Kobiety-rowerzystki, które zaczęły jeździć w wieku 20 lat (lub później)

W 2008 roku, francuska legenda kolarstwa Jeannie Longo zajęła czwarte miejsce w olimpijskiej jeździe na czas. Miała kilka miesięcy przed ukończeniem 50 lat. Zwyciężczyni tego wyścigu, Amerykanka Kristin Armstrong, zdobyła również dwa następne złote medale w tej imprezie. Armstrong nie miała jeszcze 43 lat, gdy przekraczała linię mety na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku.

W kolarstwie, w przeciwieństwie do większości sportów, zawodnicy często pozostają konkurencyjni do 30. roku życia. Na kolarstwo krótkodystansowe (sprinty, tor) ma wpływ wiek, ponieważ z czasem zmniejsza się pojemność płuc i gęstość mięśni. Badania National Institutes of Health wykazują, że sportowcy osiągają szczytową wydajność około 35 roku życia i przechodzą "umiarkowane spadki" aż do 50 lub 60 roku życia, kiedy to następuje dalszy spadek.

Nawet w przypadku zawodników, którzy nie zaczynali jako nastolatkowie, zdolność do osiągania godnych uwagi wyników do 30. i 40. roku życia jest całkiem możliwa. Jeśli potrzebujesz dowodu, sprawdź te kobiety, które zaczęły trenować zawodowo w wieku 20 lat (i później).

EVELYN STEVENS

View this post on Instagram

A post shared by Evelyn Stevens (@evelyn_stevens) on Aug 9, 2016 at 10:55am PDT

Po serii obiecujących wyników na bardzo konkurencyjnej scenie kolarskiej Nowego Jorku, 26-letnia Evelyn Stevens porzuciła pracę w korporacji, by poświęcić się kolarstwu w pełnym wymiarze godzin. Jeździła zawodowo w Europie, reprezentowała Stany Zjednoczone na Olimpiadzie, a w 2016 r. ustanowiła rekord godzinny (najwięcej mil przejechanych w ciągu godziny).

KATRIN GARFOOT

View this post on Instagram

A post shared by Katrin Garfoot (@katrin_garfoot) on Jan 9, 2017 at 2:13am PST

Urodzona w Niemczech Australijka zwróciła się ku kolarstwu w wieku 29 lat i od razu zachwyciła kolarski świat. Mistrzyni kraju w jeździe na czas i na szosie, stawała również na podium na mistrzostwach świata. W wieku 36 lat przeszła na emeryturę i jest uważana za jedną z największych australijskich kolarek.

Emily Newsom

View this post on Instagram

A post shared by Emily Joy Newsom (@vrouwnewsom) on Nov 13, 2018 at 5:52am PST

Za namową swojego męża i trenera, Newsom zaczęła jeździć na rowerze w 2013 roku w wieku 30 lat. Wyróżniała się w lokalnych wyścigach, zanim wzięła wolne, aby urodzić dziecko. Trzy miesiące po porodzie Newsom wróciła do treningów i kontynuowała swoją wspinaczkę po szczeblach kariery. W 2016 r. ustanowiła rekord stanu Teksas w jeździe indywidualnej na czas, a rok później zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce w szosowych mistrzostwach USA. Obecnie jeździ zawodowo dla Team Tibco-Silicon Valley Bank.

LINDA JACKSON

Bankier inwestycyjny Linda Jackson wsiadła na rower w wieku 30 lat. Trzy lata później zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach kraju w 1996 roku. W 2000 roku przeszła na emeryturę, by zostać dyrektorem finansowym w startupie z San Francisco. Niedawno wprowadzona do Kanadyjskiej Galerii Sław Kolarstwa, jest obecną właścicielką Team Tibco-Silicon Valley Bank.

WYNIK KOŃCOWY

Gdy koła się rozkręcą, Twoja zdolność do osiągania wyników jest o wiele większa, niż myślisz. Niedawno 40-letnia Katie Compton zdobyła swoje 15. z rzędu mistrzostwo USA w cyclocrossie. Piętnaście zwycięstw z rzędu i nie wykazuje oznak spowolnienia. Wraz z postępem 2019 roku wsiądź na dwa koła i zacznij pisać swoje kolarskie dziedzictwo już dziś! Jak dowodzą te imponujące kobiety, nigdy nie jest "za późno", aby rozpocząć nowe sportowe przedsięwzięcie.

0 Udziały