3 rzeczy, które musisz zrobić, aby przygotować się na bieganie po streaku

Biegowe streamy i jeśli szukasz dodatkowego wyzwania, codzienne bieganie może być dla Ciebie. Ale czy bieganie od tyłu do tyłu (i tak dalej) to dobry pomysł? Rozmawialiśmy z dwoma trenerami, aby dowiedzieć się, co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz passę biegową i co codzienne biegi mogą zrobić dla Twoich przyszłych bloków treningowych. Spoiler: To nie jest dla każdego.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE TWOJE CIAŁO JEST GOTOWE

Choć prawdą jest, że każdy może robić streamy biegowe, to najlepiej, jeśli najpierw zbudujesz odpowiednią bazę. W ten sposób biegacze mogą skupić się na podstawach, zanim po prostu nabiją kilometry w imię uniknięcia opuszczonego dnia.

"Jeśli jesteś początkującym biegaczem, powinieneś nadać priorytet budowaniu ogólnego treningu biegowego przed rozpoczęciem streaku biegowego" - potwierdza Ryan Warrenburg, trener w ZAP Fitness. ZAP Fitness. "Ustawisz się na sukces, rozpoczynając streak biegania co drugi dzień lub streak biegania 3-4 dni w tygodniu. Ten rodzaj spójności jest krytycznym budulcem do rozpoczęcia streaku, abyś pozostał zdrowy i mógł cieszyć się swoim bieganiem."

Istnieje wyjątek dla biegaczy, którzy mają już solidną liczbę kilometrów pod pasem: kontuzja. Jeśli obecnie doświadczasz kontuzji lub właśnie wracasz do treningu po jednym z nich, streak biegowy może zaostrzyć wszelkie bóle lub problemy. Trener biegania Kyle Kranz zauważa, że nawet niewielki ból, który może przekształcić się w pełnowymiarowy problem, nie powinien być ignorowany podczas zastanawiania się nad pomysłem rozpoczęcia - lub utrzymania - passy biegowej.

"Jeśli masz potencjalną kontuzję lub rozwijasz ją podczas streaku, ego będzie kusiło, aby utrzymać streak przy życiu" - dodaje Kranz. "Ale ego nigdy nie jest amigo, jeśli chodzi o dokonywanie wyborów treningowych. Pomyśl, co byś sobie zasugerował, gdybyś był swoim trenerem, którym w takich przypadkach możesz być".

MODYFIKUJ SWOJĄ INTENSYWNOŚĆ

Ważne jest, aby błądzić po konserwatywnej stronie podczas planowania swojego kilometrażu dla passy biegowej. Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju treningu - bez względu na to, ile razy biegasz w każdym tygodniu - zbyt wiele dni z dużym kilometrażem jeden po drugim prowadzi do potencjalnego wypalenia i kontuzji.

"Największym niebezpieczeństwem jest podjęcie próby biegowej passy i niewłaściwe modulowanie dystansów i intensywności" - zauważa Kranz. "Wymaga to samodyscypliny, aby biegać siedem dni w tygodniu i utrzymywać treningi oraz dystans i tempo łatwych biegów pod kontrolą, aby móc zdrowo biegać przez ponad 30 dni z rzędu.”

Kluczowy punkt, który czyni Kranz, dotyczy Twojego tempa; nie myśl o intensywności jako tylko liczbie mil, które pokonujesz. Ważne jest, aby również rozważyć, jak szybko je biegasz. Nawet jeśli biegniesz tylko jedną milę po długim biegu dzień wcześniej, nie chcesz podejmować wysiłku na całego. W przypadku passy biegowej regeneracja jest nadal kluczowa (nawet jeśli nie oznacza to wzięcia dnia wolnego). W tym przypadku regeneracja oznacza spowolnienie tempa wiele razy w tygodniu, aby dostosować się do dodatkowych kilometrów lub braku odpoczynku.

"W siedmiodniowym tygodniu biegania co najmniej 4-5 biegów powinno być wykonywanych w tempie konwersacyjnym (tempo, w którym mógłbyś biec, prowadząc rozmowę z partnerem biegowym)" - dzieli się Warrenburg. "Bieganie zbyt intensywne na co dzień jest receptą na przetrenowanie i kontuzje, ale jeśli utrzymasz intensywność na stosunkowo niskim poziomie, passa biegowa jest doskonałym sposobem na budowanie kondycji i poprawę długoterminowych wyników biegowych".

MOTYWUJ SIĘ

Chociaż istnieją pewne niebezpieczeństwa związane z passą biegową - szczególnie jeśli Twoje ciało nie jest gotowe lub zbyt mocno się forsujesz - istnieje ogromna korzyść: motywacja. Jeśli szukasz sposobu, aby ponownie podekscytować się bieganiem, samo posiadanie celu, aby wyjść i biegać każdego dnia, jest świetnym sposobem, aby to zrobić.

"Jedną z korzyści płynących z robienia streaku biegowego jest to, że zapewnia on dodatkową motywację do wyjścia z domu i bycia konsekwentnym w swoim bieganiu" - potwierdza Warrenburg. "Jeśli masz cel jadąc na każdym biegu, nawet jeśli celem jest tylko dostać się za drzwi, będziesz o wiele bardziej zmotywowany w tych dniach, w których wolałbyś uderzyć przycisk drzemki".

Warrenburg dodaje, że streamy mogą również pomóc Ci osiągnąć nowy poziom w treningu, ze względu na skupienie się na ilości nad jakością. Wzrost sprawności aerobowej może pomóc Ci zbudować jeszcze silniejszą bazę przed rozpoczęciem treningu do przyszłego wyścigu. Ponadto, poświęcenie czasu na codzienne bieganie, nawet tylko przez miesiąc, może sprawić, że przyszłe treningi staną się łatwiejsze, dzięki docenieniu dni odpoczynku.

"Cel biegowy lub nawet miesięczne wyzwanie codziennej pracy nad siłą może być naprawdę fantastyczną metodą na rozpoczęcie dobrego nawyku" - dzieli się Kranz. "Po 30-dniowym streaku robienie pięciu biegów tygodniowo będzie wydawać się bułką z masłem".

0 Shares