5 filmów o tematyce rowerowej

Brak preambuły. Zebraliśmy dla Was najlepsze filmy o tematyce rowerowej.

Zacznijmy od osobistej rekomendacji Marii Suszczewicz, reżyserki I Love Cycling i I Love Triathlon - Wonderful Losers: A Different World.
Film opowiada o tych, którzy utknęli z tyłu stawki i są postrzegani jako zwykli nieudacznicy. O tych, którzy poświęcili swoje kariery i osobiste zwycięstwa, aby liderzy ich zespołów mogli wygrywać wyścigi. Arūnas Matelis od siedmiu lat śledzi losy kolarzy biorących udział w prestiżowym wyścigu Giro d'Italia. Bohaterowie kolarstwa upadają, podnoszą się i kontynuują wyścig.

Przyczepa

The Flying Scot
Film opowiada historię legendarnego szkockiego kolarza Grahama Aubreya, którego specjalnością były wyścigi w jeździe na czas, o jego rozebranym rowerze i poszukiwaniu na nim idealnej pozycji z powietrza. Rekord godzinny, domowej roboty ramki, dwubiegunowe zaburzenia osobowości, próby samobójcze i dziwny styl życia - to wszystko o Grahamie Aubreyu.

Przyczepa

Doping (The Program).

Film w reżyserii brytyjskiego reżysera Stephena Frearsa pod hasłem "Champion. Bohater. Legenda. Kłamca". Jest to historia Lance'a Armstronga, który po walce z rakiem wraca do kolarstwa w 1999 roku i siedmiokrotnie zwycięża w Tour de France. Lance zakłada organizację charytatywną zajmującą się walką z rakiem, jest wzorem dla milionów ludzi i inspiruje ich do walki z tą straszną chorobą. Początkowo oczarowany talentem i charyzmą Lance'a Armstronga, dziennikarz sportowy David Walsh zaczyna wątpić w uczciwość gwiazdora sportu i rozpoczyna własne śledztwo, by odkryć jego głębokie oszustwo.

Przyczepa

Niedziela w piekle

Film dokumentalny duńskiego reżysera Jorgena Letha o legendarnym wyścigu rowerowym Paryż-Roubaix z 1976 roku. Drugie imię wyścigu to "Piekło Północy" i jest ku temu powód - na początku kwietnia w północnej Francji rzadko jest cieplej niż 8-10 stopni, zazwyczaj pada deszcz, a czasem nawet śnieg. Kurz, gdy jest sucho, czy błoto, gdy jest mokro, robią swoje i nie każdy dociera do mety. Film medytacyjny, oddający ducha czasu i jazdę na rowerze tej epoki z oszałamiającą dokładnością.

Film jest na youtube

Racers

Radziecki film dokumentalny o kolarstwie szosowym i czołowych zawodnikach narodowej drużyny kolarskiej ZSRR, zwycięzcach Igrzysk Olimpijskich i mistrzostw świata. Klimatycznie i ciekawie ogląda się taki film w 2020 roku. Historia zbudowana jest na rywalizacji pomiędzy sportowcami w drużynie narodowej podczas mistrzostw ZSRR w wyścigach drogowych.

Miłego oglądania ????