Jak odzyskać równowagę po wypadku rowerowym

Kiedy zakładasz kask i wskakujesz na rower, zawsze masz nadzieję na przyjemną, bezproblemową jazdę. Ale wyboje są liczne, ostre zakręty podkradają się do Ciebie, a nieostrożni kierowcy (i rowerzyści) istnieją. Oznacza to, że możliwość wypadku jest zawsze obecna.

Jeśli byłeś zaangażowany w poważny wypadek lub nawet tylko widziałeś jeden oglądając Tour de France, wiesz, że powrót do zdrowia fizycznego może zająć tygodnie, miesiące, a nawet dłużej. Mniej mówi się o psychiczne proces regeneracji, który również musi nastąpić, zanim będziesz gotowy do powrotu na siodełko. Ponieważ, podczas gdy Twój obojczyk lub szwy mogą być całkowicie wyleczone, strach i niepewność mogą pozostać. I to jest zupełnie naturalne.

"Twoje ciało ma pierwotne mechanizmy, które reagują na traumę i strach" - mówi Michael Ceely, specjalista od wydajności sportowej i właściciel firmy Ceely Sports w rejonie Zatoki San Francisco. "Uczestniczenie w wypadku ma oczywiste blizny fizyczne, ale ważne jest, aby zająć się również bliznami psychicznymi".

Aby dowiedzieć się więcej, rozmawialiśmy z Ceely o radzeniu sobie z kraksą, ocenie i reagowaniu na jej powagę oraz pracy nad powrotem na rower.

1

OCEŃ SWOJĄ SYTUACJĘ

Po pierwsze, upewnij się, że fizycznie nic Ci nie jest. Ceely zauważa, że po wypadku przez Twoje ciało przepływa dużo adrenaliny i możesz być w szoku. Dlatego nie spiesz się z tym procesem, nawet jeśli bierzesz udział w wyścigu. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest pogorszenie sytuacji.

"Jeśli jeździsz z przyjacielem lub zespołem, mądrze jest mieć protokół", mówi. "Sprawdź, czy nie ma złamanych kości i głębokich cięć. A jeśli planujesz kontynuować jazdę, musisz upewnić się, że twój rower też jest w porządku".

2

SZANUJ TRAUMĘ

Czy to dlatego, że ich dzień wyścigu dobiegł końca, czy też nie będą mieli roweru przez jakiś czas, profesjonaliści i poważni kolarze często przechodzą przez naturalny proces żałoby po wypadku, mówi Ceely. Wspomina, że ważne jest, aby uznać i uszanować proces psychologiczny, który zachodzi wraz z rozczarowaniem. I staraj się nie obwiniać siebie. "Kiedy pojawiają się te emocje, zauważ, że jest to część procesu", mówi. "Powinieneś się nim zająć i pozwolić mu się uspokoić, ponieważ najgorsze, co możesz zrobić, to zacząć się obwiniać i skupić na negatywności".

Zauważa on, że jeśli rzeczywiście obwiniasz się za wypadek, możesz nadmiernie kompensować podczas następnej jazdy, będąc hiper czujnym, aby upewnić się, że to się nigdy nie powtórzy. Jednym ze sposobów, aby do tego nie dopuścić, mówi Ceely, jest rozmowa z kolegami z zespołu i przyjaciółmi. "Spróbuj przetworzyć poczucie winy i porozmawiaj o tym. Nie trzymaj tego tylko dla siebie".

Jeżdżący rekreacyjnie i weekendowi wojownicy prawdopodobnie czują mniejszą presję, aby wrócić na rowery. I to jest dobra rzecz, ponieważ ważne jest, aby zdjąć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby w pełni odzyskać zdrowie. "Szanuj to, że ciało jest uszkodzone", mówi Ceely. "Wyjazd w następny weekend ci nie pomoże. Jest jeszcze wiele innych wydarzeń w dół drogi. I pamiętaj: Nawet najlepsi zawodowcy ulegają wypadkom, więc jesteś w dobrym towarzystwie".

