Jak rowerzyści powinni maksymalnie wykorzystać okres poza sezonem

Branie wolnego czasu to dobra rzecz. Zbyt często rowerzyści popełniają błąd polegający na przechodzeniu bezpośrednio z sezonu wyścigowego do ciężkiego bloku treningowego bez żadnego przestoju. Choć kuszące jest kontynuowanie treningu, gdy jesteś w formie, jest to bardzo ryzykowne i zbyt często prowadzi do kontuzji lub wypalenia. Aby utrzymać kondycję i motywację przez cały sezon, należy poświęcić trochę czasu na odpoczynek od roweru, aby upewnić się, że jesteśmy gotowi na kolejny sezon kolarski.

Ponieważ istnieją różne typy rowerzystów, "okres poza sezonem" może przybierać różne formy. Tutaj zajmiemy się trzema scenariuszami:

1. MASZ ZA SOBĄ DŁUGI SEZON WYŚCIGOWY

Wielu rowerzystów ma za sobą co najmniej sześć ciężkich miesięcy jazdy; zaczynają od wiosennych wyścigów klasycznych w marcu i kontynuują przez epickie letnie imprezy. Nierzadko ścigają się także w imprezach jesiennych (szutrowych, przełajowych i torowych). To długi czas na rywalizację, robić interwały i forsowanie siebie, więc będziesz potrzebował trochę czasu poza rowerem.

Spędzaj czas wykonując "normalne ludzkie ruchy", takie jak spacer z psembawić się z dziećmi, a może wybrać się na bardzo towarzyską przejażdżkę na kawę. Jako trener ustalam z tymi zawodnikami minimalny okres dwóch tygodni na ten okres. Okres ten wydłuża się, jeśli nie błagają oni o powrót na rower (brak motywacji), śpią spokojnie, dobrze się bawią i są wolni od kontuzji. są wolni od kontuzji.

Ważne jest, aby wykorzystać okres poza sezonem na pracę nad tymi elementami zdrowotnymi i psychospołecznymi przed rozpoczęciem kolejnej fazy przygotowań, ponieważ trudniej jest poczynić postępy w tym zakresie podczas treningu, a korzyści z tego płynące powiększają się z czasem.

2. NIE ŚCIGASZ SIĘ, ALBO JESTEŚ WYPOCZĘTY I ZROBIŁEŚ SOBIE PRZERWĘ W POŁOWIE SEZONU

Wielu sportowców robi sobie regularne przerwy i bierze udział w zawodach tylko kilka razy w roku. Ci sportowcy prawdopodobnie biorą letnie wakacje z rodziną i dostosowują czas jazdy w zależności od pracy, wydarzeń rodzinnych i samopoczucia, zamiast przesuwać granice tego, co mogą wytrzymać podczas każdej jazdy. Dla tych sportowców, 3-7 dniowa przerwa jest wystarczająca - spróbuj zaplanować ją jesienią lub zimą, gdy jazda nie jest tak dobra i ustal zasadę, że musi być przestój, który nie jest wykorzystywany do pracy lub podróży. Weź weekend z dala od jazd grupowych, aby przeczytać książkę i spędzić czas z rodziną.

3. ŚCIGASZ SIĘ, ALE JESTEŚ TEŻ ZAJĘTY RODZINĄ I PRACĄ

Ci rowerzyści są moimi ulubionymi trenerami, ponieważ zbudowałem swój biznes wokół pomagania zapracowanym ludziom w dopasowaniu treningów do ich życia. Dla tych sportowców sezon wyścigowy nie jest na ogół tak długi i zazwyczaj mają kilka tygodni przerwy ze względu na zobowiązania rodzinne i zawodowe, ale istnieje potrzeba poza sezonem, aby pracować nad takimi elementami jak budowa ciała, odżywianie, sen i urazy. Przez większą część roku przesuwają swoje granice, więc znalezienie tygodnia lub dwóch, w których mogą się cofnąć, zrobić badania krwi, pójść na więcej sesji jogi i siłowych oraz więcej spać, może oznaczać powrót do 100% przed wznowieniem treningów kolarskich.


CZYTAJ DALEJ > ODPOWIEDZI NAUKOWCÓW: MASAŻE SĄ DLA LENIWYCH NIEDZIEL CZY PRAWDZIWEJ REGENERACJI?


Wszyscy rowerzyści potrzebują czasu na odpoczynek. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym kolarzem, który potrzebuje miesiąca lub dwóch, aby odzyskać siły po dużym stresie i skupieniu podczas wyścigów etapowych, czy też kolarzem wiekowym, który po prostu potrzebuje weekendu przestoju, ważne jest, aby zaplanować swój "off-season" tak, jak planujesz swoje obozy treningowe i wyścigi.

0 Udziały