciół w okolicy - z niektórymi z nich będzie tam biegał. "Ten czas jest poświęcony głównie rodzinie i przyjaciołom, więc jeśli nie mogę wcisnąć biegu, to nie próbuję go wymuszać" - mówi. Chociaż w tym czasie jego bieganie może spaść z typowych 100 mil tygodniowo, nadal pokonuje około 10-12 mil dziennie, co oznacza, że nadal spala mnóstwo kalorii. "W styczniu rzadko mam jakieś ważne wydarzenia, więc nie martwię się o zbytnie rozpieszczanie się w czasie świąt" - mówi.

Kiedy robi sobie pełną przerwę od treningów, zależy to od jego samopoczucia. Zazwyczaj po wyścigu ma trochę czasu na regenerację. Jeśli jednak przejdzie przez duży wyścig i poczuje się szczególnie poturbowany, wtedy bierze dwa do trzech tygodni całkowitej przerwy (co może się zdarzyć w każdym momencie roku, nie tylko w okolicach świąt). "Jeśli biorę wolne, robię to całkowicie poza spacerami z żoną i psem" - mówi. Kiedy znów zaczyna ćwiczyć, daje sobie trzy tygodnie na powrót do normalnego treningu. W ciągu tych trzech tygodni pozwala sobie na siedem dni wolnego, kiedy tylko ma ochotę. Od tego momentu trening jest łatwy, aby stopniowo wracać do rzeczy.

NATASHA HASTINGS (BIEŻNIA I POLE)

Dwukrotna złota medalistka olimpijska w sztafecie 4x400 m co roku bierze sześć tygodni wolnego od poważnych treningów. W tym czasie, który zwykle przypada od września do października, nadal wykonuje lekkie treningi dwa do trzech dni w tygodniu: jogę, jazdę na rolkach lub lekki jogging. Co roku dokonuje również oceny sezonu, wzlotów i upadków oraz tego, co się udało, a co nie. "Na tej podstawie razem z trenerem możemy zaplanować kolejny sezon" - mówi.

Przede wszystkim jednak pozwala swojemu ciału i umysłowi zregenerować siły. I trochę się rozpieszcza. "Poza sezonem lubię wypić staromodny koktajl do obiadu. Inną moją ulubioną potrawą są cheeseburgery z bekonem" - mówi.

W czasie świąt można też pozwolić sobie na kuchnię mamy. Chociaż w listopadzie wraca do regularnych treningów, nie pozwala, aby przeszkodziły jej w tym święta, kiedy wraca do domu, aby odwiedzić rodzinę. "W Boże Narodzenie wyjdę na zewnątrz i zrobię sobie lekki trening, ale nie pozwolę, aby to zepsuło świąteczny nastrój mnie samej lub mojej rodzinie" - mówi.

RACHEL SCHNEIDER (BIEŻNIA I POLE)

Amerykanka z Georgetown dopiero raczkuje na profesjonalnej scenie biegowej, ale już od jakiegoś czasu zdobywa rekordy życiowe na bieżni i ciężko trenuje poza nią. Po zakończeniu sezonu na świeżym powietrzu, zwykle w połowie września, Schneider robi sobie dwutygodniową przerwę. Po przerwie powoli wraca do treningów biegowych, tak że przed wakacjami zaczyna trenować zimą, aby przygotować się do sezonu halowego.

"Podczas przerwy trener nie wyznacza mi żadnych zaplanowanych treningów" - mówi. Oznacza to, że może być tak aktywna lub nieaktywna, jak tylko chce - zdecydowanie żadnych treningów biegowych, a jeśli nawet uprawia lekki jogging, to musi to być trening o niskim kilometrażu. Celem jest całkowite naładowanie się psychicznie i emocjonalnie, "tak abyśmy rozpoczynając kolejny cykl treningowy czuli się wypoczęci, naładowani energią i podekscytowani możliwością ponownego startu" - mówi. Zazwyczaj wykorzystuje ten czas na piesze wędrówki i biwakowanie, "ponieważ uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu" - mówi. To także dobry czas, by rozluźnić dietę i ścisły harmonogram - nawet jeśli nie jest to okres wakacji".


CZYTAJ WIĘCEJ > CZY SPORTOWCY POWINNI MARTWIĆ SIĘ O PRZYBIERANIE NA WADZE W CZASIE ŚWIĄT?


YIOU WANG (BIEGI ULTRA)

Obecnie Wang jest w trakcie podróży dookoła świata, w trakcie której do lata przyszłego roku odwiedzi 30 krajów (o czym pisała m.in. pisała o tym na blogu dla MapMyRun). Ale wcześniej była mistrzem krajowym 2017 50K trail, co oznacza, że biegnie dużo mil i robi dużo przerw, aby pozwolić nogom się zregenerować.

Po dużym wyścigu Wang bierze co najmniej tydzień przerwy od biegania, a następnie stopniowo łagodzi z powrotem do rzeczy w oparciu o to, jak się czuje. Stara się również rozłożyć swoje wyścigi w ciągu roku, tak aby w pewnym momencie mieć kilka tygodni wolnego. W tym czasie "śpię, wyleguję się i jem wszystkie moje ulubione potrawy" - mówi. "Wyjście na kolację w weekend i nie martwienie się o to, o której godzinie muszę wrócić do domu i położyć się do łóżka, to wielka nagroda!".

Kiedy jednak przychodzi czas wakacji, robi coś nieco innego: w rzeczywistości biega więcej niż zwykle.

Ponieważ Wang pracuje również jako nauczycielka, wakacje to "jedyny czas, kiedy mogę żyć zgodnie z harmonogramem zawodowca", mówi. Oznacza to, że wykorzystuje wolne dni, aby zrobić więcej kilometrów, więcej treningów przekrojowych i więcej dbania o siebie, takich jak rozciąganie i wałkowanie pianki. Odwiedza również rodzinę i rodzinę męża, którzy wspierają ją w realizacji jej wielkich celów i pomagają jej w utrzymaniu energii podczas treningu dzięki domowemu chińskiemu jedzeniu. "Moja mama robi tak pyszne jedzenie, że tankowanie jest najlepszą częścią", mówi.

0 Udziały