5 wskazówek, które pozwolą Ci wyruszyć na szlaki

Bieganie po szlakach, zwłaszcza latem, może zapewnić mile widzianą przerwę od chodnika - w postaci cienia drzew. Możesz też znaleźć strumienie lub wodospady idealne do ochłody. I chociaż bieganie po trawie lub ziemi może chronić Twoje stawy przed uderzeniami, bardziej wyboisty teren może być źródłem wielu wyzwań, dlatego ważne jest, abyś był przygotowany.

Oto, jak ułatwić sobie bieganie w terenie:

1

ZMIEŃ BUTY

Zainwestuj w parę dobrych buty trailowe może ochronić Twoje stopy, a także pomóc Ci się w nich utrzymać. Większość butów do biegania po szlakach ma na podeszwie postrzępione wypustki, które poprawiają przyczepność na śliskich powierzchniach. Nawet jeśli teren nie jest błotnisty, może być luźny, więc odpowiednia przyczepność jest kluczowa dla bezpiecznego biegu.

Buty terenowe często mają sztywniejsze podeszwy, aby zapewnić Ci lepszą kontrolę, a odbojniki na palcach pomogą utrzymać Twoje małe kości w dobrym stanie, jeśli zdarzy Ci się uderzyć o jakieś skały. Podsumowując, buty terenowe to mądry zakup i być może najszybszy i najłatwiejszy krok do płynnego przejścia z drogi na szlak.

2

ZAPOMNIJ O TEMPIE

Kiedy już wybierzesz się w góry lub na jakikolwiek inny szlak, zauważysz, że możesz chcieć iść pieszo, czy to wspinając się na strome wzgórze, czy też wybierając drogę przez strumień lub skały. Możesz też po prostu potrzebować przerwy. Trail-running to świetny sposób, aby utrzymać swoje ego w ryzach, ponieważ wymaga od Ciebie więcej, czy to Twoich mięśni na stromych zboczach, czy też Twojego umysłu, gdy obserwujesz swój krok (abyś nie potknął się o korzenie drzew). Spowolnienie do chodu może faktycznie pomóc w zwiększeniu ogólnego tempa, ponieważ pozwala mięśniom odpocząć, pracując z nimi inaczej, więc będą miały więcej mocy, aby pomóc ci ukończyć kilometry.

3

PRZYNIEŚ WODĘ

Rozsądnie jest mieć przy sobie wodę na każdym długim biegu, zwłaszcza latem, ale kiedy jesteś na szlakach, czas treningu może się czasem podwoić, nawet jeśli kilometry pozostają takie same. Woda może być również mniej dostępna, więc pamiętaj o zabraniu ze sobą własnej, aby pozostać nawodnionym.

American College of Sports Medicine zaleca picie co najmniej 3 uncji wody co 15-20 minut podczas biegów trwających do godziny; wypij taką samą ilość napoju sportowego (lub wody na zmianę z cukierkami elektrolitowymi lub żelami), jeśli planujesz dłuższy bieg. ACSM zaleca również, aby nie pić więcej niż jedną kwartę płynów na godzinę. (Może to zaburzyć równowagę elektrolitową i Twój trening, jeśli będziesz musiał się zatrzymać, aby sobie ulżyć).


CZYTAJ DALEJ > 3 POWODY, DLA KTÓRYCH BIEGANIE PO SZLAKACH MOŻE ZAPOBIEC KOLEJNEJ KONTUZJI


4

TRENING SIŁOWY DO BIEGANIA

Ruchy na jednej nodze, takie jak wypady i przysiady, są doskonałe do biegania, ponieważ stanowią wyzwanie dla mięśni wspomagających propriocepcję i chronią stawy przed skręceniami. Jednak mądrze jest również skupić się na mięśniach, które wspierają kostki i stopy. gdy tylko zdecydujesz się na bieganie po szlakach. Pomoże to uchronić się przed potencjalnymi skręceniami lub nadwyrężeniami związanymi z bieganiem po zróżnicowanym terenie. Przygotowanie stóp może również przyczynić się do zwiększenia ogólnej trwałości Twojego biegania.

5

PAMIĘTAJ O WZNIESIENIACH

Wzniesienia są zwykle związane z bieganiem po szlakach i w zależności od stopnia ich nachylenia mogą być dobrym miejscem do chodzenia. Podczas biegania należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy. Biegacze mają tendencję do pochylania się do przodu na wzgórzach, ale utrzymanie bardziej wyprostowanej postawy (z niewielkim pochyleniem, jeśli w ogóle, w zależności od nachylenia) może pomóc w łatwiejszym pokonaniu wzniesienia. Możesz również użyć ramion, aby popchnąć się do przodu (i w górę), i zachować swoje oczy na szczycie wzgórza, aby nie tylko utrzymać swoją postawę i zachować od potknięcia, ale także przypomnieć o swojej nagrodzie.

0 Udziały