5 skutecznych sposobów na jazdę w pomieszczeniach zamkniętych

Idealnie byłoby, gdyby jazda na rowerze była aktywnością uprawianą na świeżym powietrzu, w ciepłych promieniach słońca i przy bezchmurnym niebie. Ale niestety rzeczywistość jest taka, że napięte harmonogramy, ograniczone godziny pracy i zła pogoda często uniemożliwiają nam utrzymanie formy i cieszenie się sportem, który kochamy.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją inne opcje, które możesz wypróbować, aby nadal jeździć bez względu na to, co życie zdecyduje się rzucić ci drogę. Oto pięć sposobów na jazdę na rowerze w zamkniętych pomieszczeniach i zalety każdej z tych dyscyplin:

1

WEWNĘTRZNY TRENAŻER OPOROWY

Jeden z najpopularniejszych rodzajów indoor cycling dla rowerzystów szosowych, trenażery wewnętrzne to urządzenia, które podłącza się do tylnego koła lub układu napędowego własnego roweru i zapewniają opór podobny do tego na drodze podczas pedałowania. Trenażery wewnętrzne zasadniczo przekształcają rower w maszynę stacjonarną, umożliwiając jazdę w domu, gdy brakuje nam czasu lub gdy jest zbyt zimno lub niebezpiecznie, aby wyjść na zewnątrz.

Jednym z rodzajów trenażerów wewnętrznych, który zyskał popularność w ostatnich latach, jest trenażer inteligentny. Inteligentny trenażer przypomina trenażer wewnętrzny, ale ma również możliwość połączenia z innymi urządzeniami, takimi jak czujniki tętna, mierniki mocy, programy treningowe, a nawet aplikacje, które łączą się z wirtualnymi lub internetowymi treningami kolarskimi, takimi jak Zwift. Choć inteligentne trenażery są znacznie droższe od standardowych trenażerów wewnętrznych, są bardziej interaktywne, dostarczają dużej ilości danych treningowych dla treningów zorientowanych na cel i mogą być zabawnym sposobem na zwalczenie nudy związanej z treningiem wewnętrznym.

Zalety trenażerów oporowych w pomieszczeniach zamkniętych:

 • Wygoda
 • Idealne do treningu interwałowego
 • Bezpieczniejsze niż jazda na rowerze przy złej pogodzie
 • Może być dobrym sposobem na ustrukturyzowanie treningu
 • Pozwala na korzystanie z własnego roweru
2

ROWER STACJONARNY

Ten samodzielny element wyposażenia do ćwiczeń jest dostępny w prawie każdej siłowni i ma przypominać i naśladować standardowy rower szosowy bez kół. Większość rowerów stacjonarnych ma ograniczoną liczbę regulacji, które można wykonać w celu dopasowania, przy czym wysokość siedziska jest czasami jedyną opcją. Rowery stacjonarne często mają zaprogramowane treningi, które można wypróbować, dostosowując poziom napięcia lub oporu podczas treningu.

Nowszą opcją dla rowerów stacjonarnych jest Wattbike lub Peloton, które pojawiły się na rynku niedawno i są skierowane do poważnych rowerzystów drogowych. Koszt tych rowerów stacjonarnych jest wysoki. Jednak w przeciwieństwie do rowerów na siłowni, te nowsze modele mają opór, który jest zbliżony do jazdy na rowerze na świeżym powietrzu i posiadają więcej poziomów regulacji, w tym wysokość i zasięg kierownicy. W wielu z tych modeli można również zamontować własną kierownicę, siodełko i pedały zatrzaskowe, aby zwiększyć komfort i wydajność. W niektórych modelach dostępne są również wirtualne treningi na dołączonym monitorze.

