13 wskazówek dla rowerzystów, jak bezpiecznie dzielić drogę z kierowcami

Kierowcy i rowerzyści, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, mają nienawistne stosunki. Rowerzyści mogą skorzystać z tych wskazówek dotyczących etykiety i bezpieczeństwa na drodze, aby zrobić swoją część w tworzeniu bezpiecznego środowiska na drodze i uniknąć niepotrzebnego incydentu.

1

NIGDY NIE JEDŹ POD PRĄD

W większości stanów jest to prawo, które rowerzyści często pomijają. Jazda pod prąd jest niebezpieczna, ponieważ daje kierowcom mniej czasu na reakcję i utrudnia im ocenę Twojej prędkości i odległości. Jeśli masz wątpliwości, jak powinieneś się zachowywać na rowerze, przestrzegaj tych samych zasad, co podczas jazdy samochodem.

2

UNIKANIE WYPRZEDZANIA Z PRAWEJ STRONY

Zdarzają się sytuacje, w których pas rowerowy może poruszać się szybciej niż ruch uliczny. Jeśli ruch nie jest całkowicie zatrzymany, należy unikać wyprzedzania samochodów w takiej sytuacji. Jeśli wyprzedzasz pojazd z prawej strony, kierowca może Cię nie zauważyć, próbując skręcić w Twój tor jazdy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zwolnienie i jazda bezpośrednio za wolno poruszającymi się pojazdami, a następnie zjechanie na prawo, gdy prędkość pojazdu zacznie się zwiększać.

3

USTAW REFLEKTOR NA STROBOSKOP

O ile nie jeździsz po nieoświetlonych ulicach lub naprawdę wcześnie rano i potrzebujesz światła przedniego, aby zobaczyć, dokąd jedziesz, ustawienie światła przedniego na stroboskop jest lepszym rozwiązaniem. W ten sposób zwrócisz na siebie większą uwagę i przyciągniesz wzrok kierowców, sygnalizując, że zbliża się rowerzysta. Ustawienie stroboskopowe pozwala również oszczędzać baterię podczas jazdy do domu.

4

OBEJRZYJ SIĘ PRZEZ RAMIĘ PRZED SKRĘTEM W PRAWO

Samochody nie są Twoim jedynym zmartwieniem. Czasami, nawet o tym nie wiedząc, inny rowerzysta zbliża się do Twojego koła. Jeśli nagle zwolnisz, by skręcić, może wjechać Ci w koło. Obejrzenie się przez ramię, aby upewnić się, że skręt jest bezpieczny, to zawsze dobry nawyk.

5

NAWIĄZUJ KONTAKT WZROKOWY

Na skrzyżowaniach lub wjazdach, gdy kierowca próbuje wjechać na jezdnię na Twoim pasie ruchu, staraj się jak najszybciej nawiązać kontakt wzrokowy. Dzięki temu będziesz wiedział, że kierowca Cię widzi i jest świadomy Twojej obecności. Jeśli nie możesz nawiązać kontaktu wzrokowego, spróbuj pokazać się machając ręką; w przeciwnym razie zwolnij, dopóki nie upewnisz się, że kierowca nie zamierza wyjechać przed Ciebie.

6

NOŚ JASKRAWE KOLORY

Noszenie ubrań w jaskrawych kolorach sprawi, że będziesz bardziej widoczny dla kierowców, innych rowerzystów i pieszych. Zamiast czarnych lub białych koszulek, kasków i butów, warto wybrać fluorescencyjną zieleń, żółć i czerwień, które przyciągają uwagę i sprawiają, że jesteś lepiej widoczny, gdy światło dzienne jest ograniczone. Odzież odblaskowa to kolejna doskonała opcja podczas jazdy nocą.

7

JAZDA PO LINII PROSTEJ

Rowerzysta, który gwałtownie skręca i często zbliża się do krawędzi pasa rowerowego, może wzbudzać niepokój kierowców. Należy być bardziej przewidywalnym, poruszając się po możliwie prostej linii. Jeśli musisz zjechać w lewo, aby uniknąć zagrożenia, upewnij się, że droga jest wolna i zasygnalizuj swoje zamiary.

8

ZNAJ SWOJE SYGNAŁY RĘCZNE

Tak samo jak w przypadku jazdy samochodem, informowanie innych kierowców i rowerzystów o swoich zamiarach jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa. Skręcanie, zjeżdżanie na lewy pas i ostrzeganie innych rowerzystów jadących za Tobą o zbliżającym się niebezpieczeństwie to tylko niektóre z sygnałów ręcznych, których powinieneś być świadomy i używać, gdy jesteś na drodze.

9

UŻYWAJ TYLNEGO ŚWIATŁA, NAWET W CIĄGU DNIA

Światło jest zawsze lepsze niż jego brak. Nawet podczas najjaśniejszej części dnia, dzisiejsze światła tylne o dużej mocy mogą pomóc rowerzystom być widocznym dla kierowców w odległości do 2 mil. Choć 100 dolarów za zestaw świateł może wydawać się sporą sumą, jest to jedna z najlepszych inwestycji, jaką możesz poczynić.

10

W MIARĘ MOŻLIWOŚCI WYBIERAJ BOCZNE ULICZKI

Mniej samochodów i szersze pasy zawsze będą bezpieczniejsze niż ciasne, wąskie drogi w dużym ruchu. Jeśli to możliwe, wybieraj trasy z dala od głównych dróg, które mają ścieżki rowerowe. Większość dużych miast posiada mapy rowerowe dostępne online, na których zaznaczone są dedykowane ścieżki rowerowe. Możesz także skorzystać z funkcji trasy MapMyRide, aby znaleźć bezpieczną trasę w swojej okolicy.

11

NIE JEŹDZIJ PO CHODNIKU

Choć może się wydawać, że jest to bezpieczniejsza opcja niż jazda po ulicy, w rzeczywistości rowerzyści są bardziej narażeni na wypadek z kierowcą, gdy jadą po chodniku. Rowerzyści są znacznie mniej widoczni w porównaniu z jazdą bezpośrednio po jezdni i nie znajdują się w bezpośrednim polu widzenia kierowcy. Należy również pamiętać, że jazda na rowerze po chodniku jest nielegalna w większości stanów.

12

OMIJAJ INTERWAŁY W GODZINACH SZCZYTU

Jazda z dużą prędkością w gęstym ruchu ulicznym to przepis na katastrofę. Zamiast próbować wcisnąć się w sesję interwałową w godzinach szczytu, zachowaj te wysiłki na weekendy lub czas, gdy na drogach jest mniej samochodów. Jeśli to nie pasuje do Twojego harmonogramu, kryty trener jest również doskonałą opcją dla sesji interwałowych, ponieważ nie będziesz musiał radzić sobie z innymi pojazdami i ciągłym zatrzymywaniem się na czerwonych światłach i znakach stopu.

13

ZOSTAW SŁUCHAWKI W DOMU

Aby być bezpiecznym, musisz być świadomy swojego otoczenia. Podczas gdy oznacza to trzymanie głowy na karku i bycie defensywnym przez cały czas, musisz również być w stanie usłyszeć, co dzieje się wokół Ciebie. Syreny, klaksony samochodów czy nawet inny rowerzysta próbujący się do Ciebie odezwać to rzeczy, których musisz być świadomy. Słuchanie ulubionej muzyki może zmotywować Cię do pokonania bólu podczas treningu, ale nie sprawi, że będziesz bezpieczniejszy na drodze.

0 Udziały