8 niezawodnych sposobów na wyrobienie sobie nawyku biegania

Wciąż pamiętam swój pierwszy bieg: Wyznaczyłem jedną milę w mojej siatce miejskiej i zaplanowałem, że pobiegnę zaraz po przebudzeniu. Włączyłem moją ulubioną playlistę i następnego ranka wyszedłem za drzwi z głośno grającą muzyką. Chcę powiedzieć, że bieg był magiczny, ale tak nie było. Dla dzieciaka z college'u, który nigdy w życiu nie przebiegł mili, był to bolesny marsz, przerywany jękami i głośnym zastanawianiem się, po co to robię. Następnego dnia zrobiłam to ponownie. Trzeciego dnia, to samo. Czwartego dnia zwerbowałem byłego biegacza, który również chciał nabrać formy, aby spotkał się ze mną w środku. Pod koniec tygodnia zapisałem się na swój pierwszy wyścig. Trzynaście lat później nadal biegam.

W tamtym czasie starałem się po prostu przetrwać każdy dzień, ale patrząc wstecz, robiłem wszystko, co guru od kształtowania nawyków kazałby ci robić. Okazuje się, że nie jestem jedynym, który tak postępował: Zapytałem innych wieloletnich biegaczy, co sprawiło, że w końcu zamienili swoje pragnienie regularnego biegania w rzeczywisty nawyk, a oto ich najlepsze wskazówki:

1

ZWERBUJ PRZYJACIELA

Twój biegowy kumpel nie musi towarzyszyć Ci podczas każdego biegu, ale łatwiej jest trzymać się nawyku biegania, gdy nie jesteś sam. Steve Hunter, który zrzucił ponad 40 funtów, gdy zaczął biegać w 2014 roku i ostatecznie stał się ultrarunnerem, mówi, że jego najlepszą wskazówką jest znalezienie grupy ludzi, z którymi można biegać. Zapewnia to aktywny czas społeczny i buduje w odpowiedzialności. Znajdź przyjaciela, z którym możesz robić plany na dni, w których twoja motywacja czuje się niska, więc nigdy nie jesteś kuszony, aby pominąć bieg, który masz w kalendarzu.

2

ZACZNIJ CHODZIĆ

Najlepszy sposób na rozpoczęcie nawyku biegania? Chodzenie. Zbyt wiele osób rzuca się na hasło "Będę biegał 3 mile każdego dnia" i kończy z bólem, zmęczeniem i kontuzją pod koniec 1. tygodnia. Ludzie, którzy utrzymują nawyk, to ci, którzy zaczynają powoli, od spaceru wokół bloku w dniu 1, jeśli nie robili żadnych innych zajęć, a następnie budują stamtąd. "Jeśli zamierzasz biegać w ramach treningu, być może lepiej zacząć od krótszych dystansów z okresami szybkiego chodzenia pomiędzy nimi" - mówi biegacz Joe Jefferson, który trenował do 50-milera, biegając/chodząc.

3

ŚLEDŹ POSTĘPY

Dla wielu z nas świadomość, że się poprawiamy, może być źródłem motywacji. Śledzenie postępów w aplikacji takiej jak MapMyRun może pokazać Ci, że nawet jeśli nie czujesz, że jesteś coraz szybszy, to naprawdę robisz duże postępy. "Jestem dość konkurencyjny, więc pobicie moich poprzednich czasów - nawet o kilka sekund - jest dla mnie motywacją" - mówi wieloletni biegacz Rob Simmons - "Lubię widzieć postępy".

4

USTAL TERMIN

"Staraj się codziennie biegać o tej samej porze, aby stworzyć regularność i ukształtować nawyk" - mówi Mark Drogalis, który biega i jeździ prawie codziennie od 1978 roku. "Zastąp "czy będę dziś biegać?" na "ile dziś przebiegnę?". Wyznacz terminy biegania". Może to oznaczać faktyczne zablokowanie czasu w kalendarzu każdego tygodnia na bieganie lub ustawienie budzika nieco wcześniej, aby nabrać sił na poranne kilometry. Potraktuj te spotkania z bieganiem jako równie ważne jak spotkania z klientami czy szefem.

5

ZDROWIEJ

Okazuje się, że większa ilość snu i zdrowsze odżywianie mogą być tym, co popycha Cię do regularnego biegania. Działa to z dwóch powodów. Po pierwsze, stajesz się zdrowszy, śpiąc więcej i zmieniając kolację na dużą sałatkę zamiast dużej pizzy, a ponieważ zaczynasz czuć się lepiej w ogóle, łatwiej jest rejestrować mile. Po drugie, te zdrowe nawyki mają tendencję do rozpoczęcia "efektu kaskady", więc jak zaczniesz dokonywać pozytywnych zmian w jednym obszarze swojego życia, łatwiej jest zrobić to samo w innych.

6

SPRÓBUJ WYZWANIA

Niezależnie od tego, czy zapiszesz się na wyścig, czy wyzwanie w aplikacji takiej jak MapMyRun, wyznaczenie sobie celu i faktyczne podjęcie zobowiązania może ułatwić trzymanie się rutyny. Hunter mówi: "To, co pomogło mi utrzymać motywację, to zapisanie się na coś, co mnie przeraża". Oczywiście, nie musisz zapisywać się na coś przerażającego, aby zacząć. Nawet jeśli zapisujesz się na coś tak prostego, jak lokalne 5K, samo zapisanie nazwiska oznacza, że jesteś bardziej prawdopodobne, że będziesz trzymać się swojego planu treningowego.

7

MĄDRZE TRENUJ

Większość biegaczy zaczyna regularną rutynę biegową, ale w końcu dopada ich kontuzja lub choroba - a to może zatrzymać ich bieganie na zawsze. Postaw więc swoje ciało na pierwszym miejscu: Zadbaj o niego, zanim będzie potrzebował pomocy. Dla Ciebie może to oznaczać skorzystanie z profesjonalnej pomocy fizykoterapeuty, jeśli w przeszłości zmagałeś się z kontuzjami, osobistego trenera lub coacha, jeśli czujesz, że masz skłonność do przetrenowania, lub dietetyka, jeśli czujesz, że masz problemy z jelitami, z którymi musisz się uporać. Może to również oznaczać zapisanie się na cotygodniowe zajęcia jogi lub usługę dostarczania zdrowych posiłków i zakup wałka piankowego, abyś mógł ćwiczyć swoje obolałe quady podczas oglądania Netflixa.

8

RÓB SOBIE DNI ODPOCZYNKU

Nawyki są ważne, ale odpoczynek jest kluczową częścią robienia postępów w bieganiu. Dobrym pomysłem jest robienie dni wolnych od biegania co tydzień, aby zachować świeżość i uniknąć kontuzji. Jeśli jednak obawiasz się, że pominięcie jednego dnia spowoduje utratę nawyku, przygotuj się do biegu w pełnym stroju i butach, a następnie wyjdź z domu na zwykły spacer. Nawet jeśli starasz się podtrzymać swoją passę biegową, potrzebujesz dni odpoczynku. Zastanów się nad zrobieniem lekkiego dnia z 1/2-milowym joggingiem lub zrób sobie 36-godzinną przerwę, biegając wcześnie rano i późno następnego dnia. Nie stracisz swojej passy, ale zyskasz odpoczynek, którego potrzebuje Twoje ciało.

0 Udziały