Powrót do biura: plany firm wobec powracających pracowników

Samoizolacja dobiega końca, a my powoli wracamy do normalnego życia! Dotyczy to również powrotu z telepracy do biura.

Ponad 80% rosyjskich firm całkowicie lub częściowo przeniosło pracowników do pracy w domu w okresie samoizolacji. I nawet dla tych, którzy nie mogą się doczekać powrotu do biura, koniec samoizolacji może być bardzo stresujący.

Przede wszystkim z powodu strachu przed zarażeniem się, ponieważ ludzie będą się bali różnych infekcji o wiele bardziej niż wcześniej.

W związku z tym większość dużych pracodawców już opracowuje opcje przeprojektowania biur, zwiększenia przestrzeni osobistej pracowników i ewentualnej rezygnacji z przestrzeni typu open space. Tymczasem firmy planują, że średnio 30 proc. pracowników będzie pracować zdalnie. Już teraz opracowywane są dla nich nowe przepisy, zasady i umowy o pracę.

Najważniejszym aspektem utrzymania spokoju pracowników będzie zapewnienie środków ochrony osobistej (maski i rękawice), środków odkażających oraz sprzątanie biur 2-3 razy dziennie.

Sberbank przygotował takie video memo dla swoich pracowników na temat zachowania w biurze.

Kolejną kwestią, która może niepokoić pracowników po powrocie do biura, jest obawa przed korzystaniem z transportu publicznego. Eksperci zalecają, aby pracodawcy wspierali decyzję pracowników o korzystaniu z transportu prywatnego lub taksówek poprzez zwrot części kosztów, zapewnienie miejsca parkingowego lub transportu firmowego.

W okresie po kwarantannie kluczowe jest wsparcie psychologiczne dla pracowników. Specjalista psycholog może pomóc zarówno w problemach związanych z pracą, jak i w problemach osobistych. Jeśli firma nie ma możliwości zatrudnienia takiego specjalisty, zaleca się regularne mierzenie poziomu stresu w zespole.
Ogólne rozmowy oraz sesje pytań i odpowiedzi dobrze sprawdzają się w budowaniu zespołu i zmniejszaniu niepokoju.

Po powrocie do biura należy zwrócić szczególną uwagę na nieformalne spotkania towarzyskie, budowanie zespołu i wspólne działania niezwiązane z pracą. Komunikacja nieformalna zwiększa produktywność, zdolność do uzgadniania i wypracowywania wspólnych rozwiązań zadań. Już teraz można spotykać się na rozmowy na tematy niezwiązane z pracą i dzielić się osobistymi wiadomościami. Skuteczne okazały się zajęcia online: treningi grupowe z trenerem, kursy zdrowych nawyków, sport i wyzwania jednoczące.

Ważne jest również, aby zespół wiedział, że firma nie podupada z powodu pandemii (nawet jeśli wcale tak nie jest). Pracownicy powinni mieć wiarę w przyszłość. Nie musisz opracowywać skomplikowanych systemów motywacyjnych i nagród, aby to osiągnąć. Możesz dokonać kosmetycznego remontu w biurze lub unowocześnić sprzęt biurowy - kiedy pracownicy wrócą do biura, będą wiedzieli, że byli tu oczekiwani! Przyniesie to tylko korzyści firmie.
Ważne: Nie rób tego za ostatnie pieniądze, teraz najważniejsza jest stabilność.

Teraz jest świetny moment, aby spojrzeć na procesy zachodzące w firmie z zewnątrz i zmienić sposób pracy. Co było nieefektywne, a teraz działa lepiej? Z czego można całkowicie zrezygnować? Po powrocie do biura zabierz ze sobą to, co najlepsze.

Jakie korzyści odnieśliśmy z pracy zdalnej w I Love Supersport?

- Staliśmy się bardziej produktywni. Zwykle mieliśmy jedno, maksymalnie dwa spotkania dziennie. Podróż ta pochłonęła wiele czasu i energii. Możemy teraz odbyć 2-3 spotkania online dziennie w trybie luźnym, a po każdym spisujemy umowy i mamy czas na przygotowanie i wysłanie ofert do klientów.
- Odkryliśmy w naszych pracownikach nowe talenty. Reorientacja pracy w firmie pozwoliła pracownikom otworzyć się na nowe, bardzo nieoczekiwane strony, z których sami nie zdawali sobie sprawy. Realizacja jest kompletna.
- Staliśmy się bardziej skoncentrowani. Nasze spotkania i rozmowy online są znacznie szybsze niż te na żywo w siedzibie głównej.
- Zbliżyliśmy się do naszych partnerów. Odbywamy regularne rozmowy telefoniczne, omawiając sytuację w regionach, wspólnie wypracowując rozwiązania i prowadząc bitwę sportową między oddziałami, aby podtrzymać ducha wesołości i sportowej rywalizacji. Jesteśmy Rodziną!
I nie zamierzamy na tym poprzestać.Jaką radę mamy dla Ciebie?
Pomóż swoim pracownikom wzmocnić się psychicznie i fizycznie, poprawić kontakty społeczne i pracę zespołową w tych trudnych czasach.
Rezultat: niższy poziom stresu, lepsze zdrowie pracowników, większa lojalność firmy i zwiększona wydajność pracowników.

Jak możemy Ci pomóc:
- Szkolenie online z trenerem (szkolenie na żywo już za chwilę!),
- Kurs zdrowych nawyków Health Challenge, który porusza wszystkie aspekty zdrowego i harmonijnego życia w wielkomiejskim środowisku,
- Wyzwania zespołowe z unikalnymi celami,
- Indywidualne projekty pod klucz


.

Więcej informacji o naszych programach i przypadkach można znaleźć na naszej stronie korporacyjnej.