Profesjonalna biegaczka Aisha Praught-Leer o tym, że nigdy się nie poddaje i o swoim idealnym bucie

Aisha Praught-Leer jest urodzoną w Illinois biegaczką, która rywalizuje dla Jamajki, aby uhonorować dziedzictwo swojego ojca. Jest olimpijką z 2016 roku, finalistką World Track and Field z 2017 roku i zdobyła złoto w steeplechase na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 2018 roku. Teraz, z siedzibą w Boulder w Kolorado, Praught-Leer nadal realizuje swoją pasję i przygotowuje się do następnego wyzwania.

Rozmawialiśmy z nią, aby dowiedzieć się więcej o jej podróży, pokonywaniu przeszkód, popychaniu przeszłości rezygnacji, aby dokonać poważnych przełomów i czego szuka w idealnym bucie do biegania.

P: Jak to jest być jedyną kobietą na Jamajce uprawiającą skok w dal?
Praught-Leer: Czuję się odpowiedzialna za to, aby pokazać ludziom na wyspie, że możemy być dobrzy nie tylko w sprincie. Czuję, że moim obowiązkiem jest osiągać dobre wyniki, dobrze trenować i dobrze się przygotowywać, tak aby ludzie widzieli mnie i czuli się zainspirowani, gdy stanę na starcie tych bardzo widocznych wyścigów. To ważne, by dawać ludziom nadzieję.

P: Kilka lat temu przeszedłeś operację Achillesa. Jak udało Ci się wrócić po tak poważnej operacji?
Praught-Leer: Miałam operację w grudniu 2015 roku w roku olimpijskim, więc miałam dużo pracy, żeby się przygotować. To straszne, kiedy masz komplikacje, ponieważ masz wszystkie cele, które chcesz osiągnąć, ale twoje ciało cię powstrzymuje. Nie byłem w formie, a wchodziłem na największą scenę sportową na świecie. Podczas procesu powrotu do zdrowia, jedną z największych rzeczy, jakich się nauczyłem, było słuchanie swojego ciała i ignorowanie zegara. W tamtym czasie mój trener kazał mi zdjąć zegarek, a to jest naprawdę trudne, ponieważ jako profesjonalny sportowiec chcesz mieć informacje zwrotne. Jesteśmy tak nastawieni na dane. Aby to osiągnąć, musiałem pozbyć się wielu rzeczy, które stawały mi na drodze i sprawiały, że się martwiłem.

P: Jak definiujesz dystans do rzucenia palenia?
Praught-Leer: Dla mnie dystans do rezygnacji jest zawsze w tym samym momencie - wtedy, gdy mam dokonać wielkiego przełomu. W bieganiu mamy takie określenie, że możesz wyczuć koniec. Wiesz, że zbliżasz się do końca ciężkiego wyścigu. To zawsze jest dla mnie moment prawdy. Czy się poddam, czy będę przeć do przodu?

P: Jak to robisz?
Praught-Leer: Dla mnie wszystko polega na skupieniu się na chwili obecnej i pozostaniu całkowicie skoncentrowanym. Kiedy pozwalam, aby wkradło się uczucie, to wtedy chcę się poddać. Kiedy zdaję sobie sprawę, że to, co robię, jest naprawdę szalone i bardzo trudne i przekracza moje ludzkie granice, wtedy to się dzieje. Pracuję więc nad tym, by stawiać sobie naprawdę jasne, oparte na procesie cele, o których wiem, że zadziałają, i używam pozytywnych sformułowań. Tak więc, jeśli jestem w wyścigu, podzielę go na segmenty. Wiem, gdzie jest dla mnie ten dystans do rezygnacji, i w tym czasie dam sobie słowo takie jak "pracuj", "szlifuj" lub "trzymaj się tego", które sprawia, że czuję się dobrze. Wtedy mogę pozostać w tym przepływie, całkowicie skupiony, w tym rodzaju widzenia tunelowego, gdzie nic nie słyszysz - jesteś informowany tylko przez ciała poruszające się wokół ciebie.

P: Jak się czujesz, kiedy wszystko cię boli, ale wiesz, że dałeś z siebie wszystko?
Praught-Leer: To jest ten moment "udało ci się". Myślę, że jest to moment, którego naprawdę szukamy, kiedy nie sądziłem, że mogę to zrobić, ale zrobiłem to. I to po prostu zalewa twoje ciało tak wielką energią osiągnięcia i nie sądzę, że możesz to osiągnąć gdziekolwiek indziej. Czuję, że ten sport jest tak wyjątkowy, ponieważ wszystko opiera się na wysiłku. Wszystko zależy od tego, jak mocno możesz się zmusić. A kiedy odchodzisz, czujesz, że chcesz uściskać każdego, kogo widzisz i przybić piątkę wszystkim, którzy byli na torze, nawet jeśli ich nie znasz. To sprawia, że czujesz, że możesz zrobić wszystko.

