Przegląd platform treningowych do jazdy na rowerze

Trening na maszynach stacjonarnych stał się bardzo popularny w ciągu ostatnich kilku lat, nawet poza kontekstem sytuacji z wirusem, który zmusił wielu z nas do przeorientowania się na online.

Producenci oprogramowania nie próżnowali - wirtualne treningi niemal całkowicie zbliżyły się do ulicznych wyścigów. A Zwift stał się synonimem treningu halowego, zwłaszcza w Rosji.

Poniżej opowiemy Ci o innych programach, które są mniej popularne, ale mają swoje własne zalety. Jeśli chcesz wiedzieć, która platforma do treningu indoor jest lepsza lub po prostu chcesz poznać różnicę, czytaj dalej.

Zwift

Zwift daje Ci prawdziwe wrażenia z gry. To właśnie tam możesz w pełni zanurzyć się w wirtualnym świecie kolarstwa, trenować do swojej wirtualnej wersji, rywalizować z prawdziwymi ludźmi i ulepszać swój sprzęt, aby uzyskać przewagę prędkości.

Aspekt społecznościowy wyróżnia Zwift na tle konkurencji. Możliwość planowania treningów grupowych, wyścigów i rajdów sprawia, że Zwift jest największą platformą przeznaczoną dla społeczności rowerowej. Wystarczy, że wprowadzą system negocjacji aktywowany głosem, aby przenieść go na wyższy poziom.

Wadą Zwift jest brak różnorodności w trasach: 6 światów z 64 dostępnymi trasami.
Ale ciągle się rozwijają: co miesiąc zmienia się świat "gości", pozwalając Ci wypróbować wersję beta oprogramowania z nowymi funkcjami (takimi jak kierowanie i górskie trasy MTB), aby zebrać opinie. Ale jedną z naszych ulubionych rzeczy w Zwift jest to, że dają darmowy dostęp dla dzieci poniżej 16 roku życia.

Główne cechy:
- połączenie osobistego treningu i wyścigów z zabawą i aspektami społecznościowymi
,- moderacja awatara i sprzętu,
-

ogromna baza kolarzy nie zostawi Cię samego
,- zawodowi kolarze używają Zwift, możesz z nimi bezpośrednio rywalizować,


-możliwość bycia zauważonym przez zawodowców
,- darmowy dostęp dla dzieci
.

Cena
7 dni darmowego dostępu, potem 14,99$ miesięcznie. Bezpłatny dostęp dla dzieci poniżej 16 roku życia.

Przegląd leniwych
Zwift daje Ci możliwość jazdy w wirtualnym świecie gier wideo w czasie rzeczywistym, śledząc Twoje postępy w miarę zdobywania kolejnych poziomów.

Kinomap

Kinomap wykorzystuje wideo i ślady GPS nakręcone przez prawdziwych rowerzystów do tworzenia filmów o szlakach. Zsynchronizowane z czujnikami prędkości i kadencji, przy użyciu miernika mocy lub sprytnej maszyny, oprogramowanie dopasowuje prędkość wideo do prędkości użytkownika, umożliwiając "jazdę" na tysiącach tras na całym świecie. Unikalną cechą jest możliwość napędzania Wielkiego Zderzacza Hadronów - Wielki Zderzacz Hadronów CERN.

To fajny sposób na trenowanie w różnych częściach świata, prawie niekończący się dopływ nowych lokalizacji na każdym treningu, a nawet przesyłanie własnych filmów. To ostatnie oznacza, że możesz pobrać lub znaleźć czyjś materiał wideo z wybranego wyścigu i uzyskać wyraźny obraz zestawu, scenerii i kluczowych segmentów toru. A właściciele sportów motorowych mogą nawet zarobić trochę pieniędzy, przesyłając wysokiej jakości filmy i trasy.

Kinomap oferuje również trasy do biegania i wiosłowania. Wszystkie trasy są dostępne w ramach jednego konta.

Główne cechy:
- 206000+ kilometrów tras wideo na żywo
,- tysiące tras do wyboru
,-

stosunkowo niska cena + opcja dożywotniej subskrypcji

,-


filmy treningowe i programy z planem trening


owym,-aplikacja z możliwością strumieniowania wideo do projektora lub telewizora
,- współpracuje z 900+ stacjami rowerowymi, bieżniami i symulatorami wioślarstwa
.

Cena
Nieograniczone bezpłatne korzystanie z niektórych szlaków. Pełna subskrypcja $10 za miesiąc, $79.99 za rok, $229 dożywotnia subskrypcja.

