5 sposobów na zwiększenie umiejętności obsługi roweru

Być może nie przyszło Ci to do głowy, jeśli jeździsz na rowerze od dłuższego czasu, ale jazda na rowerze to umiejętność - i jak każdą umiejętność, można ją doskonalić. Podczas gdy pływacy i golfiści są przyzwyczajeni do ciągłego ćwiczenia techniki, rowerzyści są mniej otwarci na ideę, że lepsze umiejętności i obsługa roweru mogą sprawić, że sport ten będzie bardziej przyjemny i bezpieczny - a przy okazji przyniesie lepsze wyniki. Weźmy pod uwagę kolarza szosowego, który ma problemy z płynną zmianą biegów, staniem i atakiem, aby utrzymać się w grupie lub szybko się wspinać - to wszystko jest związane z obsługą.

Bez względu na wiek i poziom umiejętności, zawsze możesz coś poprawić. Oto pięć sposobów na poprawienie swoich umiejętności w prowadzeniu roweru:

1

JEŹDZIJ CZĘSTO

Jak stać się lepszym w czymś? Ćwicz częściej! Łatwo to powiedzieć, ale znacznie trudniej zrobić, bo w przeciwieństwie do tych upierdliwych dzieciaków, które szybko dochodzą do siebie i mają mnóstwo wolnego czasu, dorośli muszą wciskać się na przejażdżki, kiedy tylko mogą, i starać się unikać urazów spowodowanych upadkami.

Sztuką jest znalezienie choćby kilku minut, by popracować nad umiejętnościami - podczas rozgrzewki, gdy czekasz na szlaku lub na światłach, albo gdy musisz zostać w domu i poćwiczyć na podwórku. Nawet pięć minut praktyki daje efekty na przestrzeni tygodni i miesięcy.

Dla ochrony podczas sesji treningowych, rozważ noszenie ochraniaczy, ćwiczenie na trawiastych boiskach i stopniowe postępy w ćwiczeniach. Celem jest częste powtarzanie, a nie perfekcja, więc skup się na tym, by coś osiągnąć, a nie na tym, by zrobić to dzisiaj. Pamiętajcie, że nie ma "końca" w doskonaleniu umiejętności kolarskich; zawsze możemy być lepsi, szybsi, bezpieczniejsi itd.

2

ĆWICZ PODSTAWY

Jak większość sportów, kolarstwo posiada podstawowe ruchy, które można łączyć i zmieniać tworząc bardziej złożone i ekstremalne ruchy. Jeśli będziesz ćwiczył fundamenty, będziesz miał coraz więcej opcji do wykorzystania w zaawansowanych zastosowaniach. Umiejętności te pogrupowałem na pozycję, ruchy boczne i przednio-tylne. Możesz pracować nad stojakami na torze (równowaga w jednym miejscu), podnoszeniem kół i pokonywaniem zakrętów na małym polu i mieć dobry początek tych umiejętności!

3

TWÓRZ RÓŻNORODNOŚĆ

Kolejną cechą treningu, którą często omawiam, jest różnorodność. Zbyt często nasza jazda na rowerze i ruch stają się nieaktualne. Robimy tę samą trasę, w tym samym tempie, na tym samym rowerze każdego dnia. Wytrawni kolarze prawie zawsze trenują kilka dyscyplin. Urozmaicają swoją jazdę, jeżdżąc w dni trudne i łatwe, a także w dni terenowe i szosowe. Praca nad kadencją i równomierne pedałowanie mogą pomóc rowerzystom górskim, podczas gdy skupienie się na umiejętnościach, wyzwaniach związanych z trakcją i koniecznością stania w miejscu w terenie mogą znacznie zwiększyć możliwości kolarzy szosowych.

4

FILMY INSTRUKTAŻOWE

W sieci można łatwo znaleźć filmy instruktażowe - możesz też nagrać własny film i przeanalizować swoją technikę. Możesz sfilmować siebie, jak ćwiczysz wheelie, bunnyhopy lub jazdę na stojąco i otrzymać informację zwrotną, czego spróbować dalej. Oprócz oglądania filmów instruktażowych i własnych, możesz szukać w sieci różnych rzeczy - od doskonalenia się we wspinaczce po opanowanie log hopów.

5

TRENOWANIE UMIEJĘTNOŚCI

Otrzymywanie informacji zwrotnych od trenera, który jest z Tobą, pozwala Ci dostosować swoje podejście i odpowiednio ukierunkować swoją uwagę. Dzięki temu szybciej osiągasz postępy i unikasz kompensacji. Treningi umiejętności można podzielić na prywatne sesje i kliniki. Prywatne sesje kosztują więcej, ale są dostosowane do Ciebie i generalnie pomagają Ci szybciej zobaczyć rezultaty, ale mogą być bardziej monotonne. Kliniki mogą być bardziej zabawne, jeśli lubisz grupy, a także mogą oferować korzyści z oglądania podobnych jeźdźców kończących umiejętności, nad którymi pracujesz. Popytaj w swojej społeczności o kursy, kliniki i coaching dla Twojej docelowej dyscypliny. Wielu trenerów, kluby i sklepy rowerowe oferują naukę wyścigów, jazdy w grupie lub kliniki umiejętności.

PODSUMOWANIE

Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę uprawiasz, zachęcam do przyjrzenia się wymaganym umiejętnościom. Jeśli spadasz na podjazdach, jak wygląda Twoja pozycja i zmiana biegów? Jeśli nie możesz utrzymać się na trasie wyścigu, jak wyglądają Twoje zakręty? Jeśli kolarz górski zmaga się z grupami, startami lub taktyką, wyścigi szosowe i kolarstwo przełajowe mogą być dla niego ogromnym wsparciem. Wreszcie, jeśli często upadasz lub obawiasz się kraksy, rozważ trening umiejętności.

0 Udziały