Zalety roweru stacjonarnego:

 • Może być niedrogą opcją do indoor cycling, jeśli jeździsz na jednym z nich na siłowni.
 • Są mniej skomplikowane, jeśli nie lubisz kombinować z wieloma gadżetami.
 • Modele do siłowni mogą być idealne, jeśli nie chcesz mieć w domu dodatkowych urządzeń rowerowych.
 • Są one doskonałym sposobem, aby dostać się w trochę jazdy na rowerze, zanim zrobisz trochę offseason trening siłowy w siłowni.
3

SPINNING

Znajdujący się gdzieś pomiędzy zwykłym rowerem a rowerem treningowym, rower spinowy wykorzystuje ważone koło zamachowe do stawiania oporu. Większość z nich posiada regulowane kierownice i siedzenia oraz możliwość używania butów kolarskich typu clip-in. Zajęcia na siłowni stały się popularne ze względu na ich wysokoenergetyczny trening całego ciała, który jest połączeniem sesji indoor cycling i zajęć aerobiku.

Zajęcia prowadzone są przez instruktora i przypominają treningi o wysokiej intensywności, takie jak interwały. Wysiłek może być trudny, ale zazwyczaj jest krótki, trwa około 45 minut. Mimo, że jest to zupełnie inny rodzaj treningu niż kolarstwo szosowe, uzupełnienie zajęć o spinning może poprawić Twoją wydajność i sprawić, że jazda na rowerze nie stanie się nudna.

Zalety spinningu:

 • Entuzjastyczni instruktorzy i bijąca w serce muzyka mogą sprawić, że treningi będą zabawne.
 • Jest to dobry sposób na urozmaicenie regularnej jazdy na rowerze szosowym.
 • Dostaniesz świetny trening w około 45 minut.
 • Trening ten może być odświeżający psychicznie od innych rodzajów treningu w pomieszczeniach.
 • Jest to dobry sposób na poprawę siły i szybkości.
4

ROLKI

Staroszkolne narzędzie treningowe profesjonalnych rowerzystów, rolki składają się z metalowej ramy i trzech rolek, które siedzą na ziemi. Twój rower jest umieszczany na rolkach i jeździsz na nim tak, jak zwykle. Ponieważ jednak rower nie jest przymocowany do urządzenia, utrzymanie równowagi i pozycji pionowej może być nie lada wyzwaniem dla osób niedoświadczonych.

Chociaż rolki nie stawiają większego oporu niż twoje biegi, to i tak wykonasz dobry trening i poprawisz różne aspekty swojej jazdy na rowerze. Rolki są dość tanie (około 200 dolarów) i większość z nich można złożyć, aby ułatwić przechowywanie w szafie lub garażu.

Zalety rolek:

 • Poprawi twoją równowagę i obsługę roweru.
 • Może to być świetny sposób na uzupełnienie treningu oporowego, który nie zmusza cię do kontrolowania roweru podczas pedałowania.
 • Są one zazwyczaj niedrogie.
 • Rolki mogą pomóc Ci w skupieniu się na zadaniu, zamiast pozwalać na błądzenie myślami.
5

KOLARSTWO TOROWE

Pierwowzór indoor cycling, kolarstwo torowe jest sportem olimpijskim rozgrywanym na drewnianych torach zwanych velodromami. W większości przypadków używane są rowery o stałym przełożeniu, bez hamulców i przerzutek. Kolarstwo torowe jest zazwyczaj sportem o wysokiej intensywności i krótkim czasie trwania, skupiającym się na sprincie lub krótkich wyścigach na czas.

Kolarstwo torowe może być ekscytujące, zabawne i jest świetnym sposobem na budowanie siły i umiejętności jazdy na rowerze. Jednakże, kryte welodromy nie są tak powszechne w USA jak w Europie i może być trudno znaleźć miejsce do uprawiania tej dyscypliny.

Zalety kolarstwa torowego:

 • Poprawia Twoją moc, szybkość i prowadzenie roweru.
 • Jest tak zbliżone do jazdy na świeżym powietrzu, jak to tylko możliwe.
 • Możesz brać udział w zawodach i ścigać się bez względu na porę roku.
 • Jest to jedna z najbardziej ekscytujących dyscyplin kolarstwa.
0 Udziały