Leniwa recenzja.
Kinomap pozwala na przejechanie niemal każdej trasy najsłynniejszych wyścigów na świecie z zacisza własnego domu.

RGT Cycling - Road Grand Tours

RGT posiada całkowicie darmową wersję, która pozwala na jazdę po "prawdziwych drogach" i ściganie się. RGT to fuzja ideologii Zwift, ale z naciskiem na wyścigi kooperacyjne. Niewiele więcej niż wirtualna gra. Otrzymujesz symulacje rzeczywistych tras i komputerowy awatar rowerzysty, a także kluczową funkcję bezpłatnych wirtualnych przejażdżek bez konieczności wykupywania abonamentu.

Darmowa wersja RGT jest ograniczona do kilku realnych tras: legendarnego Ventoux i innych popularnych szlaków od górskich przełęczy do kreteńskich ulic i brukowanych dróg - na przykład Stelvio, Paterberg, Formentor, itp. Podstawową ideą jest jednak to, że uczestnicy posiadający konto Premium mogą zapraszać innych rowerzystów z darmową wersją do wspólnych treningów grupowych. Konta Premium mają również dostęp do ustrukturyzowanych treningów Training Peaks.
RGT zapewnia również, że posiada najbardziej realistyczny silnik ze wszystkich platform, co pozwala im lepiej odtworzyć efekt prawdziwego zanurzenia i hamowania.

Główne cechy:
- rowerzyści mogą korzystać z bezpłatnej subskrypcji i łączyć się z dowolnymi wydarzeniami
,- wirtualni rowerzyści w wirtualnym świecie odtworzonych rzeczywistych tras
,- sesje treningowe są zapisywane i synchronizowane z platformami treningowymi Training Peaks i

podobnymi


,- subskrypcja Premium daje dostęp do ustrukturyzowanych i spersonalizowanych planów trening


owych.


Wszyscy użytkownicy mają dostęp do odtworzonych rzeczywistych tras oraz możliwość tworzenia i uczestniczenia w każdym wydarzeniu: Real Roads, Magic Roads - tworzenie tras z przesłanych plików GPX.


Cena
Bezpłatny dostęp do dowolnych dróg Real Roads + udział w dowolnych wydarzeniach Real. 14 dni darmowego dostępu Premium, następnie 15 euro miesięcznie.

Leniwy przegląd
RTG Cycling ma wolny dostęp dla wszystkich, którzy szukają miejsca do leniuchowania online na 8 klasycznych trasach lub na zaproszenie na dowolne wydarzenie. Można również wykupić konto Premium i uzyskać dostęp do sesji treningowych, zorganizowanych wyścigów oraz możliwość zaproszenia dowolnego rowerzysty (nawet jeśli posiada on wersję darmową) lub przekształcenia dowolnej rzeczywistej trasy w wirtualny tor.

COVID-19
Wszystkie funkcje Premium są dostępne za darmo podczas pandemii.

Rouvy

Rouvy to hybryda Zwift i Kinomap, oferująca prawdziwe trasy, które możesz pokonywać pod swoim awatarem. Platforma wykorzystuje również treści generowane przez użytkowników (wideo + pliki GPS) do tworzenia tras wideo, które możesz pokonywać we własnym tempie.

Chcesz jeździć lub rywalizować z innymi rowerzystami w czasie rzeczywistym na "prawdziwych" drogach? Rouvy ma ograniczoną liczbę tych tras, przeprojektowanych w światy, w których możesz jeździć pod swoim awatarem z innymi rowerzystami. Reszta z ich 7000 km tras to nagrania wideo z pierwszej osoby z danymi GPX do symulacji nachylenia i wysiłku.

Ponadto istnieje 4 000 gotowych treningów, w tym synchronizacja z Training Peaks, oraz możliwość tworzenia własnych, ustrukturyzowanych treningów. Otrzymujesz realistyczną wirtualną platformę z dobrą bazą treningową, aby uzyskać formę pomiędzy biegami grupowymi. Mają też nagrody pieniężne za udział w konkursach online - prawdziwe pieniądze!

Główne cechy:
- Wirtualny awatar, prawdziwe trasy
,- Rywalizacja z przyjaciółmi lub przeciwko
nim

,- 10000 dolarów rocznej nagrody pieniężnej za wyzwania
,- 10000 dolarów rocznej nagrody pieniężnej za osiągnięcia w karierze


.

