Pływanie to crossfit (Co?!)

Przyzwyczailiśmy się, że crossfit to coś o muskularnych sportowcach, którzy pracują najciężej na siłowni. A wydaje się, że w pływaniu wcale nie chodzi o nich, że to sport z innej dziedziny. Okazuje się jednak, że pływanie i crossfit mogą być ze sobą powiązane. Jak i dlaczego jest to ważne? Zaraz ci to powiemy.

Czym jest Crossfit

Crossfit to system ćwiczeń na siłę i wytrzymałość. Składa się z ćwiczeń aerobowych, gimnastyki i podnoszenia ciężarów. Typowe zajęcia Crossfit składają się z rozgrzewki, ćwiczeń rozwijających umiejętności, treningu dnia (WOD) oraz sesji rozciągającej. Wyniki każdego WOD są oceniane, aby móc porównać się z innymi i śledzić swoje postępy.

Czyli, z grubsza rzecz biorąc: rozciągasz się - wykonujesz kompleks ćwiczeń w kilku zestawach - męczysz się - idziesz i porównujesz swoje wyniki z innymi. I tak tydzień po tygodniu.

Według założyciela crossfitu Grega Glassmana, crossfit rozwija 10 wskaźników fizycznych: wytrzymałość sercowo-naczyniową i oddechową, wytrzymałość mięśniową, siłę, gibkość, moc, szybkość, koordynację, zwinność, równowagę, precyzję.

W jaki sposób CrossFit jest związany z pływaniem?

Pływanie w CrossFit
Crossfit wydaje się być głównie o siłowni. Ale nie, ćwiczenia pływackie również zaliczają się do "treningu dnia".

Dlaczego więc crossfitowcy pływają?

Po pierwsze, pływanie jest również dobrym obciążeniem dla mięśni, zwłaszcza jeśli używasz dodatkowego sprzętu: wioseł, łopatek, desek.

Po drugie, pływanie rozwija serce i uczy efektywnego oddychania: umiejętnego korzystania z powietrza, a jeśli to konieczne, obywania się bez niego. Dobrze rozwinięte serce i układ oddechowy to duży plus w innych ćwiczeniach wytrzymałościowych.

Po trzecie, pływanie rozwija technikę, poprawia koordynację i efektywność ruchów mięśni, a to bardzo pomaga w innych ćwiczeniach crossfit.

Okazuje się, że pływanie faktycznie rozwija wszystkie z powyższych 10 wskaźników fizycznych, a dodatkowo pomaga wykonywać więcej standardowych ćwiczeń crossfit.

Pływanie można znaleźć w bardzo różnych formach na parkietach: na krótkich i długich dystansach, pod wodą i na powierzchni, z ciężarami i bez, w różnych stylach. Pływanie jest zazwyczaj połączone z innymi ćwiczeniami, takimi jak pompki i przysiady.

Crossfit w pływaniu
Co dziwne, nie tylko pływanie jest w Crossfit, ale cechy Crossfit można znaleźć również w pływaniu.

Magazyn CrossFit twierdzi, że wielu mistrzów olimpijskich w pływaniu (Amanda Beard, Jason Lezak, Aaron Pierson, Lenny Kreiselburg) trenowało pod okiem Davida Salo prawie "crossfit". Ich treningi były krótkie, ale pływali z dużą prędkością (więc więcej energii jest wydatkowane i większy opór wody), plus robili intensywne ćwiczenia w wodzie i na desce.

Wysoka intensywność i krótkie czasy treningów są tym, co łączy tych pływaków z crossfitters i odróżnia ich od "starej szkoły" pływackiej (ci pływali długie dystanse z niską intensywnością). Pływacy, którzy trenowali według metody Davida Salo "CrossFit", z czasem zajmowali coraz więcej miejsc w kadrze narodowej i zdobywali tytuły mistrzowskie.

Pływanie jako część CrossFit Games

The CrossFit Games to największe na świecie zawody crossfitowe. Odbywają się one co roku. Nie wiadomo z góry, które dokładnie ćwiczenia będą częścią zawodów. Pływanie na CrossFit Games jest również traktowane jako "element zaskoczenia" - nie wiadomo, czy będzie częścią, i w ramach jakiej żarłoczności.

Jednak przez ostatnie 7 lat, od 2011 roku, pływanie pojawia się regularnie na zawodach w różnych formach: rywalizując teraz na czas, teraz na ilość prób, teraz na długi dystans, teraz na krótki dystans w połączeniu z ćwiczeniami na desce.

Sądząc po tendencji, pływanie będzie nadal uwzględniane w zawodach. Prawdopodobnie z poziomu światowego zejdzie również na zawody "lokalne". I to jest dodatkowy powód dla crossfitowców, aby włączyć do swojego treningu marszobiegi pływackie.

I znowu, dlaczego crossfitowcy muszą pływać?

Pływanie rozwija ciało
Poprawia napięcie mięśni, siłę, rozciągliwość, zdrowie serca, pomaga kontrolować poziom cholesterolu i zwalcza astmę. Jednak potencjalne szkody - np. ryzyko kontuzji lub przeciążenia - wynikające z ćwiczeń w basenie są znacznie mniejsze niż w przypadku ćwiczeń na siłowni.

WOD w wodzie to zarówno trening, jak i część regeneracji.
Pływanie poprawia zdrowie w ogóle, a wyniki crossfitu w szczególności. Jednocześnie pomaga zregenerować organizm po ciężkim treningu na siłowni. Dzięki niemu możesz rosnąć szybciej i osiągać lepsze wyniki - jednocześnie będąc maksymalnie zabezpieczonym przed kontuzjami.

Pływanie staje się coraz bardziej częścią zawodów
Z poziomu światowych zawodów CrossFit Games, pływanie prawdopodobnie zejdzie na poziom bardziej lokalnych zawodów. Sportowcy, którzy chcą dobrze wypaść na swoich zawodach, powinni pamiętać o możliwości wystąpienia etapu pływackiego i być na to przygotowani.