3

REAGUJ RZECZOWO

Niezależnie od fizycznej wagi wypadku, ludzie reagują w różny sposób. Niektórzy są w stanie wskoczyć na rower od razu po poważnej kraksie, podczas gdy inni nigdy już nie dotkną roweru po drobnej stłuczce. Tak więc powaga jest w tym przypadku sprawą osobistą, a różne wypadki wymagają różnych reakcji.

PO DROBNEJ KRAKSIE

Ceely zauważa, że proces postępowania po wypadku powinien zacząć się tak samo dla każdego. Oceń swoją sytuację, zanim wsiądziesz z powrotem na rower. Poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, aby sprawdzić, czy nie odniosłeś obrażeń, i poproś o pomoc przyjaciół lub inne osoby znajdujące się w pobliżu. Przyjmij do wiadomości, że każdy ulega wypadkom, nawet najlepsi kolarze na świecie, więc nie zastanawiaj się nad tym zbytnio. I dopiero gdy poczujesz się fizycznie i psychicznie zdolny, możesz wskoczyć z powrotem na rower.

PO UMIARKOWANYM WYPADKU

Oceń swoją sytuację, jak opisano powyżej, i spróbuj zaakceptować fakt, że każdemu się to zdarza. Następnie Ceely sugeruje, aby porozmawiać o swoim wypadku z przyjaciółmi, partnerami w jeździe lub bliskimi. "Nie izoluj się, bo możesz wpaść w pułapkę obwiniania siebie", mówi. "Obwinianie siebie pogarsza sytuację i może przerodzić się w lęk lub depresję".

PO POWAŻNYM WYPADKU

Oceń swoją sytuację, która w tym przypadku prawdopodobnie będzie wymagała wezwania karetki pogotowia i szpitala. Nie martw się o przesadną reakcję - ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy po poważnym wypadku.

Następnie wiedz, że może być konieczna długa rekonwalescencja i zrób wszystko, aby zaakceptować ten los. Ceely zauważa, że przyznanie się do sytuacji jest pomocne. "Powiedz sobie: 'To jest moja sytuacja. Jest do bani, ale wyzdrowieję'".

W niektórych przypadkach, może nawet trzeba będzie zaciągnąć profesjonalnej pomocy na więcej niż siniaki i złamane kości.

"Podczas długiego powrotu do zdrowia, sportowcy mogą wpaść w stan depresji", mówi Ceely. "Porozmawiaj wkrótce z terapeutą lub psychologiem sportowym. Nie siedź tam i wytrzymaj". Praca z profesjonalistą może często przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, pomóc Ci odzyskać pewność siebie i poprowadzić Cię z powrotem do pozytywnego nastawienia.

"Nie ma żadnego wstydu w proszeniu o pomoc", dodaje. "Chęć wyzdrowienia jest oznaką siły".

4

WRÓCIĆ DO JAZDY, CZY NIE ...

Niezależnie od rodzaju wypadku, który przeżyłeś, powrót na rower może powodować pewien stres i wahania. Więc gdy zdecydujesz się zamontować to siodełko, złagodzić do niego.

"Nie ma jednej, uniwersalnej strategii", mówi Ceely. "To naprawdę zależy po prostu od twojej osobowości. Profesjonalny rowerzysta może być w stanie zacząć jeździć ponownie w tym samym tempie, podczas gdy inni będą chcieli wziąć to łatwo przez kilka przejażdżek. Nie zmuszaj go."

A jeśli czujesz presję rówieśników, aby nadążyć za swoimi partnerami jazdy, mówi, być szczery i upfront. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to jeździć tak, jak czujesz się najbardziej komfortowo. To pomoże Ci odzyskać pewność siebie i sprawi, że będziesz jeździć przez wiele lat.


CZYTAJ WIĘCEJ

7 czynności, które musisz wykonać po wypadku rowerowym
Każdy rowerzysta musi znać sekret pierwszej pomocy po wypadku.


0 Udziały