Cena
14 dni darmowej subskrypcji, a następnie 10 dolarów miesięcznie za konto rodzinne z nieograniczoną liczbą profili.

Przegląd leniwych
Ciekawa mieszanka świata rzeczywistego i elementów wirtualnych, która może zmienić podejście do symulatorów online. Rouvy jest jedną z platform, która oferuje nagrody pieniężne dla wyścigów online.

Sufferfest

Sufferfest był pionierem w uczynieniu treningu w hali akceptowalnym, a nawet przyjemnym. To oni wymyślili pomysł połączenia materiałów filmowych z prawdziwych wyścigów, zabawnych fabuł, zabójczej muzyki i ciężkiego, ustrukturyzowanego treningu. Rezultat jest o wiele bardziej atrakcyjny niż zwykły filmik z zajęć Spin i od razu przyciągnął uwagę wielu sportowców i entuzjastów.

Na dzień dzisiejszy, w porównaniu do konkurencji, platforma ta posiada więcej filmów, lepszą muzykę i wysoko rozwiniętą bibliotekę treningów, opracowaną przez Neila Hendersona z APEX Coaching. Mają również jogę, trening siłowy i kursy sprawności umysłowej, aby pompować wszystkie aspekty ciała i umysłu.

Subskrybenci mogą pobierać treningi do użytku offline. Świetna opcja na przykład do domku letniskowego.

Główne cechy:
- rozrywkowe treści bez potrzeby aspektu społecznościowego
,- testy 4DP (Four Dimensional Power), które pokazują więcej niż standardowy test FTP,
-

wykorzystuje dane z testów do indywidualizacji treningów pod konkretny cel

,-


nie tylko o watach - joga, trening siłowy i mentalny
,- możliwość korzystania z treści offline,
- unikalne i atrakcyjne filmy
.

Cena
14 dni darmowej subskrypcji, następnie 14,99$ miesięcznie lub 129$ rocznie.

Leniwa recenzja.
Zabójcze filmy, świetna muzyka i dokładne treningi sprawiają, że Sufferfest jest atrakcyjną opcją dla niezależnego treningu w domu.

BKool

BKool łączy najlepsze praktyki w jednej aplikacji, przekształcając dane GPX w trzy różne produkty. Pobierz lub wyszukaj istniejącą trasę z ogromnej listy i możesz trenować dla swojego awatara, jeździć na wideo i monitorować swoje postępy na rozbudowanej mapie.

Po załadowaniu trasy, system przekształca trasę GPX w wirtualny świat, dzięki czemu wygląda ona tak, jak na powyższym zrzucie ekranu.

BKool prowadzi swoją ligę przez cały rok, pozwalając Ci zmierzyć się z innymi zawodnikami, jednocześnie rywalizując na tych samych etapach (i zazwyczaj w tym samym czasie) co zawodowi kolarze, lub wbić się z przyjacielem.

Główne cechy:
- odtwarza prawdziwe trasy w wirtualnym świecie
,- 3 warianty wyświetlania na trasie
,

- tysiące różnych tras do wyboru
,- załaduj swoje wideo + dane GPX i stwórz swoją trasę


,-ligi i mistrzostwa do rywalizacji,
- możliwość dostosowania swojego awatara: koszulka, zestaw i kolor roweru
.

Cena
Darmowy przez 30 dni, potem 9,99$ miesięcznie.

Przegląd leniwych
BKool zamienia świat rzeczywisty w wirtualną symulację 3D i pozwala na trening pod własnym dachem.

Veloton

Veloton jest jedyną platformą na tej liście, która nie została jeszcze sfinalizowana, ale wygląda obiecująco. Został on stworzony przez ludzi, którzy tworzą symulator Virtupro, i w tej chwili tylko ci, którzy posiadają symulator mają dostęp do beta testów.
Dlaczego? Ponieważ posiada wbudowane mechanizmy sterujące, które pozwalają na sterowanie awatarem. Jest to kluczowa cecha Velotona, ponieważ jest to jedna z niewielu platform (jeśli nie jedyna), która uniemożliwia przejazd nad awatarem innego gracza. Pozwala to na blokowanie kolarzy podczas sprintu, stosowanie taktyki zespołowej i w końcu lepszą symulację jazdy w stadzie.

