Niewypowiedziane zasady biegania po szlakach

Etykieta biegacza trailowego to trudna sprawa: istnieją oczywiste porady, takie jak nie śmiecenie, ale jest też kilka szarych stref, takich jak to, kto ma prawo pierwszeństwa, nie tylko prawnie, ale i logicznie. Tutaj biegacze trailowi, w tym profesjonalna biegaczka i ambasadorka marki Under Armour, Sarah Cotton, przedstawiają swoje największe wskazówki dotyczące etykiety na szlakach, niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy doświadczonym weteranem biegania.

1. USTĘPUJ SZYBSZYM BIEGACZOM

Jeśli ktoś biegnie w szybszym tempie, przesuń się w prawo i pozwól im przejść. "Nie przepuszczanie ludzi na szlakach jednośladowych, którzy biegną w szybszym tempie, nie jest zbyt fajne" - mówi Cotton. "Jeden raz w szczególności, pamiętam, że podbiegłem za grupą ludzi i to było tak, jakby celowo przyspieszali, aby nie pozwolić mi przejść, co było irytujące i wszyscy skończyliśmy sprintem bez powodu". Jeśli ktoś Cię wyprzedza, po prostu go puść. Poświęć sekundę, aby złapać napój lub pstryknąć zdjęcie przed kontynuowaniem, jeśli wiesz, że chęć rywalizacji sprawi, że będziesz chciał zwiększyć prędkość, aby przejść z powrotem.

2. NIE ŚMIEĆ ... NIGDY

Nie dotyczy to tylko oczywistych opakowań, w których jest twoje jedzenie. Papier toaletowy nie powinien być pozostawiony, podobnie jak psie kupy (zapakuj je do worka i wynieś, albo przynajmniej przenieś poza szlak, mówi biegaczka Cassie Maximenko). A AC Shilton, biegaczka i pisarka, dodaje, że może to zabrzmieć jak oczywistość, ale "upewnij się, że górna część opakowania żelu również trafiła do Twojej kieszeni". Widzę ich tak wiele porozrzucanych po okolicy". To może oznaczać spowolnienie, gdy chwytasz swoją przekąskę, ale nawet mały kawałek plastiku liczy się jako zaśmiecanie.

3. POMIŃ SŁUCHAWKI

Lub, przynajmniej, trzymać jedno ucho otwarte. Noszenie słuchawek i brak poczucia otoczenia może stanowić ogromny problem - i odciągać uwagę od naturalnego piękna i medytacji, jakie daje bieganie po szlakach. Jeśli musisz słuchać muzyki podczas biegu, trzymaj się jednej wkładki do ucha i zmniejsz głośność.

4. ZDECYDOWANIE NIE UŻYWAJ GŁOŚNIKÓW BLUETOOTH

Brzmi to jak oczywistość, ale jest wielu biegaczy i rowerzystów górskich, którzy noszą głośnik w kieszeni lub plecaku i puszczają muzykę podczas biegu. To świetne rozwiązanie dla nich, złe dla wszystkich innych. Jeśli nie jesteś na prywatnych szlakach i nikt inny nie jest na zewnątrz tego dnia, zachowaj swoje melodie dla siebie.

5. PRZESTRZEGAJ RÓWNIEŻ ETYKIETY DLA PSÓW

Jeśli wybierasz się na szlak z psem, upewnij się, że jest on dobrze wyszkolony. "Mój największy problem to duże psy, które biegną na ciebie z pełną prędkością, a 10 minut później ich właściciele przechadzają się i mówią: 'Nie martw się, on cię nie ugryzie'" - mówi biegaczka Stephanie Cohen. To częsty problem - możesz myśleć, że Twój pies jest wspaniały, ale przepisy dotyczące smyczy istnieją nie bez powodu i nawet jeśli Twój pies jest super przyjazny, jest mnóstwo ludzi, którzy śmiertelnie boją się Twojego czworonożnego przyjaciela, zwłaszcza gdy pędzi w ich kierunku. Pozwalaj swojemu psu na smyczy tylko w oznaczonych miejscach, gdzie jest to legalne, upewnij się, że wie, że ma się trzymać na piętach lub przychodzić na zawołanie i trzymaj go w swoim zasięgu widzenia.

