Najlepsze baseny w Moskwie: Łużniki, Olimpijski i Czajka

Czy miejsce wykonywania ćwiczenia ma znaczenie dla sportowca? Biegacze mogą biegać w parku lub nad rzeką, obserwować zmiany krajobrazu i ogólnie czuć się częścią miasta. A co z pływakami? Czy to ma jakieś znaczenie, gdzie pływasz, bo widzisz te same płytki przed oczami? Uważamy, że jest różnica.
Basen jest naszym drugim domem, jest świadkiem naszych zwycięstw i porażek, przygotowuje nas do wielkich startów na otwartych wodach i dodaje nam energii. Dlatego szkolenie na specjalnych basenach to osobna przyjemność. Pod względem architektonicznym baseny nie należą do najłatwiejszych obiektów do zaprojektowania, dlatego wybitne pod względem rozwiązań architektonicznych baseny są rzadkim zjawiskiem.

Jednego z najważniejszych basenów, jakie widziała stolica, nie będziemy już mogli przetestować. Basen Moskwa znajdował się kiedyś w miejscu Katedry Chrystusa Zbawiciela i był największym basenem w Rosji i jednym z największych na świecie w tamtym czasie. Basen był okrągły i został zbudowany na miejscu wykopanego fundamentu pod Pałac Sowietów, który był planowany jeszcze przed wojną. Z początkiem wojny materiały do budowy poszły na front. Po wojnie projekt został zrekonstruowany, a w 1960 roku otwarto basen Moskwa. Jak na ówczesne standardy, projekt był niesamowity; w listopadzie 1960 roku Ernesto Che Guevara przyjechał nawet obejrzeć basen.

Basen był podzielony na kilka sektorów: wejścia dla sportowców i dla pływaków były różne. Misa sportowa została podzielona na 8 torów, zainstalowano 10-metrową wieżę, a basen wyposażono w łaźnię i saunę. Najbardziej niesamowita rzecz - moskiewski basen był całkowicie odkryty i działał przez cały rok. Wejście zamykano tylko wtedy, gdy temperatura spadała poniżej -20 stopni, ponieważ gęsta para wodna utrudniała pracę opiekunom na pokładzie basenu. W ciepłych porach roku temperatura wody wynosiła około 22-23 stopni, w zimie woda była podgrzewana do 34 stopni. Aby dostać się do basenu z szatni trzeba było zanurkować w basenie, to wyjście nazywało się "wspólne pływanie".

W latach 90-tych utrzymanie tak ogromnego basenu stało się nieopłacalne, zamknięto go, spuszczono wodę i przez kilka lat basen pozostawał bez wody, co spowodowało, że komunikacja popadła w ruinę. Postanowiono rozebrać basen i wybudować w tym miejscu świątynię, tak więc w 1994 roku basen "Moskwa" przestał istnieć, a my, młodsze pokolenie, możemy tylko fantazjować, jak by to było biegać kilometrami i słuchać poleceń trenera w niesamowitym i trudnym już do wyobrażenia miejscu.

Ale rozchmurz się! Basen na Łużnikach po remoncie ma zostać otwarty jesienią 2019 roku. Oryginalny kompleks Łużniki został otwarty w 1956 roku wraz ze stadionem i gościł wiele światowej klasy zawodów, w tym Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku, stając się głównym polem konfrontacji water polo. Lata użytkowania nie oszczędziły budowli i w 2015 roku kompleks został całkowicie rozebrany.

Nowy kompleks wodny zapowiada się jako jeden z największych w Rosji i Europie Wschodniej, z 50-metrowym basenem pływackim z 10 torami i dwoma 25-metrowymi basenami z trzema torami każdy. Kompleks jest przeznaczony nie tylko dla sportowców, będzie w nim park wodny, strefa dla dzieci, kompleks termalny, centrum fitness, kilka kawiarni i restauracji.
Głównym niuansem architektonicznym rekonstrukcji będzie wykorzystanie tych samych płaskorzeźb, które niegdyś zdobiły fasadę poprzedniego basenu. Pierścienie jako elementy dekoracyjne pojawiły się również nie bez powodu: mają przypominać o Igrzyskach Olimpijskich w 1980 roku i zwycięstwie naszej reprezentacji. Obiekt został zaprojektowany w stylu lat 50-tych, aby zachować harmonię całego kompleksu Łużniki.

Gdzie więc można popływać w tym architektonicznie wyjątkowym basenie? Do Czajki lub Olimpijczyków, odpowiadamy!

"Chaika " jest najstarszym odkrytym basenem w mieście. I chyba jeden z najbardziej filmowych: "Leon Garros szuka przyjaciela". Marcel Pliero i Siergiej Michałkow, "Żartowniś" Władimira Mienszowa, "Straż nocna" Timura Bekmambetowa, a nawet teledysk Egora Krida - to szeroka filmografia w Czajce.

Dziś Mewa uznawana jest za przykład modernizmu w architekturze, choć pierwotnie projekt był zbudowany w stylu klasycyzmu, aby wtopić się w przedsionek dworca Park Kultury i magazyny Provision, w których obecnie mieści się Muzeum Moskwy.

"Czajka" była miejscem treningów dla profesjonalnych sportowców. Vladimir Salnikov, który w tym czasie zdobył trzy złote medale: na 400 m, 1500 m i w sztafecie 4×200, trenował tutaj do Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku.

Warto wybrać się do Olimpijskiego, ponieważ w lecie basen będzie zamknięty na czas remontu. Zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku, nie doczekał się od tego czasu żadnych większych zmian, dlatego zostanie odnowiony w ślad za głównym olimpijskim kompleksem sportowym.

Basen składa się z wanny treningowej o długości 50 m, wanny pokazowej o długości 50 m oraz wanny do skoków o długości 25 m i głębokości 6 m. Masz czas, aby zobaczyć basen w stylu radzieckim, abyś miał z czym go porównać po zakończeniu remontu.

Do zobaczenia na treningach na najlepszych basenach w Moskwie!