Jak wybrać stojak rowerowy do treningu w domu

Dla wielu początkujących rowerzystów trening na stojaku rowerowym wydaje się nudną parodią prawdziwej jazdy po ulicach. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że maszyna jest tylko narzędziem; liczy się Twój plan treningowy. To właśnie jasne zrozumienie struktury, skupienia, czasu trwania i intensywności każdego konkretnego treningu daje motywację, rozjaśnia nudę i wciąga do gry, gdy osiągasz liczby wyznaczone przez trenera. Jesteś w tej chwili, tu i teraz, i nie ma innego wyzwania niż ten konkretny interwał, ten trening.

Jeśli więc chcesz nie tylko utrzymać formę, ale także znacznie zwiększyć swoją moc w sezonie halowym - potrzebujesz tylko maszyny. Pisaliśmy już o różnych opcjach treningowych, teraz zajmiemy się szczegółowo parametrami wyboru maszyny.

Wzmacniacz / zaciskarka / napęd kół

Jest to najprostsza i najbardziej przystępna opcja i większość amatorów zaczyna od niej. U podstaw jest to prosta mechaniczna jednostka z regulacją trudności, ale bez żadnych liczb, zapisów czy wskaźników. Jeśli weźmiemy pod uwagę droższą wersję Smart, to mamy już uproszczoną wersję pod względem liczb/prędkości/mocy w treningu w wirtualnej rzeczywistości oraz zapis treningu w natywnym oprogramowaniu producenta lub w zegarku sportowym. "Inteligentna" maszyna staje się dzięki zewnętrznej skrzynce Ant+ i Bluetooth - dane z niej przesyłane są do zegarka lub komputera.
Możesz zwiększyć dokładność tych liczb, stosując zewnętrzne czujniki prędkości i kadencji w rowerze, ale prędkość nadal będzie dość umowna. Nawiasem mówiąc, nawet jeśli nie zmienisz regulatora ciśnienia w kole, manometr będzie się różnił w zależności od sesji treningowej - napompuj ciśnienie przed każdą jazdą, aby uzyskać spójne warunki, a tym samym bardziej obiektywne dane względne. Potrzebujesz również specjalnej opony treningowej na tylną oponę, ponieważ zwykła opona zużywa się w ciągu kilku miesięcy.

Gdzie kupić
:DecathlonTacxSmart

versionSportmaster


Inteligentne maszyny

Druga maszyna jest często znacznie droższą wersją z napędem bezpośrednim, magnetycznym lub płynno-oporowym. To właśnie one są powszechnie nazywane inteligentnymi maszynami. W Rosji najbardziej popularnymi producentami są Tacx, Elite i Wahoo.
W rzeczywistości maszyny z napędem bezpośrednim są również "inteligentne" tylko kosztem skrzynki nadawczej Ant+ i Bluetooth - takie modele nie są dużo droższe od wspomagaczy, a obciążenie reguluje się zmieniając biegi w rowerze.

Istnieje również możliwość zakupu w pełni skomputeryzowanej maszyny z trybem ERG i sprzężeniem zwrotnym - są to najdroższe modele, których cena początkowa wynosi około 50 000 rubli.
Do czego się nadają i co to jest tryb ERG?
- Wygoda szkolenia. Rozpoczynasz pożądany trening, zaplanowany przez trenera lub program strukturalny, a maszyna sama ustawia pożądane obciążenie w zależności od Twojej mocy i kadencji. Nie masz możliwości niedotrenowania się!
- Pełna wirtualna rzeczywistość. Możesz ścigać się online z prawdziwymi ludźmi, możesz jeździć na torach, które istnieją w prawdziwym świecie, możesz poczuć teren podczas jazdy pod górę lub z górki, możesz nawet uczestniczyć w kraksie. Twórcy platform treningowych wymyślili różnego rodzaju gadżety, dzięki którym możesz być zmotywowany, sprawny i rozwijać się.


Maszyna rolkowa.

Najbardziej nieuniwersalne, ale fajne narzędzie. Funkcjonalność tego typu obrabiarek jest ograniczona, ale radzą sobie one ze swoim zadaniem dokładniej i wydajniej niż inne. Główną zaletą jest to, że na maszynie rolkowej pracuje się nad koordynacją. Przy innych maszynach czy symulatorach sportowiec jest unieruchomiony i nie może się przewrócić, natomiast dla początkujących wałek jest na początku prawdziwym wyzwaniem - 15 minut treningu zostawia za sobą 7 potów, pracując przy tym każdym mięśniem stabilizującym. Doświadczeni rowerzyści używają go do rozgrzewki i rozgrzewki, a także do treningu regeneracyjnego.
Są też droższe (na równi z napędem bezpośrednim) modele, z regulatorem mocy i Ant+ Bluetooth do transferu danych, takie jak Elite Quick-Motion i Elite Nero. Ulepsz swoją maszynę rolkową o zewnętrzne czujniki prędkości i kadencji - wtedy Twój trening stanie się obiektywny pod względem liczb.

Korzyści płynące z treningu na maszynie to m.in:

  1. Łatwy dostęp i brak kosztów logistycznych w przypadku szkoleń,
  2. Idealnie jednolite warunki - brak deszczu, upał, wiatr, ciemność,
  3. Twój rower i Twoja pozycja na rowerze - nie jeździsz na rowerze, co oznacza, że przyzwyczajasz się do siodełka i dopasowania roweru przez zimę (lub zdajesz sobie sprawę z konieczności zmiany w trakcie długiej sesji treningowej),
  4. Bezpieczeństwo treningu - dość trudno jest spaść z maszyny, inaczej niż na ulicy czy na ścieżce rowerowej.

Na każdym typie maszyny sensowne jest użycie zewnętrznego miernika mocy (pedały, korbowody) - w ten sposób każdy podstawowy trenażer staje się dokładnym przyrządem do śledzenia postępów, ponieważ moc nie zależy od warunków zewnętrznych. Dużą zaletą miernika mocy jest to, że jest on mocowany do roweru i może być używany zarówno na zewnątrz latem, jak i na maszynie zimą.

Na zakończenie przypomnijmy, że kolarstwo to sport drużynowy i aby podtrzymać was na duchu, podtrzymać was na duchu i zmotywować was choćby zdalnie online - dołączcie do naszego fajnego treningu Zwift razem z I Love Cycling: w cenie jest plan treningowy, OPP dla kolarzy i treningi drużynowe na maszynach.

Tekst: Maria Suszczewicz, szefowa I Love Cycling