Jak zapobiegać zapaleniu powięzi podeszwowej (i jak po nim wrócić do zdrowia)

Jest to jeden z najczęstszych urazów podczas biegania i może stać się dokuczliwym problemem dla biegaczy. Ale czym dokładnie jest zapalenie powięzi podeszwy? I czy ci, którzy je mają, są skazani na życie pełne bólu?

Rozmawialiśmy z dr Scottem Taylorem, podiatrą z Estes Park Medical Center w Kolorado i zdobywcą sześciu gwiazdek w World Marathon Majors, aby dowiedzieć się więcej o tym, co powoduje zapalenie powięzi podeszwowej - oraz jak go uniknąć i leczyć.

CO TO JEST?

Powięź podeszwowa to tkanka, która wspiera łuk podczas fazy postawy w chodzie biegowym. Taylor mówi, że kiedy stopa stoi na ziemi, łuk się spłaszcza, a powięź rozciąga - często poza swoje granice. Jako reakcja na leczenie, powięź przechodzi w tryb regeneracji i staje się opuchnięta. Ten stan zapalny powoduje ból i dyskomfort w pięcie lub łuku stopy.

Podczas gdy Taylor widzi ludzi na każdym poziomie aktywności z plantar fasciitis, biegacze są szczególnie podatni na tę przypadłość ze względu na powtarzające się obciążenie podstawowych mięśni stopy. Biegacze, którzy mają zbyt niską lub zbyt wysoką pronację, mogą być szczególnie podatni na zapalenie powięzi podeszwowej z powodu dodatkowego stresu nakładanego na mięśnie stopy podczas każdego uderzenia.


CZYTAJ DALEJ > 3 ĆWICZENIA NA LEPSZE WYBICIE STOPY


CZY MOŻNA TEMU ZAPOBIEC?

Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć padnięcia ofiarą bolesnego obrzęku plantar fasciitis. Taylor podkreśla znaczenie odpowiedniego buta, aby zapewnić odpowiednie wsparcie stopy.

"Kupuj buty w sklepie specjalizującym się w biegach, a nie w domu towarowym" - radzi. "Tylko dlatego, że jest oznaczony jako but do 'biegania', nie oznacza, że będzie wspierający".

Jest on również zdecydowanym zwolennikiem wsparcia łuku, aby ograniczyć ilość rozciągania powięzi. Wkładki na zamówienie są świetną opcją, jeśli możesz sobie na nie pozwolić, ale wkładki bez recepty również spełnią swoje zadanie. Taylor poleca wkładki SuperFeet zarówno do biegania, jak i do codziennego obuwia - sam nawet ich używa.

Jako ostatnią, kluczową taktykę zapobiegania, Taylor podkreśla znaczenie krótkiego kroku podczas biegu.

"Kiedy biegacze przesadzają z długością kroku, powięź jest maksymalnie rozciągnięta" - mówi. "Krótki rozkrok nie tylko skraca powięź, ale także odciąża ścięgno Achillesa i powięź goleni - dwa inne częste miejsca urazów biegowych".

JAK TO LECZYĆ

Dla tych, którzy już cierpią na plantar fasciitis, Taylor zachęca do stosowania czterech głównych metod leczenia: lodu, leków przeciwzapalnych, taśmy medycznej i wkładek do butów.

Okłady z lodu i leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen) mogą być stosowane, gdy uraz jest szczególnie bolesny, na przykład po biegu lub z samego rana. Aby złagodzić objawy plantar fasciitis na bieżąco, dodaj do butów wkładki wspierające łuk lub naucz się oklejać stopy taśmą, aby uzyskać ulgę dla łuku.

I w przeciwieństwie do powszechnie słyszanej porady, Taylor mówi, że rozciąganie rannej powięzi nie jest dobrą taktyką odzyskiwania.

"Lubię porównywać plantar fasciitis do cięcia na skórze", mówi. "Aby wyleczyć skaleczenie, chcesz zostawić je w spokoju, aby skóra mogła się w pełni naprawić. W przypadku plantar fasciitis, tkanka jest w trybie bliznowacenia, a ciągnięcie za bliznę nie pomoże jej się zagoić."

Plantar fasciitis może być niesamowicie bolesne, zwłaszcza dla tych, którzy rejestrują biegi długodystansowe, ale z odpowiednim leczeniem i metodami zapobiegania, będziesz biegać łatwo - i bez bólu - w krótkim czasie.

0 Udziały