Dlaczego każdy biegacz powinien zgłosić się do lekarza

Jako biegacz naturalnie myślisz, że jesteś zdrowszy niż przeciętna osoba, jednak nie oznacza to, że jesteś zwolniony z obowiązku regularnego sprawdzania stanu swojego zdrowia. Wiedza o tym, jakie badania powinieneś wykonywać - badania krwi i inne - daje Ci niezbędne informacje, dzięki którym możesz przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem.

DLACZEGO POTRZEBUJESZ LEKARZA OGÓLNEGO

Regularne badania kontrolne są powszechne w młodości, ale z wiekiem i natłokiem codziennych obowiązków łatwo jest je odłożyć na później. Oczywiście, jeśli w Twojej rodzinie były przypadki problemów zdrowotnych - — takich jak wysokie ciśnienie krwi lub określone nowotwory - — powinieneś regularnie odwiedzać swojego lekarza. Jeśli jednak nie odczuwasz żadnych objawów, nadal idealnym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktu z lekarzem i aktywne zaangażowanie się w profilaktykę zdrowotną.

"Coroczne badania są ważne, aby szukać rzeczy, które mogą się utrzymywać, dzięki czemu można coś z nimi zrobić, zanim będą miały poważny wpływ na nasze życie" - zauważa dr Martha Pyron z Medicine in Motion. Medicine in Motion. "Na przykład, [powinieneś] mieć swoje serce sprawdzone, mięśnie i stawy sprawdzone - — w zależności od uprawianej dyscypliny sportu lub aktywnościy — w celu poszukiwania nierównowagi i mieć sprawdzone ciśnienie krwi".

Rozwijanie relacji z lekarzem jest idealne, abyś mógł naprawdę zaufać jego zaleceniom. W ten sposób można czuć się komfortowo z decyzjami dotyczącymi badań i przesiewowych w przyszłości. Specjalista medycyny rodzinnej, Dr. Mark Cucuzzella, profesor w West Virginia University School of Medicine i autor książkiBiegnij po swoje życie” (wrzesień 2018) przyznaje, że nie ma solidnych dowodów na to, że wchodzenie co roku na badanie rytualne jest pomocne, ale są pewne warunki, które mogą się rozwinąć - — takie jak cukrzyca - gdzie wczesna identyfikacja jest kluczowa. W takim przypadku regularne wizyty u lekarza mogą pomóc w zapobieganiu lub szybkim odwróceniu niekorzystnych problemów zdrowotnych.

BADANIA ZDROWOTNE, KTÓRE POWINNI WYKONAĆ BIEGACZE

Istnieje standardowa lista badań, które każdy otrzymuje podczas wizyty u lekarza, która zazwyczaj obejmuje sprawdzenie ciśnienia krwi, ale biegacze powinni podjąć dodatkowe środki ostrożności ze względu na potencjalne obciążenie układu sercowo-naczyniowego w wyniku biegania. Dr Pyron radzi biegaczom, aby poddali się dokładnemu badaniu układu krążenia, które sprawdza ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, żelaza i ewentualnie witaminy D oraz, w zależności od wieku, może obejmować elektrokardiogram (EKG).

Dr Cucuzzella zgadza się z tym zaleceniem i przedstawia szczegółową listę badań, o które powinieneś zapytać swojego lekarza, w tym:

 • Podstawowe badania ryzyka sercowo-naczyniowego, metabolizmu glukozy, powszechnych niedoborów żywieniowych, stanu zapalnego i funkcji endokrynologicznych
 • Pełny panel metaboliczny, który obejmuje funkcje wątroby i enzymy, funkcje nerek i poziom cukru
 • Standardowy panel lipidowy, ze zwróceniem uwagi na stosunek TG/HDL i TC/HDL
 • Hemoglobina A1c (średni poziom cukru)
 • Witamina D i B12
 • Badanie tarczycy
 • Morfologia krwi (CBC)
 • Ferrytyna (zapasy żelaza)
 • hsCRP
 • Kwas moczowy

Sugeruje on również "testy drugiego stopnia dla grup podwyższonego ryzyka cukrzycy i/lub chorób sercowo-naczyniowych":

 • Testy glukozy i insuliny na czczo (na przykład przed śniadaniem)
 • 75-100 gramowy test tolerancji glukozy, GTT (test glukozy i insuliny po jednej do dwóch godzin od wypicia glukozy)
 • Zaawansowany profil lipidowy (dostępny w LabCorp); ten test dostarcza ważnych informacji o wielkości i liczbie cząsteczek LDL (chcesz mieć dużą wielkość i małą liczbę)
 • Wynik wapnia w tętnicach wieńcowych (CAC), aby określić ilościowo chorobę wieńcową (~$100 w centrum obrazowania)

Dodaje, że wiele z tych testów może pomóc zidentyfikować wczesne oznaki choroby serca. Być może nie potrzebujesz wszystkich badań z tej listy, ale przyjście na wizytę przygotowanym, to świetny sposób na rozpoczęcie głębszej rozmowy o zdrowiu ze swoim lekarzem.

"Biegacze często myślą, że dzięki bieganiu są niepokonani w walce z chorobami serca; to nieprawda" - ostrzega dr Cucuzzella. "Więc jeśli jesteś biegaczem i czujesz, że coś nie jest w porządku 'pod maską', natychmiast zwróć na to uwagę swojego lekarza". Na przykład wynik wapnia w tętnicach wieńcowych (określany za pomocą testu wymienionego powyżej) jest bardzo pomocny w ilościowym określeniu ryzyka."

KIEDY NALEŻY SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM

Nawet jeśli uważasz, że jesteś zdrowy, istnieje kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, a o których powinieneś powiadomić swojego lekarza. Niektóre z nich mogą wydawać się powszechnymi efektami ubocznymi treningu, jednak mogą to być oznaki większego problemu.

"[Zwróć uwagę na] ból w klatce piersiowej podczas ćwiczeń, uczucie braku tchu nieproporcjonalnie do poziomu wysiłku, uczucie omdlenia lub zawroty głowy podczas ćwiczeń lub uczucie przyspieszonego bicia serca lub bicie nieregularne z dodatkowymi uderzeniami," Dr Pyron instruuje. "Jednakże, nawet bez tych objawów, może być choroba serca, która pozostaje niewykryta, więc coroczne badanie fizykalne powinno być wykonane w celu przeprowadzenia testów niezbędnych do wychwycenia problemów, które mogą nie powodować te objawy jeszcze".

Dodatkowo, jeśli czujesz się zestresowany lub masz problemy ze snem, możesz szkodzić swojemu zdrowiu. Z tego powodu, dr Cucuzzella zaleca uzyskanie uczciwej oceny tych problemów, ponieważ ich poprawa pomoże Ci prowadzić zdrowszy tryb życia. - i szczęśliwszym - — życie.

Nie chcesz polegać na swoim ciele, aby powiedzieć ci, kiedy coś jest nie tak - to nie jest tak, jak to robi, gdy cierpisz z powodu urazu biegania - dlatego Dr Pyron zaleca dokładne medycyny sportowej fizycznej dla zapobiegania.

0 Udziały