Jazda na rowerze po 40-tce: Przewodnik dla początkujących

Niezależnie od tego, czy chodzi o utratę wagi, zmniejszenie ryzyka zachorowania na choroby, choroby serca lub cukrzycę, czy po prostu o utrzymanie aktywności, jazda na rowerze jest świetną, mało obciążającą aktywnością, którą można podjąć w późniejszych latach.

Jednak rozpoczęcie uprawiania tego sportu w starszym wieku wymaga nieco innego podejścia. Aby czerpać jak najwięcej korzyści z tego sportu, zachować zdrowie i poprawić swoje wyniki we właściwy sposób, skorzystaj z poniższych podstawowych wskazówek, czego nie robić, rozpoczynając jazdę na rowerze w celu poprawy kondycji po 40 roku życia.

1

ZBYT SZYBKIE ZWIĘKSZANIE INTENSYWNOŚCI JAZDY

Niezależnie od tego, czy nie jeździłeś na rowerze od 20 roku życia, czy dopiero zaczynasz uprawiać ten sport po raz pierwszy, rozpoczynając kolarską rutynę w późniejszym wieku, musisz zacząć powoli. Zwiększanie dystansu i intensywności jazdy, zanim organizm zdąży się przystosować do aktywności, to przepis na kontuzję, a jeśli nie dasz sobie wystarczająco dużo czasu na odpoczynek między kolejnymi jazdami, ryzyko tylko wzrośnie.

Z tego powodu dobrym pomysłem jest zrobienie sobie co najmniej jednego dnia przerwy między kolejnymi jazdami na początku. Punktem wyjścia są trzy przejażdżki w tygodniu, przy czym jedna z nich powinna być umiarkowanie długa i wolna (w zależności od aktualnego poziomu sprawności), a druga krótsza o wyższej intensywności. Gdy ból ustąpi dzień po jeździe, możesz zacząć dodawać przejażdżki regeneracyjne i inne treningi, aby zwiększyć swoją sprawność.

2

JAZDA NA ROWERZE TYLKO PO TO, BY ZYSKAĆ KONDYCJĘ

Rozpoczęciu czegoś nowego zwykle towarzyszy entuzjazm. Choć może to być dobra rzecz i pomóc zmotywować się do zdobycia formy, z wiekiem ważne jest, by skupić się na obszarach, w których jesteś słaby i urozmaicić rutynę, by zapobiec wypaleniu.

Pozycja pochylona na rowerze szosowym może dodatkowo obciążać plecy, kark i ramiona, które z wiekiem stają się problematyczne. Wizyta u specjalisty w dziedzinie bike-fit może pomóc zniwelować niektóre z tych obciążeń, ale równie pomocny może być trening przekrojowy i specjalna rutyna wzmacniająca. Przynajmniej dwa dni w tygodniu skup się na wzmacnianiu rdzenia przy pomocy jogi, wolnych ciężarów i innych ćwiczeń przekrojowych, takich jak pływanie czy piesze wycieczki. Pomoże to uniknąć kontuzji spowodowanych nadużywaniem roweru w słabych punktach i zapewni Ci świeżość psychiczną, gdy przyjdzie czas na powrót na rower.

3

BRAK DEDYKOWANEJ RUTYNY

Niestety, powrót do formy po wysiłku fizycznym nie następuje już tak szybko, jak w wieku 20 lat. Kiedy jesteś młody, może Ci ujść na sucho, że nie traktujesz odżywiania tak poważnie lub pomijasz rozciąganie po jeździe. Ale po czterdziestce dbanie o swoje ciało staje się jeszcze ważniejsze, jeśli chcesz pozostać aktywny i konsekwentny w swojej rutynie, nie będąc zmuszonym do zejścia z roweru.

Część z tego będzie wymagała prób i błędów, ponieważ każdy człowiek jest inny. Jednak upewnienie się, że przesypiasz osiem godzin w nocy, spożywanie pożywnych posiłków po jeździe, aby przyspieszyć regenerację, oraz skupienie się na narzędziach do rozciągania i masażu, aby zmniejszyć bolesność i napięcie mięśni, to dobre zasady, od których powinna zacząć większość osób.

4

PORADY U ZAWODOWCÓW

Oglądanie kolarstwa zawodowego może być świetną rozrywką i jak w każdym innym przypadku, można się wiele nauczyć o sporcie, obserwując tych, którzy robią to dla zarobku. Jednak próby naśladowania pewnych czynności wykonywanych przez zawodowców nie są zalecane dla większości starszych rowerzystów. Podejmowanie niepotrzebnego ryzyka podczas zjazdów, jazda w niebezpiecznych warunkach pogodowych i traktowanie codziennych treningów kolarskich zbyt poważnie, zamiast po prostu dobrze się bawić, to sposoby, które mogą doprowadzić do tego, że będziesz zmuszony zrezygnować z roweru.

Wybór roweru lub sprzętu, który koncentruje się na prędkości, a nie na komforcie, a także wybieranie ustawień roweru, które wyglądają fajnie i profesjonalnie, a nie takich, które pasują do geometrii Twojego ciała, to dwa inne ważne aspekty kolarstwa zawodowego, których nie powinieneś naśladować. Zamiast tego skup się bardziej na tym, co sprawia Ci przyjemność, pasuje do Twojego typu ciała i pozwala czerpać najwięcej radości i być wolnym od bólu podczas jazdy. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć lub co kupić, odwiedź lokalny sklep rowerowy i poddaj się profesjonalnemu dopasowaniu roweru, aby określić, co jest dla Ciebie odpowiednie.

5

IGNOROWANIE BÓLÓW I DOLEGLIWOŚCI

Ból w dolnej części pleców lub tępy ból w ścięgnie szyjnym, który zauważyłeś podczas jazd treningowych, mógł nie być tak niepokojący w wieku 20 lat. Radzenie sobie z lekkimi bólami może być łatwiejsze we wczesnych latach, ale kiedy wejdziesz w późniejszy etap życia, ważne jest, aby słuchać swojego ciała i radzić sobie z małymi urazami na wczesnym etapie, zanim przerodzą się w coś większego i bardziej problematycznego.

Zwrócenie się o pomoc do fizykoterapeuty lub lekarza medycyny sportowej, gdy coś się pojawi, pomoże Ci zidentyfikować problem i opracować plan jego rozwiązania. W większości przypadków przyczyną są zaburzenia równowagi i osłabienie mięśni, które można łatwo skorygować poprzez opracowanie indywidualnej rutyny wzmacniającej. Czas poza rowerem będzie czasami potrzebne, jak również konserwatywne zabiegi, takie jak terapia zimnem, rozciąganie i odpoczynek w zależności od urazu.

0 Udziały