"Wiem, że wszyscy kochamy nasze psie dzieci i uważamy, że są ponadprzeciętne w kwestii etykiety szlaku, ale nie zaślepiajmy się rzeczywistością" - mówi biegacz Parke Rhoads. "Komunikuj innym - którzy nic nie wiedzą o naszych psach - że mamy kontrolę, używając widocznych smyczy".

6. BĄDŹ ROZSĄDNY W KWESTII USTĘPOWANIA ROWERZYSTOM I KONIOM

Często to Ty masz prawo pierwszeństwa, jeśli jesteś biegaczem. Ale to nie znaczy, że powinieneś być nieuprzejmy lub stać na swoim miejscu bez ważnego powodu. Biegacz i rowerzysta Chris Mcgovern mówi: "Chciałbym, aby różne grupy użytkowników współpracowały ze sobą, a nie walczyły przeciwko sobie... W ten sposób wszyscy stracimy dostęp do szlaku. Nie mam nic przeciwko zejściu z drogi wielkiemu, gąbczastemu rowerowi, rozumiem to, to świetna zabawa, by dać mu się rozpędzić." Przepuści rowerzystów, gdy będzie to miało sens, ale oczekuje od nich takiej samej uprzejmości. Nie pozwól się zadeptać (w przenośni lub dosłownie w przypadku jeźdźców konnych), ale bądź rozsądny, pozwalając szybszym ludziom jechać wokół siebie.


CZYTAJ DALEJ > 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO POKOCHAĆ BIEGANIE PO SZLAKACH


7. BĄDŹ MIŁY DLA SZLAKÓW

"Nie biegaj podczas cykli zamarzania i rozmarzania w ciepłe zimowe dni, kiedy szlaki są błotniste" - mówi biegacz i rowerzysta Ian Kennedy. "Szlaki się poszerzają, a ślady stóp stają się zamarzniętymi kraterami". Te koleiny są trudne do naprawienia i minie jeszcze więcej czasu, zanim znów staną się przyjemne do biegania. Większość z nas może przypomnieć sobie przynajmniej jeden szlak, który został zrujnowany przez biegaczy lub jeźdźców, którzy wyruszyli zbyt wcześnie po stopieniu się śniegu i uniemożliwili korzystanie ze szlaków.

8. PAMIĘTAJ: ZWYKŁA UPRZEJMOŚĆ

Nigdy nie zaszkodzi przypomnieć sobie o złotej zasadzie: Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. "Oprócz zaśmiecania i głośnej muzyki, nie jest fajnie, gdy jesteś na szlakach, a ludzie nie przestrzegają ogólnej ludzkiej etykiety" - mówi Cotton. "Na przykład zwykłe 'cześć!' lub 'miłego dnia!' świetnie jest usłyszeć. To smutne, gdy inni biegacze i rowerzyści są wyraźnie nieprzyjaźni. Wszyscy powinniśmy się tu dobrze bawić, więc zachowuj się tak, jakbyś się dobrze bawił!".


Under Armour połączył siły z POWDR Resorts, aby stworzyć UA Mountain Running Series presented by GORE-TEX Products, doświadczenie życia dla entuzjastów biegów trailowych w najbardziej kultowych i najpiękniejszych kurortach górskich w Stanach Zjednoczonych. Lokalizacje tras wyścigu charakteryzują się zróżnicowanym klimatem, czterema dystansami i zróżnicowaną wysokością, co pozwala zawodnikom przekraczać ich osobiste granice na każdym poziomie zaawansowania. Zarejestruj się już teraz, aby przeżyć lato, którego nie zapomnisz.


0 Udziały