P: Jakie są Twoje doświadczenia z Under Armour Performance Team?
Praught-Leer: Pojechałem do Portland, gdy siedziba została otwarta po raz pierwszy i miałem okazję skorzystać z obiektów. To jest całkowicie najnowocześniejsze. Jest tam boisko do koszykówki, gdzie całe boisko jest płytą siłową. Jest to bardzo spektakularne. Naprawdę mi się podobało.

P: Czy przekazałeś im jakieś informacje zwrotne na temat produktów?
Praught-Leer: Tak, jak tylko dołączyłem do zespołu Under Armour, opracowywali wiele modeli obuwia i zdali sobie sprawę, że potrzebujemy kompletnej linii butów do zawodów torowych i terenowych. Usiadłem z zespołem i zapytali mnie, czego oczekuję od kolców do biegów pościgowych. Odpowiedziałem, że chcę mieć wystarczające wsparcie, aby czuć się bezpiecznie, ale chcę, aby był agresywny, prawie jak kolce do biegów milowych, i chcę czuć się szybko, pewnie i sprężyście. Kilka miesięcy później miałem video chat i zaprezentowali mi but. To było jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń, jakie kiedykolwiek miałem jako sportowiec. To co Under Armour robi naprawdę dobrze, to traktowanie naszych uwag bardzo poważnie, a następnie wdrażanie ich do butów.

P: Jak wyglądał proces testowania UA HOVR™ Infinite?
Praught-Leer: Under Armour zapyta mnie czy jestem zainteresowany przetestowaniem jakiegoś trenażera. Czasami jestem trochę niechętny, ponieważ znalazłem coś, co kocham i nie chcę się zmieniać. Ale kiedy do końca mojego sezonu pozostał około miesiąc, przysłali mi nowy model. Powiedziałem: "No nie wiem, zobaczymy". Potem wypróbowałem je na jednym biegu, po prostu miłym, łatwym popołudniowym 5-milerze. I pomyślałem, "Och, OK, cóż, może spróbuję ich ponownie." I tak, skończyło się na tym, że całą resztę sezonu trenowałem w tym bucie i było świetnie.

P: Czego szukasz w butach treningowych?
Praught-Leer: Mój wyścig to tylko 3000 metrów, ale biegam ponad 85 mil tygodniowo, a nie każda z tych mil może być pokonana na bieżni w kolcach. Spędzam więc wiele godzin tygodniowo w butach treningowych, na drogach, biegając na długich dystansach. W weekendy biegam 15-17 mil i szukam buta, który nie będzie się psuł, który nie będzie mnie w żaden sposób ograniczał. Chcę czuć się dobrze. Nie chcę czuć wybojów i dróg gruntowych, na których trenuję. Chcę mieć amortyzację i chcę czuć, że moje stopy są zadbane i bezpieczne, dzięki czemu mogę pozostać bez kontuzji. I to wszystko stało się możliwe dzięki UA HOVR™ Infinite. To jest naprawdę to, czego szukałem. Jest to odpowiednia ilość amortyzacji z odpowiednią ilością sprężystości.

P: Tworząc UA HOVR™ Infinite, Under Armour zaprojektowało go z uwzględnieniem specyfiki płci. Czy czujesz różnicę w dopasowaniu i jak to się ma do innych butów, które nosiłeś?
Praught-Leer: Kiedy włożyłem UA HOVR™ Infinite, jedną z pierwszych rzeczy, na które zwróciłem uwagę było dopasowanie wokół pięty. Nie jestem osobą zajmującą się anatomią. Nie jestem pewien, jaka jest różnica między kobiecą a męską stopą. Ale w wielu butach, w okolicach kostki i pięty, a konkretnie w miejscu przejścia z pięty w łuk stopy, pojawiały się luki. Mam wrażenie, że ten but, w szczególności, lepiej trzyma się tej krzywizny. Zauważyłem, że mniej się ślizgam i czuję większe wsparcie w tym przejściu.

P: Jakie są korzyści z posiadania połączonych butów?
Praught-Leer: Biegacze są teraz uzależnieni od danych. Jest tak wiele sposobów na uzyskanie tych wszystkich informacji. Dla mnie posiadanie połączonego buta ma większy sens, ponieważ jest to już coś, co noszę na swoim ciele. Zazwyczaj biegam w staniku sportowym i małych spodenkach - nie chcę niczego innego. Nie chcę nosić monitora na nodze lub nadgarstku. Ludzie chcą znać swoją kadencję, chcą wiedzieć, jaki dystans pokonują i chcą wiedzieć, co dzieje się z ich ciałem. Jeśli to wszystko jest w bucie i łączy się bezpośrednio z aplikacją w telefonie, to jest to idealne rozwiązanie.

UA HOVR™ Infinite buty do biegania łączą się z aplikacją MapMyRun, aby zapewnić śledzenie i spersonalizowany trening, który pomoże Ci stać się lepszym.

0 Shares