Żywienie sportowe dla triathlonistów

Kolejnym ważnym tematem jest żywienie w sporcie. Żele są niezastąpione na długich wyścigach, a w długich triathlonach odżywianie jest często nazywane czwartą dyscypliną ????

Pisaliśmy już o tym, kiedy i jaki żel najlepiej stosować na długie wybiegania, więc zwróćmy uwagę na ważne kwestie przy wyborze i spożywaniu odżywek sportowych:

Najważniejszą kwestią związaną z odżywkami dla sportowców jest ich dobór i przetestowanie w reżimie treningowym, najlepiej o intensywności jak najbardziej zbliżonej do rzeczywistej. Mimo że główne składniki żeli wszystkich producentów są podobne, przewód pokarmowy może reagować na nie w różny sposób.

Żele różnią się konsystencją: niektórzy lubią gęstsze i bardziej kaloryczne żele jak GU, które wymagają wody do wypicia, podczas gdy inni lubią bardziej wodniste żele jak SIS. Każdy producent przygotowuje tabelę zalecanej regularności swoich odżywek dla sportowców, która może posłużyć jako przewodnik podczas przygotowywania jadłospisu na zawody.

Żele są źródłem szybko wchłanianych węglowodanów z dodatkiem soli i minerałów. Jest to z góry założony format, który pozwala ci nie ugrzęznąć. Ale nie ma ścisłych reguł, jeśli chodzi o jedzenie na odległość, możesz eksperymentować ze wszystkim, od suszonych owoców i mleka skondensowanego po puree ziemniaczane. Jednak w przypadku spożywania "normalnych" posiłków nie zapomnij o dodatkowym przyjmowaniu tabletek soli sportowej w dowolnej postaci.

Również w przypadku znacznej utraty płynów zalecamy nie tylko picie wody, ale również stosowanie izotoników. Izotonik jest najczęściej sprzedawany w formie proszku, który możesz spróbować wymieszać w różnych stężeniach w zależności od indywidualnych preferencji.

Odżywianie podczas treningu

Te same zasady obowiązują w przypadku treningów trwających dłużej niż 1,5-2 godziny - wskazane jest odżywianie organizmu, aby uniknąć dużego spadku poziomu cukru.

Nie daj się jednak ponieść emocjom związanym z żelami i nie spożywaj ich niepotrzebnie. Każdy owoc doskonale poradzi sobie z zamknięciem okna węglowodanowego, a dodatkowo dostarczy dodatkowych witamin. Dobrą opcją potreningową są napoje regeneracyjne, które są w zasadzie strawnym białkiem. Można je przyrządzać na wodzie lub mleku (kukurydzianym lub krowim), a stężenie można dostosować do smaku. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki temu organizm wie, że ma z czego budować nowe mięśnie i uzupełnia sole wypłukiwane wraz z potem. Polecamy wypróbowanie linii SIS Rego.

Odżywianie podczas konkursów

Przybliżony czas trwania triathlonu na dystansie olimpijskim to 3 godziny, co oznacza, że powinieneś jeść mniej więcej dwa razy. Na etapie kolarskim można spożywać zarówno żele, jak i bardziej stałe pożywienie - batony energetyczne. Chodzi o to, aby na etap biegowy przyjechać najedzonym, gdyż na etapie kolarskim żołądek nie cierpi tak bardzo z powodu wstrząsów i skurczów jak na etapie biegowym.

Dzielimy się z Wami wykładem od naszych przyjaciół z SIS, który przyda się triathlonistom na każdym poziomie zaawansowania i dystansie.

Na oficjalnej stronie internetowej dla studentów I Love Supersport jest 10% zniżki na produkty SiS. Poproś o kod promocyjny od koordynatora:)