Przewodnik rowerzysty po treningu z użyciem miernika mocy

Teraz, gdy masz już miernik mocy na swoim rowerze, pojawia się pytanie: Jak go używać, aby być szybszym? Po tym pytaniu następuje: Jak uniknąć frustracji?

Jak każdy elektroniczny gadżet, istnieje krzywa uczenia się i ograniczenia jego możliwości. Mierniki mocy są drogim dodatkiem do roweru, więc chcesz się upewnić, że ich posiadanie rzeczywiście poprawi Twoją jazdę.

Oto szybki i łatwy przewodnik po treningu z miernikiem mocy:

KALIBRACJA I PIELĘGNACJA

Jak w przypadku każdego urządzenia, z którego korzystasz, od wagi łazienkowej po termometr, kluczowe znaczenie ma prawidłowe ustawienie i kalibracja. Podobnie, prawidłowe ustawienie i kalibracja miernika mocy jest ważne, aby uzyskać użyteczne informacje. Często kalibrację przeprowadza się za pomocą komputera rowerowego lub, w niektórych przypadkach, smartfona. Niektóre modele umożliwiają także kalibrację podczas jazdy na rowerze lub biegu wstecznego. Zaufanie do swoich danych jest ważne, ponieważ trend w danych - zwłaszcza w liczbach testowych - wpływa na decyzje treningowe i dla wielu sportowców może być dość frustrujący, jeśli jest nieprawidłowy.

Chociaż większość mierników mocy jest obecnie dość trwała, nadal warto zachować szczególną ostrożność w bardzo mokrych lub zimnych warunkach - jeśli nie potrzebujesz danych z deszczowej przejażdżki regeneracyjnej, rozważ pozostawienie miernika mocy w domu. Unikanie sprayu wysokociśnieniowego i ostrych rozpuszczalników to również mądry środek zapobiegawczy, który zapewni, że Twój miernik mocy będzie Ci towarzyszył, dokonując dokładnych pomiarów podczas wszystkich Twoich przejażdżek przez kolejne sezony.

TRZY EKRANY, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ

Kiedy już zaczniesz jeździć z miernikiem mocy, może być trudno określić, na które dane zwracać uwagę. Dane, które umieścisz na ekranie swojego komputera rowerowego zależą od tego, co chcesz osiągnąć podczas jazdy. Idealnym rozwiązaniem jest skonfigurowanie 3-4 ekranów komputera rowerowego, tak aby mieć przygotowane podstawowe dane i móc wprowadzać drobne zmiany na ekranie, jeśli potrzebujesz czegoś specjalnego.

1. EKRAN JAZDY (RIDE SCREEN)

Ten ekran jest używany do jazdy ogólnej lub wytrzymałościowej. Wyświetla tętno jako procent maksymalnego, aktualną moc i czas jazdy. Możesz dodać kadencję i średnie tętno lub moc do ekranu, jak również.

2. EKRAN INTERWAŁÓW

Ten ekran jest przeznaczony dla konkretnych dni treningowych, w których skupiasz się na każdym wzniesieniu, sprincie lub wysiłku.

Wyświetla średnią moc, czas okrążenia, tętno i kadencję. Niektórzy sportowcy używają tylko jednego lub dwóch wskaźników, aby zachować prostotę ekranu interwałów. (Pamiętaj, aby nacisnąć przycisk okrążenia pomiędzy każdym interwałem!)

3. EKRAN PODSUMOWANIA JAZDY

Pomocne jest również wyświetlanie takich wskaźników, jak przyrost wysokości, dystans, średnia prędkość, moc znormalizowana, prawa moc średnia, średnie tętno i średnia kadencja w trakcie i po zakończeniu jazdy.

TESTUJ OD CZASU DO CZASU, TRENUJ CZĘSTO

Teraz, gdy masz już metrykę wydajności, możesz się sprawdzić. Testowanie może przybierać różne formy. Na początek, dobrze znany, prosty 20-minutowy test progowy, aby ustalić swój próg funkcjonalny. Możesz również wykonać test rampowy, aby rozgrzać się przed treningiem, gdzie stopniowo zwiększasz wysiłek w 3-5 minutowych etapach i odnotowujesz tętno przy każdym ustawieniu i być może najwyższym etapie, jaki możesz ukończyć (np. 100 Watt, 125 Watt, 175 Watt, 200 Watt). Często robię to na krytym trenażerze, aby się rozgrzać i zauważyć zmiany z dnia na dzień.

Gdy masz już przybliżoną wartość progową lub testową, czas zabrać się do treningu, aby podnieść ten wynik, a tym samym poprawić swoją kondycję podczas przejażdżek i wyścigów. Kuszące jest dążenie do ustanowienia osobistych wyników za każdym razem, gdy jeździsz, ale jest to recepta na wypalenie i słabe wyniki treningowe. Skoncentruj się na ustaleniu swoich stref, a następnie trenuj efektywnie z kilkoma łatwymi, stałymi jazdami i kilkoma cotygodniowymi ciężkimi jazdami skoncentrowanymi na poprawie elementów sprawności, które są specyficzne dla Twoich ograniczeń i wyścigów.

Sprinty, interwały na wzniesieniach i interwały progowe są powszechnymi sposobami spędzania tych 2-3 skoncentrowanych jazd i zazwyczaj obejmują wykonywanie wielu powtórzeń poniżej Twojego maksymalnego lub najlepszego wysiłku. Wykonywanie całego zestawu jest ważne, aby uzyskać bodziec (i czas treningu) wymagany do poprawy. Twój miernik mocy pomoże Ci ustalić te zakresy celów lub limity, aby motywować i kontrolować interwały bardziej precyzyjnie.

Teraz, gdy masz już miernik mocy, możesz obserwować poprawę swoich wyników - ale pamiętaj, że sama możliwość zobaczenia watów nie oznacza automatycznego wzrostu. Trenuj mądrze, regularnie kalibruj swój miernik mocy i pamiętaj, aby dobrze się bawić, zbierając dane, które dodasz do swojej puli danych.

0 Udziały