Trenerze, zabrakło mi tchu!"

Jesteś biegaczem, więc masz doskonałe umiejętności oddychania i powinieneś umieć łatwo i sprawnie pływać? Prawdopodobnie nie.
Czy chodzisz na basen regularnie i pływasz długo, trenując płuca, dzięki czemu możesz z łatwością pływać szybciej? Nie bardzo.

Oto historia. Wszystkie procesy fizjologiczne człowieka zachodzą przy udziale tlenu, który może być przyswajany tylko w mitochondriach - jedynych organellach komórkowych, które pobierają tlen.

Mięśnie potrzebują dostarczania i przyswajania tlenu, aby funkcjonować. A jeśli są problemy z dostawą, to trzeba trenować serce.
Jeśli jednak dostarczanie tlenu jest dobre, ale mięśnie po prostu nie są w stanie pobrać go tyle, ile dostarczają układy krążenia i oddechowy organizmu, to bez względu na to, jak bardzo będziemy trenować serce i "układ oddechowy", efekt będzie niewielki.

Przykładowo, jeśli serce dostarcza 4 litry krwi, a mięśnie obręczy barkowej (biorące czynny udział w pływaniu) zużywają tylko 3, to jedyne, co osiągniemy dzięki korzystnemu przerostowi serca, to zwiększenie ilości tlenu w wydychanym powietrzu.

Technicznie wygląda to następująco: objętość wyrzutowa serca niewytrenowanego człowieka wynosi średnio 120-130 ml, a 1 litr krwi przenosi około 160 ml tlenu, jeśli poziom hemoglobiny jest prawidłowy. Mnożąc te parametry przez 190 (tętno maksymalne) otrzymujemy rzut serca około 3,6-4,2 l/min. Zawodowi sportowcy zużywają około 4,2-4,5 l/min. Dlatego rozumiemy, że serce osoby niewytrenowanej jest już w stanie dostarczyć tlen do mięśni i zagwarantować Ci wynik mistrzowskiego sportowca w każdej dyscyplinie cyklicznej! Ale pod jednym warunkiem - że mięśnie zaangażowane specjalnie do uprawiania Twojego sportu są na to gotowe.

A więc podsumujmy w kolejności:

  1. Trening płuc i przepony nie determinuje występowania duszności, wynika ona z wysokiego stężenia dwutlenku węgla i braku mitochondriów w mięśniach biorących udział w treningu.
  2. Serce jest wystarczająco wytrenowane, aby dostarczyć mięśniom sportowca wdychany tlen.
  3. Wytrzymałość zależy od tego, ile z tego wdychanego tlenu jest zużywane przez mięśnie.
  4. Musisz więc dodać więcej ćwiczeń siłowych do swojego planu treningowego i popracować nad mięśniami, które są najbardziej zaangażowane w pływanie.

Teraz już wiesz jak trenować, żeby nie udusić się na desce po 50m crawlu???? Dodaj OHP, pływanie na sucho i specyficzne ćwiczenia na odpowiednie grupy mięśniowe - o szczegóły zapytaj swojego trenera.

Do zobaczenia na basenie!

Ten materiał został przygotowany przez Sergey Safonov, trener I Love Swimming.