Inną kluczową różnicą jest to, że Veloton nie wykorzystuje pomiaru mocy z inteligentnego roweru do określenia Twojej prędkości w grze. Wykorzystuje on tylko czujnik prędkości, więc Twój awatar będzie poruszał się tak, jak w prawdziwym świecie podczas pedałowania na trenażerze. Pomaga to poruszać się jak w rzeczywistości i lepiej wykorzystywać zjazdy i podjazdy do regeneracji.

Główne cechy:
- niesamowity realizm
,- wyścigi drużynowe i indywidualne
,- możliwość blokowania i draftowania

,-


obracanie się, aby kontrować ataki przeciwników


,-możliwość skręcania, ale jak na razie tylko na trenażerze Virtu Pro Cycling
,- bardzo wysoka jakość grafiki
.

Cena
Nie wiadomo jeszcze, jak będzie działał abonament

Leniwy przegląd
Realistyczna taktyka wyścigów, realistyczny drafting i oszałamiająca grafika mogą sprawić, że po uruchomieniu platformy Veloton stanie się liderem w dziedzinie wirtualnych treningów.

CVRcade

CVRcade, założony przez byłych członków zespołu Zwift i goniący za marzeniem o e-Sporcie, wziął koncepcję "gry wideo", dodał aspekt treningowy i przeniósł ją na wyższy poziom z kilkoma naprawdę interesującymi funkcjami. W grze zaimplementowano nie tylko czat dźwiękowy, ale także efekty wiatru, drafting, możliwość skrętu, a nawet kraksy.

Pełen harmonogram wyścigów z nagrodami pieniężnymi oraz fakt, że jest całkowicie darmowy sprawia, że zdecydowanie wyróżnia się na tle innych symulatorów. Algorytm "Fizycznego Wyrównania" pomaga wyrównać siłę każdego gracza i przenieść punkt ciężkości na wytrzymałość, umiejętności i strategię.

Możesz rywalizować solo lub tworzyć drużyny, dostosowywać swój awatar, mapy i wiele więcej. Niektóre skórki, ulepszenia i opcje są płatne, tak jak w Fortnite, Roblox czy Titanfall.

Główne cechy:
- całkowicie wolna platformówka
,- uczucie i wygląd Retro gry
,-

możliwość uaktualnienia motocykli,

-


w domu mowy audio,


-wymaga umiejętności, aby wygrać, a nie tylko czystej mocy,-
"Fizyczne wyrównanie" daje możliwość konkurowania z każdym
,- nagrody pieniężne

.

Cena
Darmowy dostęp z płatnymi aktualizacjami i skórkami.

Przegląd leniwych
Chcesz zmierzyć się z innymi w stylu filmu Tron? CVRcade pozwala na jazdę w grze wideo z szansą na wygranie nagrody pieniężnej.

FulGaz

FulGaz to platforma treningowa oparta na prawdziwym, pierwszoosobowym materiale wideo, nakręconym w HD przez rowerzystę. W połączeniu z inteligentnym rowerem daje poczucie jazdy po ulicy. Podczas gdy inne platformy polegają na wirtualnym świecie i rywalizacji z innymi wirtualnymi postaciami, aby utrzymać zainteresowanie podczas długich sesji treningowych na maszynie, FulGaz stara się odtworzyć pełne doświadczenie prawdziwego treningu na ulicy, a nawet na lekkim terenie off-road dla rowerzystów gravel.

FulGaz to wysokiej jakości platforma treningowa z płynną grafiką i zaawansowaną fizyką, która sprawia, że wirtualna jazda jest tak realna, jak to tylko możliwe. Przejrzyste statystyki pokazują wszystkie szczegóły na ekranie, aby utrzymać swój cel treningowy, ale statystyki są dyskretne, jeśli chcesz po prostu jeździć.

Główne cechy:
- setki prawdziwych tras z 24 krajów dostępnych do treningu: 596 tras i 11711 kilometrów dróg
do
tej pory
,- nowe gwiazdy pojawiają się w cotygodniowym newsletterze dla wszystkich użytkowników
,-

wszystkie trasy są filmowane w HD i reagują na obciążenie użytkownika,

-


gotowe treningi i plany treningowe są nakładane na dostępne trasy


,- wysokiej jakości wideo współpracuje z Apple TV, iOS, Android, Windows 10.

Cena
Prawie jak każdy inny 14-dniowy bezpłatny abonament, a następnie 13 dolarów za miesiąc lub 109 dolarów za rok. Możesz dodać jednego członka rodziny za darmo przy zakupie rocznej subskrypcji.

