Ten 79-letni triathlonista Ironman dopiero zaczyna

Na kilka miesięcy przed swoimi 79. urodzinami Luise Easton usiadła w gabinecie trenera w modnej siłowni w Cleveland i zniżyła głos do niemal szeptu. Wciąż była lekko spocona po dwugodzinnej przejażdżce rowerowej - takiej, która pozwoliła jej wrócić do harmonogramu jeszcze dłuższych sesji treningowych, które musiała wykonać przed kolejnym wyścigiem. Przed nią były wielkie plany.

"Ścigasz się w wieku, w którym jesteś w danym roku kalendarzowym, więc chociaż mam 78 lat, ścigam się teraz jako 79-latek". Easton powiedziała cicho, ale z radosną ekscytacją. "W przyszłym roku mogę się ścigać w mistrzostwach świata jako 80-latek. Teraz to jest jak, ooooh. Czy będzie ktoś jeszcze?"

Easton ma wiele powodów do bycia optymistą. Być może przypływ endorfin z dziennego treningu był szczególnie silny, ponieważ był to jeden z jej pierwszych treningów po siedmiotygodniowej przerwie od treningów - przerwie wymuszonej przez kolizję podczas etapu rowerowego wyścigu Ironman 70.3 Ohio. Ironman 70.3 Ohio. Ostatnią rzeczą, jaką pamięta, było to, że zbliżała się do granicy 20 mil i czuła się dobrze. A potem: Wszystko stało się czarne. Ktoś uderzył w jej przednią oponę, a w wyniku wypadku znalazła się w szpitalu. Kiedy doszła do siebie, miała złamany obojczyk i czekało ją długie zwolnienie.


CZYTAJ WIĘCEJ > DIANA NYAD | O INSPIRACJI, MOTYWACJI I DĄŻENIU DO SUKCESU


JAK POWSTAJE TRIATHLONISTKA

Ale to było wtedy. Dziś, gdy jej umysł jest pełen potencjału do zdobycia tytułu mistrza świata, Easton z entuzjazmem opowiada o podróży, która doprowadziła ją do tego miejsca: Zaczęła pływać jako 8-latka, gdy jej rodzina mieszkała w New Jersey. Gdy miała 12 lat, rodzina przeniosła się do Fairfield w Connecticut, gdzie kontynuowała naukę pływania w lokalnym klubie dla dziewcząt.

"Byłam pływaczką synchroniczną" - mówi Easton z wyraźnym akcentem wschodniego wybrzeża, który nie opuścił jej nawet po 50 latach mieszkania w Midwest. "Nigdy nie byłam bardzo szybka, ale potrafiłam płynąć dalej".

Z jej wczesnym startem w sporcie, można by pomyśleć, że Easton była sportowcem przez całe życie. Ale jej kariera jako zawodnika nie jest pozbawiona sprawiedliwego udziału przerw i niepowodzeń. Wkrótce po ukończeniu college'u i rozpoczęciu pracy jako nauczycielka wychowania fizycznego, najpierw w Connecticut, a następnie w szkole średniej w Berea, w stanie Ohio, gdzie pracowała przez 25 lat, nastąpiła dłuższa przerwa w uprawianiu sportu.

Przez wiele z tych lat "nie robiłam prawie nic" - mówi Easton. Co się zmieniło? "Rzuciłam palenie w 1983 roku. Zaczęłam uprawiać jogging, aby utrzymać moją wagę pod kontrolą".

Jogging doprowadził do kilku wyścigów na 5K i 10K. Jej miłość do pływania doprowadziła ją do spróbowania triathlonu - i odkryła, że jest całkiem niezła. Do 1989 roku zakwalifikowała się i wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Triathlonie, zdobywając piąte miejsce na zawodach w Avignon we Francji.

PRZEZWYCIĘŻANIE NIEPOWODZEŃ

Potem pojawiły się kontuzje. Cierpiała na problemy ze stopą, które wymagały trzech operacji zanim się zagoiły. Przestój uniemożliwił jej treningi i sprawił, że jej waga wzrosła do 256 funtów - Dodatkowy bagaż, z którym wytrwale trenowała, gdy w końcu wróciła do zdrowia i postawiła sobie za cel powrót na Mistrzostwa Świata w Triathlonie, 25 lat po swoim pierwszym występie. W 2015 roku osiągnęła ten cel, ponownie zdobywając piąte miejsce w Wielkim Finale Triathlonu w Chicago.


"Ma w sobie ten oldschoolowy zapał, który czyni z niej prawdziwą zawodniczkę i liderkę".


"To, co zawsze najbardziej uderzało mnie w Luise, to jej nieustępliwość" - mówi Leah Nyikes, założycielka i główny trener Liquid Lifestyles, grupy treningowej Luise zajmującej się pływaniem. "Ma w sobie ten oldschoolowy zapał, który czyni z niej prawdziwą zawodniczkę i liderkę. Jest zdeterminowana i chętna do pracy nad sobą - i nie wstydzi się nadawać tonu w swoim pasie. Jeśli nie jesteś tam, aby włożyć pracę, lepiej się przesiądź."


CZYTAJ WIĘCEJ > 7 AKTYWNYCH SENIORÓW, KTÓRZY MIAŻDŻĄ SWOJE SPORTY


Oprócz pracy na basenie, Luise trenuje siłowo trzy dni w tygodniu w Euphoria Health and Fitnessbiega przez kolejne trzy dni i stara się spędzić na rowerze co najmniej trzy godziny tygodniowo. Jej celem jest zajęcie miejsca na światowej scenie w dwóch zawodach: aquathlon - bieg-pływanie-bieg - i aquabike, impreza pływacko-rowerowa. Mistrzostwa świata w obu imprezach odbędą się w Danii w lipcu przyszłego roku. Aby tam dotrzeć, musi najpierw pokonać dystans w zawodach kwalifikacyjnych.

"Jeśli zajmę miejsce w pierwszej dziesiątce - a zajmę, ponieważ w mojej grupie wiekowej nie ma 10 osób - to zakwalifikuję się na mistrzostwa świata w Danii w przyszłym roku. Wszystko, co muszę zrobić, to ukończyć zawody", mówi Easton.

Pierwszy krok został osiągnięty dzięki ukończeniu Pure Austin National Aquathlon Championships na początku października. Następny: . Krajowe Mistrzostwa Aquabike1,2-milowe pływanie, a następnie 56-milowa jazda na rowerze, które odbędą się w listopadzie w Miami.

Co skłania ją do udziału w tych zawodach? "Robię to, bo mogę to zrobić" - mówi Easton. "Kiedy zaczynałam, byłam po czterdziestce i nie było prawie żadnych innych ludzi, którzy by to robili. Teraz jest tyle samo osób w grupie wiekowej 75 plus - nie ma nas zbyt wielu. Więc kiedy ludzie widzą cię na kursie, dają ci dużo, 'Atta girl's!'. Co jest całkiem miłe."

Kiedy nie trenuje, pracuje jako artystka. Każdego tygodnia uczy sztuki i rzemiosła w pobliskich centrach senioralnych i domach opieki. Czasami maluje twarze dzieciom na festiwalach, aby zarobić trochę pieniędzy, które pomagają opłacić takie rzeczy jak wpisowe na wyścigi. "Bez tego musiałabym sięgnąć do swoich oszczędności, żeby je pokryć" - mówi Easton. "Nie chcę używać tych pieniędzy, dopóki, no wiesz, nie będę stary. Nie sądzę, że jeszcze tam jestem".

0 Shares