Ubieranie się na zimowe treningi

Zła pogoda nie powstrzymuje mieszkanki Minnesoty Sarah McInerney przed bieganiem na zewnątrz, nawet gdy temperatury sięgają minus 20°F.

"Biegamy przez całą zimę" - mówi menedżer ds. Minnesota Distance Running Association (Stowarzyszenie Biegów Dystansowych w Minnesocie). Oznacza to, że ich grupa oddanych sportowców musiała nauczyć się ubierać na każdą pogodę, bez względu na to, jak zimno - w końcu w październiku padał już śnieg.

"W przeważającej części, zimna pogoda nie jest przeszkodą w wykonywaniu aktywności fizycznej - tak długo, jak ubierasz się odpowiednio do niej".

Na początku sezonu "musisz się ponownie zaaklimatyzować", mówi McInerney. To, co jesienią wydaje się zimne, pod koniec zimy może wydawać się ciepłe i przyjemne. Codzienne wychodzenie na zewnątrz zmienia odczucia skórne, co pozwala w pewnym stopniu przyzwyczaić się do zimna - mówi John Castellani, fizjolog ćwiczeń w Wojskowym Instytucie Badań nad Medycyną Środowiskową. Tylko pamiętaj: masz poczuć trochę zimna, kiedy zaczynasz biegać (lub biegać na nartach lub jakąkolwiek aktywność aerobową o wysokiej intensywności).

"Kiedy wychodzisz na zewnątrz, powinieneś odczuwać lekki chłód" - mówi Castellani. Castellani prowadzi szeroko zakrojone badania nad skutkami zimnej pogody i współprzewodniczył badaniu przeprowadzonemu przez American College of Sports Medicine które wykazały, że "w większości przypadków zimna pogoda nie jest przeszkodą w wykonywaniu aktywności fizycznej - pod warunkiem, że ubierasz się odpowiednio do niej".

Odpowiednio ubrany oznacza odpowiedni sprzęt do odpowiednich warunków. Oznacza to również, że nie należy przesadzać. Gdy zaczniesz się ruszać lub biegać, rozgrzejesz się, a jednym z największych niebezpieczeństw w zimnej pogodzie jest bycie zbyt ciepłym. Spocone, mokre ubrania sprawią, że będzie Ci niebezpiecznie zimno.

Zasadą McInerney, zakładając, że pracuje wystarczająco ciężko, aby podnieść temperaturę ciała - a nie spaceruje lub stoi na szczycie góry - jest "ubieranie się tak, jakby było o 10-20° cieplej niż jest". Oto, co to oznacza i jak powinieneś warstwę na zimę przed wyjściem na zewnątrz.

Jako warstwa podstawowa, zawsze chcesz mieć dobrą, odprowadzającą wilgoć koszulkę z długim rękawem, aby odprowadzić pot z ciała. "Bawełna nie jest Twoim przyjacielem" - mówi McInerney. Castellani mówi, że Twoja warstwa podstawowa powinna być wykonana z jedwabiu lub materiału syntetycznego, jak np. koszulka Under Armour ColdGear Elements Mock lub damska ColdGear Reactor longsleeve.

W temperaturze 30 stopni McInerney lubi zakładać warstwy koszulek z długim rękawem i rajstop do biegania, a w razie śniegu lub wiatru może na wierzch założyć bardzo lekką kurtkę.

Spróbuj tego

Under Armour Men's ColdGear Reactor Fitted 1/4 Zip
Męskie legginsy do biegania ColdGear Reactor Run Leggings firmy Under Armour
Damska kurtka Under Armour ColdGear Reactor 1/2 Zip
Damskie legginsy ColdGear Reactor Graphic Leggings marki Under Armour

Gdy robi się coraz zimniej, ubieranie się na pogodę polega na warstwowaniu. Castellani mówi, że na warstwę podstawową należy nałożyć środkową warstwę izolacyjną, taką jak polar lub kamizelka. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na swoje peryferia, czyli palce u rąk i nóg, ponieważ mogą być one trudne do utrzymania w cieple.

Gdy temperatura spada do 20 stopni, McInerney wyciąga rękawiczki i czapkę, choć tak naprawdę woli opaskę na głowę na uszy, ponieważ czapka może być zbyt ciepła i powodować pocenie się. Jeśli zrobi Ci się ciepło, zdejmuj rzeczy na bieżąco, mówi Castellani.

Spróbuj tego

Under Armour Men's ColdGear Reactor Fleece
Męska kamizelka do biegania Under Armour Storm ColdGear Reactor Run Vest
Męska czapka Under Armour ColdGear Reactor Elements Beanie
Męskie rękawice ColdGear Infrared Liner Glove firmy Under Armour
Damska kamizelka ColdGear Reactor Run Vest firmy Under Armour
Damska kurtka ColdGear Reactor Beanie firmy Under Armour
Damskie rękawice ColdGear Infrared Liner Glove firmy Under Armour

Kiedy już zejdziesz do bardzo niskich temperatur, będziesz chciał nałożyć na siebie zewnętrzną warstwę wiatroszczelną lub wodoodporną, mówi Castellani - w zależności od tego, jaki rodzaj aktywności uprawiasz i jak bardzo będzie ona trudna. Obejmuje to kurtkę na górę i ewentualnie spodnie wiatroszczelne na rajstopy na dole.

Zakrycie palców u rąk i nóg oraz uszu staje się coraz ważniejsze, gdy robi się coraz zimniej. “Mitenki są lepsze niż rękawiczki", mówi McInerney, lub możesz założyć lekką parę rękawiczek pod grubszą, izolującą parę (i zdjąć dodatkową parę, gdy zaczniesz się rozgrzewać). Dobra para skarpetki ale McInerney ma też unikalny trik: taśma klejąca z przodu butów utrzymuje wiatr z dala od domu, a palce u stóp są ciepłe.

Spróbuj tego

Męska kurtka Under Armour Storm Run Jacket
Męskie spodnie z mankietami Storm Powerhouse firmy Under Armour
Kurtka Under Armour Women's Storm ColdGear Reactor Jacket
Damskie spodnie Storm Layered Up Pants marki Under Armour.

Niewielu z nas biega w temperaturach znacznie poniżej zera, ale grupa McInerneya nie odwołuje biegów, jeśli temperatura nie spada poniżej minus 25°F. Jej rada: pokryj odsłoniętą skórę twarzy wazeliną, aby była cieplejsza. Ale jeśli to dla Ciebie zbyt intensywne, istnieją również maski na twarz, getry na szyję i balaklawy które utrzymają cię w cieple.

Ważne jest, aby nakładać warstwy, rozgrzewać rdzeń, osłaniać peryferia i nie pocić się zbytnio ani nie marznąć. "Ludzie oczywiście chodzili na piechotę na bieguny", mówi Castellani, więc powinieneś być w stanie wybrać się na krótki bieg. Jeśli masz odpowiedni sprzęt.

Try This

Kominiarka Under Armour Elevated ColdGear Reactor Balaclava
Kominiarka Under Armour No Breaks ColdGear Infrared Balaclava


PRZYGOTUJ SIĘ DO NASTĘPNEGO BIEGU

> Męska odzież do biegania zimą>
Damska odzież
do biegania zimą>

Wszystkie zimowe ubrania do biegania>
Czapki


zimowe>Skarpety zimowe
0 Udziały