Ile godzin rowerzyści powinni spędzać na rowerze?

Kolarstwo jest sportem, który notorycznie pochłania dużo czasu. Dlatego odpowiedź na powszechne pytanie, ile godzin powinieneś trenować kolarstwo jest trudna. Trudno uniknąć myślenia, że więcej znaczy lepiej, gdy widzi się zawodowców i znajomych pokonujących mnóstwo kilometrów. Ale nie rozpaczaj, można być konkurencyjnym i cieszyć się jazdą na rowerze bez robienia wielkich przejażdżek, oceniając co jest realistyczne, a następnie stosując kilka sztuczek, aby określić jaka objętość działa najlepiej dla Ciebie i Twoich celów.

Oto kilka podstawowych pytań, od których warto zacząć:

1

ILE MASZ CZASU?

Ilekroć klient coachingu pyta mnie, czy powinien coś zrobić, odwracam pytanie i pytam go, co może zrobić - lub co jest skłonny zrobić. Często można zyskać trochę dodatkowego czasu, wstając wcześniej, przedłużając jazdę w tygodniu lub wybierając się na dłuższą wycieczkę w weekend.

Dla początkujących rowerzystów, znalezienie czasu na jazdę dłuższą niż godzina lub dwie w tygodniu i budowanie w kierunku trzech godzin lub dłużej w weekendy może być transformujące. Jest to prawdopodobnie absolutne minimum.

2

JAKI RODZAJ STRESU JESTEŚ W STANIE ZNIEŚĆ?

Kim jesteś teraz dyktuje również, ile objętości należy zrobić, bo jeśli zmagasz się z problemami zdrowotnymi, stresujące godziny pracy lub są zajęte z rodziną, to jesteś już wchłaniając dużo życia-stres, który ograniczy szkolenia-stres można obsługiwać. Podobnie, młodzi sportowcy mogą wchłonąć więcej stresu treningowego niż starsi.

Objętość treningu również zmienia się w zależności od sezonu kolarskiego. Jeśli właśnie zakończyłeś sezon wyścigowy, weź trochę wolnego i wykonuj mniejszą objętość niż zwykle, aby zregenerować się psychicznie i fizycznie przed ponownym zwiększeniem liczby godzin. Jeśli jesteś w fazie bazowej, a do wyścigu pozostało kilka miesięcy, warto stopniowo zwiększać objętość treningową w miarę możliwości.

3

CO CHCESZ ZROBIĆ?

Twoje tygodniowe godziny treningów będą się również różnić w zależności od wydarzenia, które chcesz zrobić. Jeśli zamierzasz ścigać się w długim wyścigu wytrzymałościowym, dłuższe przejażdżki pomogą Ci poprawić kondycję, ale także pomogą Ci poznać ustawienia roweru, tempo i sposób odżywiania, co może poprawić Twoje wyniki, nawet bez korzyści dla kondycji.

W przypadku krótszych wyścigów, korzyści nie są tak oczywiste. Na pewno można zyskać na kondycji, zwiększając objętość, zwłaszcza dla początkujących i podczas bazowych faz sezonu, zanim rozpoczną się główne wyścigi. Gdy już wejdziesz w sezon wyścigowy, korzyści z dłuższych jazd nie będą tak widoczne w przypadku krótkich wyścigów, takich jak cyclocross czy kryterium, gdzie możesz skorzystać ze skupienia się na umiejętnościach, intensywności i taktyce specyficznej dla wyścigu. Te krótsze wyścigi mogą być dobrym miejscem do skupienia się na nich w latach, gdy masz mało czasu.

SZTUCZKI POMAGAJĄCE DODAĆ GODZINY

  • Dodanie nawet 15-30 minut poprzez wydłużenie rozgrzewki i/lub odpoczynku jest często czymś, co sportowcy mogą zrobić kilka razy w tygodniu, zwłaszcza jeśli zamiast jeździć na rowerze, jeździsz po szlakach lub lokalnej pętli rowerowej.
  • Dojazdy do pracy rowerem to powszechna metoda, z której korzysta wielu zapracowanych rowerzystów, wsiadając na rower do pracy i z powrotem.
  • Nie zapominaj o korzyściach płynących z krótkich przejażdżek. Mogą to być łatwe obroty rano przed dłuższą jazdą później w ciągu dnia lub 30-minutowe obroty w dniu regeneracji.
  • Zaplanuj długi weekend blok miesięcznie, efekty nawet jednego weekendu w miesiącu dłuższych przejażdżek może być ogromny.
0 Udziały