Korzyści z uprawiania narciarstwa biegowego

Co to jest narciarstwo biegowe

Narciarstwo biegowe odnosi się do jazdy na rowerze, jak bieganie, jazda na rowerze, wiosłowanie i pływanie. W zimie jest to najbardziej dostępna aktywność, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się park lub las. Narciarstwo jest dynamiczne, porywające, a przy tym bardzo kolorowe - wystarczy spojrzeć na kolorowe sylwetki narciarzy sunących po białym tle.

Sport indywidualny i zespołowy, udział w wyścigach sztafetowych jest świetnym bodźcem dla ducha zespołu i pozostaje pozytywny przez długi czas. Widok wyścigu masowego lub maratońskiego robi wrażenie nawet na najmniej doświadczonych narciarzach i sprawia, że uczestnicy wracają po więcej. Kto raz nauczy się jeździć na nartach, nie będzie mógł się bez nich obejść w zimie. Ładunek świeżości ze spaceru po zaśnieżonym lesie i skrzącej się w słońcu ścieżce wprawia w doskonały nastrój na cały dzień, rozwiewa melancholię i daje potężną dawkę endorfin.

Ruch narciarski to odepchnięcie i ślizganie się, delikatny ruch, w którym kręgosłup i stawy nie są narażone na takie obciążenia jak podczas biegu. Praktycznie wszystkie grupy mięśniowe są zaangażowane, ponieważ pas barkowy, ramiona, plecy, brzuch i nogi są zaangażowane. Dzięki kombinacji lokomocji i zastosowaniu różnych rodzajów nart, można cały czas zmieniać grupy mięśniowe, nie ma stagnacji i monotonii ruchu. Dostosowujesz swój krok do terenu, na którym się znajdujesz.

Jak narciarstwo różni się od innych sportów?

Narciarstwo jest sportem uniwersalnym, a narciarze korzystają z biegania, narciarstwa biegowego, jazdy na rowerze, wioślarstwa, gier sportowych, wielu ćwiczeń fizycznych. Dlatego narciarze są w stanie biegać na trasach, półmaratony i maratony, pływać na otwartych wodach, a także z powodzeniem kończyć triathlony. Z kolei pływacy, biegacze, triathloniści i rowerzyści odniosą duże korzyści z używania nart zimą.
Wszystkie cykliczne dyscypliny sportowe mają korzystny wpływ na organizm
: - poprawa funkcji układu krążenia
, - poprawa funkcji układu oddechowego

, -


normalizacja ciśnienia krwi


, -zwiększenie metabolizmu, -
wzmocnienie odporności
.

Ale narty mają swoje dodatkowe, pozytywne efekty:

  1. Jazda na nartach, dzięki zaangażowaniu mięśni obręczy barkowej, grzbietu i ramion, spowoduje większą wentylację płuc i wymianę gazową - co oznacza, że więcej tlenu dostanie się do krwi i więcej składników odżywczych dotrze do serca, mózgu i całego organizmu.
  2. System immunologiczny jest również wzmocniony poprzez większą różnicę temperatur.
  3. Małe mięśnie i więzadła są dobrze ćwiczone poprzez ciągłe balansowanie na jednej nodze, a mięśnie kory mózgowej są wzmacniane.
  4. I oczywiście łagodne oddziaływanie na stawy pozwala na jazdę na nartach nawet przy drobnych urazach nóg i rąk, kiedy bieganie jest przeciwwskazane, a jazda na rowerze i pływanie są możliwe tylko w pomieszczeniach zamkniętych.

Jakie style są dostępne

Są dwa sposoby na narty - klasyczne i łyżwowe, a teraz można wyróżnić jeszcze doublepolling jako trzeci sposób. Doublepolling to najszybszy sposób na bieganie na nartach stylem klasycznym, symultanicznym.

