Jak terapia aktywacji mięśni może pomóc w leczeniu kontuzji

Każdy sportowiec, od zwykłego biegacza po profesjonalnego piłkarza, co jakiś czas doznaje mniejszej (lub większej) kontuzji. Greg Roskopf, który był piłkarzem na William Penn University, nie był nawet na boisku, kiedy został ranny. Pracował latem, kiedy spadł 20 stóp do kamieniołomu i złamał kręg. Upadek zakończył jego karierę piłkarską i zapoczątkował długą listę problemów z kolanami, biodrami i stopami. Przez następne 18 lat Roskopf - który obecnie posiada tytuł magistra wychowania fizycznego z naciskiem na naukę o ćwiczeniach - był swoim własnym królikiem doświadczalnym, łącząc swój trening i wiedzę, testując pomysły i w końcu wpadając na pomysł Terapię Aktywacji Mięśni w 2000 roku.

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele historii sukcesów klientów MAT. Być może najbardziej znany jest emerytowany rozgrywający Peyton Manning. przypisuje swój sukces i długowieczność MAT. Po kontuzji szyi i kolejnych operacjach, Manning raz w tygodniu przylatywał z Denver do Indianapolis na terapię do Roskopfa. Ale Manning nie jest jedynym zawodowym sportowcem, z którym pracuje Roskopf - leczy on między innymi całą drużynę futbolową Broncos oraz drużynę koszykarską Nuggets.

NA CZYM POLEGA TERAPIA AKTYWACJI MIĘŚNI?

Kiedy dochodzi do kontuzji, teoria Roskopfa mówi, że musimy "skorygować sposób, w jaki mózg 'rozmawia' z mięśniami. Jeśli sygnał nie może zostać wysłany, mięśnie nie mogą wystrzelić." MAT opiera się na teorii, że urazy wynikają z braku równowagi mięśniowej i ograniczonego zakresu ruchu, więc chodzi o znalezienie pierwotnej przyczyny tego braku równowagi. Na przykład, jeśli masz napięte prawe ścięgno szyjne, specjalista MAT przyjrzy się prawemu mięśniu czworogłowemu, a nawet rdzeniowi, aby sprawdzić, czy wszystko kurczy się tak, jak powinno.

CO SIĘ DZIEJE PODCZAS SESJI NA MACIE?

Wstępna sesja ze specjalistą MAT obejmuje wyjaśnienie historii treningu i kontuzji. Następnie szybko sprawdzany jest Twój zakres ruchu, np. podnoszenie nóg, skręcanie talii, itp. Po odkryciu Twojego największego ograniczenia, specjalista wykona testy mięśniowe w tym obszarze.

Poszedłem na ocenę z Carolyn Giese, specjalistką od MAT w siedzibie głównej w Englewood, Colorado. Po sprawdzeniu mojego zakresu ruchu, odkryła ona, że moim największym ograniczeniem jest zgięcie prawego kolana. Giese przeprowadziła kilka testów mięśniowych, co oznaczało, że musiałem opierać się jej naciskowi na nogę w pewnych pozycjach, a jeśli nie wydawałem się silny w tym obszarze, poddawała mnie leczeniu. Leczenie polega na naciskaniu na określone punkty wzdłuż mięśnia (nazywane również palpacją mięśnia), w tym miejsca, w których łączy się on z kością. Ma to na celu przypomnienie danemu mięśniowi, aby się kurczył i pracował prawidłowo.

PODSTAWOWA FILOZOFIA MATY

"Istnieje kilka rzeczy, które mogą spowodować wyłączenie mięśnia" - wyjaśnia Giese. "Stres fizyczny, stres emocjonalny i stres chemiczny". Stres fizyczny może być nadmierne wykorzystanie mięśnia, lub siedzenie na krześle w biurze przez cały dzień. Stres emocjonalny może mieć wiele negatywnych skutków na nasze ciała, a stres chemiczny ma do czynienia z tym, co wkładamy do naszych ciał.

"Ludzie myślą, że to dziwne, kiedy prosimy ich, aby wrócili do swojego pierwszego urazu" - mówi Giese, śmiejąc się. "Ale wszystko jest ze sobą powiązane". Zamiast patrzeć na kolano dla kontuzji kolana, specjalista MAT spojrzy na wszystko, aby zobaczyć, gdzie masz nierównowagę mięśniową lub ograniczenie zakresu ruchu, i zająć się problemem stamtąd.

Za każdym razem, gdy Giese musiała pracować nad jakimś mięśniem, powtarzała test mięśniowy. Za każdym razem przechodziłem od stanu, w którym byłem tak słaby, że mogła z łatwością naciskać na moją nogę jedną ręką, do stanu, w którym byłem w stanie solidnie oprzeć się jej naciskowi. To działało. Oczywiście, każdy jest inny, a niektórzy ludzie mogą zobaczyć różnicę po zaledwie jednej sesji, podczas gdy inni mogą potrzebować kilku sesji.

0 Udziały