Leniwy przegląd
FulGaz - prawdziwe filmy w wysokiej jakości, przechwytywane z roweru i nakładane na nie dane GPS, aby użytkownik czuł się jak najbliżej jazdy po ulicy, a nie jak w grze wideo.

TrainerRoad

Dziesięć głównych platform wymienionych powyżej wyróżnia się przede wszystkim realistyczną wizualizacją na drodze lub wirtualnym środowiskiem gry. Ale nie możemy nie wspomnieć o TrainerRoad jako jednej z opcji oprogramowania do treningu domowego. Choć TrainerRoad jest przede wszystkim narzędziem szkoleniowym, a nie odrębnym wirtualnym światem czy interaktywną platformą wideo, cieszy się dużą popularnością.
Jego istotą jest to, że stawiasz sobie cel i dostajesz gotowy plan. Oprogramowanie da Ci proste instrukcje, a Ty musisz tylko podążać za skalą mocy i nadążać.

Główne cechy:
- indywidualne, ustrukturyzowane plany treningowe oparte na doświadczeniu i nauce
,- 1000 ustrukturyzowanych interwałów do
treningu,-

rutyna treningowa, która sprawdza się zarówno w domu, jak i na zewnątrz
,- analiza ukończonego treningu, aby utrzymać postępy
,- zadbaj o rozrywkę - żadnych rozpraszaczy podczas treningu.

Cena
20 dolarów za miesiąc, 190 dolarów za rok. Dodaj jednego członka rodziny za darmo przy zakupie rocznej subskrypcji.

Leniwy przegląd
Wypocisz to, osiągając swój własny cel. Żadnych gier, żadnych rozpraszaczy. Tylko ty i twoje wysiłki w dążeniu do celu. To wszystko jest TrainerRoad.

A jak wypada Peloton w porównaniu z Zwiftem i innymi tandetnymi platformami rowerowymi?

Peleton i jemu podobne mogą być postrzegane jako produkt fitness skierowany do zupełnie innej grupy odbiorców. Nie dlatego, że nie jest w stanie rozwinąć kolarskiej mocy, szybkości i wytrzymałości, ale ze względu na ustawienie, sprzęt i doświadczenie treningowe, które oferują.

Peloton oferuje wspaniałą społeczność, w której można się zanurzyć. Aspekt społeczny polega na tym, że treningi prowadzone są przez trenerów w trybie Live, a w ramach platformy przydzielane są punkty za ukończenie treningu. Mimo to, Peleton jest daleki od prawdziwej atmosfery podróży drogowej. Oglądasz tych samych ludzi i trenerów na symulatorach na ekranie, który jest bardziej porównywalny do wirtualnego Spin Class, a nie w jakiś sposób zbliżony do jazdy rowerem po autostradzie.

Za 39 dolarów miesięcznie i przy dodatkowej minimalnej inwestycji w wysokości 2245 dolarów, będziesz nadal płacić za rower treningowy co miesiąc, nie mogąc zabrać go na zewnątrz, kiedy pogoda na to pozwala.

Co z iFit? A może są jakieś inne opcje?

iFit to główna alternatywa dla Pelotona, oferująca trening z trenerem. Ich unikalną ofertą jest to, że treningi nie ograniczają się tylko do Spin Studio i biegów na świeżym powietrzu. Jest bieganie, wiosłowanie, a nawet trening siłowy. Oczywiście, aby w pełni wykorzystać ich możliwości, będziesz potrzebował ich wyposażenia - roweru, bieżni, wioślarza i sprzętu do ćwiczeń siłowych. Dostęp do wszystkiego za pomocą jednego abonamentu.

Jeśli Twoim celem jest zbudowanie kompletnej, wielosportowej siłowni w domu, to jest dokładnie to, czego potrzebujesz. Tej platformie brakuje aspektu społecznego, ale sceneria jest o wiele lepsza.
Jaki jest więc sens wybierania trenażerów stacjonarnych wraz z platformami treningowymi? Jeśli chcesz mieć jedną siłownię dla całej rodziny, to jest to idealne rozwiązanie.

Która platforma do wirtualnych treningów jest lepsza?

Dla naszych osobistych celów treningowych i treningów grupowych wybraliśmy Zwift jako najpopularniejszą i bardzo dynamiczną platformę w Federacji Rosyjskiej. W rzeczywistości, w warunkach kwarantanny, daje to główną rzecz - komponent społeczny, element gry, który sprawia, że "angażujesz się" w trening lub wyścig, możliwość rywalizacji w prawdziwych wyścigach.