W stylu klasycznym narciarz porusza się po torze, stawiając naprzemienne kroki i pomagając sobie kijkami. Im mocniej odpychasz się nogą, tym dłuższy dystans możesz pokonać na nartach. Aby uzyskać lepsze odbicie, narty smaruje się specjalnym rodzajem maści w środkowej części, pod butem, w zależności od pogody. Zapobiega to ześlizgiwaniu się narty do tyłu podczas odpychania się stopą. Dzięki naprzemiennemu wykonywaniu uderzeń dwustopniowych i półstopniowych jednocześnie, jesteś w stanie jeździć pod górę i w dół z opływową postawą i po prostu zjeżdżać na łyżwach.
Aby oszczędzić Ci kłopotów z woskowaniem, pod butem znajdują się narty z knagą. To daje Ci pewność, że możesz wyruszyć na stok w każdą pogodę. Narty z wycięciami są odpowiednie dla początkujących, natomiast narty z obszyciami są używane nawet przez profesjonalistów.

Nie potrzebujesz toru, ale przygotowaną, zwiniętą powierzchnię. W wielu parkach narciarskich do przygotowania stoków używa się specjalnego sprzętu - groomerów, dzięki czemu teren jest gładki i wystarczająco twardy, co pozwala na spokojną jazdę, a w razie potrzeby na rozwinięcie prędkości. Starannie wybierasz najodpowiedniejszą technikę pielęgnacji dla danego terenu i wielokrotnie zmieniasz style pielęgnacji.

Jak wybrać odpowiedni styl jazdy na nartach?

Wielu narciarzy amatorów innych sportów pauzuje na zimę, lub stara się chodzić na siłownię, aby nie marnować walorów fizycznych zdobytych w cieplejszych miesiącach. Można śmiało powiedzieć, że uprawiając narciarstwo biegowe, te cechy nie tylko nie zostaną zmarnowane, ale zostaną znacznie rozwinięte. Pozwoli to na szybsze wejście w swoją podstawową dyscyplinę sportu na początku sezonu.
Jeśli chodzi o style - biegaczom najbardziej odpowiada wersja klasyczna, ponieważ angażuje ona mięśnie łydek, mięśnie tylnej i przedniej części ud, mięśnie pośladkowe, a stopa jest wypychana do przodu. Inne grupy mięśni są mniej dotknięte i nie ma ryzyka przetrenowania podczas zimy.
Pływacy lubią również wersję klasyczną, która jednocześnie pracuje na ramiona, plecy i obręcz barkową. Przydatne jest również podwójne nurkowanie. Narciarze i pływacy używają tych samych gumowych odbojników i trenażerów, ale naciągają je pod różnymi kątami. Ale styl łyżwowy jest również przydatny - trening pływania na piersiach dla narciarzy i pływaków pracuje na mięśnie pleców, brzucha, mięśnie pośladkowe, mięśnie czworogłowe i dwugłowe ud oraz wiele innych mięśni.
Rowerzyści są lepiej przystosowani do stylu łyżwowego, ponieważ dobrze wykorzystuje on mięśnie czworogłowe, mięśnie pośladkowe i mięśnie stóp. Triathloniści mogą równie dobrze jeździć zarówno stylem klasycznym jak i łyżwowym.


Oczywiście wybór zależy przede wszystkim od Twoich osobistych preferencji - od tego, w którym stylu jest Ci wygodniej i który po prostu najbardziej Ci się podoba. Jak już wspomniano, narciarstwo angażuje niemal wszystkie grupy mięśniowe. Nie jest to pompowanie tych mięśni, ale utrzyma Cię w dobrej kondycji i najszybciej wprowadzi Cię w specyfikę Twojego sportu, gdy nadejdzie sezon.

Narciarstwo biegowe może również pomóc w utracie zbędnych kilogramów, ponieważ podczas treningu spala się dużo kalorii. Ponadto, fakt, że trenujesz na świeżym powietrzu pomaga Ci schudnąć, co oznacza, że Twój organizm również wkłada energię w rozgrzanie się i utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Bądź w świetnej formie, ciesz się treningami na nartach, a do tego nabierzesz rumieńców i świetnego nastroju!

Tekst: Tatiana Sheigas, trener I Love Skiing