9 wskazówek, jak zmierzyć się z pierwszym biegiem ultra wytrzymałościowym

Biegi ultra mają swój moment - szczególnie w biegach trailowych i w górę i w dół zboczy górskich. Może jesteś byłym półmaratończykiem, który szuka nowego wyzwania, albo biegaczem, który ma nadzieję na jeszcze dłuższy bieg, z jakiegokolwiek powodu ciągnie Cię do świata ultrawytrzymałości ... Przyjmij to!

Ale czego powinieneś się spodziewać, gdy staniesz na starcie swojego pierwszego wyścigu? Nawet jeśli masz już za sobą wiele kilometrów, start w czymś dłuższym niż maraton będzie dla Ciebie szokiem. Dlatego zebraliśmy kilku biegaczy ultra, aby uzyskać ich najlepsze wskazówki i dowiedzieć się, co chcieliby wiedzieć, zanim wystrzelą pistolety i rozpocznie się wyścig.

1

WYBIERZ ODPOWIEDNI SPRZĘT

W biegach ultra, w szczególności, jest więcej wyzwań związanych ze sprzętem, niż w biegu na 5K. Nagle okazuje się, że koszulka z wystającym z boku szwem nie jest już tylko irytująca, ale po 20. mili zaczyna obcierać i ścierać warstwy skóry. Biegowy plecak hydracyjny, który kupiłeś z myślą o wędrówkach, działa dobrze podczas jednodniowej wycieczki, ale pokonywanie 3 mil z górki sprawia, że zaczyna się on szaleńczo odbijać w górę i w dół. Nie bierz swojego sprzętu za pewnik: Miesiące wcześniej zacznij dokładnie określać, co działa dla Ciebie, aż do skarpet, które najlepiej pasują do Twoich butów i jaka czapka utrzymuje włosy i pot z dala od oczu, nie gotując głowy.

2

POLEGAJ NA NIEZAWODNOŚCI

Tydzień wyścigu to nie czas na wymianę sprzętu na bardziej zaawansowany. Jeśli chcesz coś zmienić na czas wyścigu, na przykład zamienić minimalne buty szosowe na opcję bardziej przystosowaną do jazdy po szlakach, zrób to z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To samo dotyczy jedzenia i picia - jeśli planujesz jeść i pić to, co jest dostarczane na stacjach pomocy, upewnij się, że przećwiczyłeś jedzenie i picie wcześniej lub przynieś własne.

3

WCZEŚNIEJSZE NAWODNIENIE

Nawodnienie podczas wyścigu jest ważne, mówi biegacz ultra Nick Brindisi. Ale prawdopodobnie równie ważne (jeśli nie bardziej) jest rozpoczęcie wyścigu na dobrym poziomie nawodnienia. "Pij mnóstwo wody przez kilka dni przed wyścigiem" - radzi. Dodaj szczyptę soli morskiej, aby równowaga elektrolitowa była idealna na linii startu. W ten sposób masz więcej swobody, jeśli chodzi o przegapienie stacji pomocy.

4

POZNAJ TRASĘ

Brzmi to jak oczywistość, ale wielu biegaczy ultra zauważyło, że znajomość trasy - a nie tylko jej długość - jest kluczem do dobrego dnia. Zapoznaj się z profilem wysokościowym, abyś mógł odpowiednio zaplanować swoje tempo, a w dniu wyścigu nie będziesz zszokowany złośliwym, 2-milowym podbiegiem na samym końcu. Dodatkowo sprawdź, gdzie znajdują się punkty pomocy, i wykorzystaj tę wiedzę, aby zdecydować, czy chcesz biec z plecakiem lub kamizelką, czy tylko z podręczną butelką wody.

5

KONTROLUJ SWOJE TĘTNO

Nie musisz pozostawać w idealnym zakresie tętna podczas biegu ultra, a podczas bardziej górzystego spodziewaj się, że będzie się ono dziko wahać, gdy będziesz wchodzić i schodzić. Harry Hamilton, biegacz ultra, mówi, że należy zwracać uwagę na oznaki ogólnego obniżenia tętna. Jeśli masz trudności z utrzymaniem go w normalnej strefie wytrzymałości, jest to zwykle oznaka poważnego zmęczenia i może to być czas, aby trochę zwolnić tempo, zjeść przekąskę i wziąć kilka łyków wody.

6

ROZDZIEL SIĘ

"Skompartmentalizuj wyścig na strawne kawałki w swoim umyśle, zamiast myśleć, jak daleko musisz iść", mówi Brindisi. "I pogratuluj sobie, jak daleko zaszedłeś!" Niektórzy ludzie lubią robić matematykę i wiedzieć, jaki procent wyścigu ukończyli. Inni rozwijają się na tym, jak daleko muszą iść. Wiedz, co będzie cię motywować, a co przygnębiać. Dzieląc wyścig na części, jak sugeruje Brindisi, możesz dostać mentalny zastrzyk energii na końcu każdego 10-milowego "segmentu" i poczuć się tak, jakbyś zaczynał wyścig od nowa! (Jest to również świetna wskazówka, jeśli trafiłeś na ścianę lub miałeś kilka złych kilometrów: Daj swojemu mózgowi możliwość uderzenia w przycisk "reset" i rozpoczęcia od nowa, nawet jeśli jesteś w połowie wyścigu).

7

ZAUFAJ SOBIE

Jeśli chodzi o nawigację po skalistym terenie, sportowiec Under Armour i ultra-runner Sarah Cotton mówi, że musisz po prostu mieć trochę wiary. "Czasami, im bardziej jesteś ostrożny, tym bardziej prawdopodobne jest, że spadniesz lub skręcisz kostkę", dodaje. "Nie mówię, że powinieneś zamknąć oczy lub cokolwiek ... oczywiście obserwuj, gdzie idziesz, ale musisz nauczyć się puszczać napięcie i strach i po prostu wypuścić swoją wewnętrzną kozicę górską. To było dla mnie bardzo trudne na początku i nadal jest!"

8

PRZYGOTUJ SIĘ NA TO, ŻE BĘDZIESZ GŁODNY

Sama liczba kalorii potrzebnych do wyścigów i treningów może być szokująca. "Podczas treningu do 100-milera przechodzę przez miesiące treningu objętościowego kulminującego w jednym ostatnim cyklu, który nazywam tygodniem piekła: 8 dni, 200 km i 25 000 stóp w pionie. Mógłbym dosłownie zasnąć na cemencie i zjeść podczas niego trzy posiłki naraz" - mówi Brindisi. Słuchaj swojego ciała i upewnij się, że to, co jesz, odzwierciedla liczbę kalorii zużytych podczas treningu.

9

ZACHOWAJ SPOKÓJ, DZIAŁAJ DALEJ

Mimo warunków i tego, co dzieje się podczas wyścigu, staraj się nie denerwować. To wysokie zamówienie, ale jeśli możesz zachować spokój i nie frustrować się, dzień będzie gładszy. "Zwłaszcza po tym, jak większość moich biegów odbywała się na bieżni i drogach, na początku zawsze bardzo się irytowałem, gdy błotnisty/mokry teren mnie spowalniał" - mówi Cotton. "To będzie spowalniać ciebie - i wszystkich innych - w dół; ale po prostu musisz mięśni przez to i staraj się pozostać tak zrelaksowany, jak to tylko możliwe".

0 Shares