Nie bądź tylko biegaczem, bądź sportowcem
Wielu z nas po raz pierwszy przyciągnęła do biegania prostota i łatwość, z jaką można zacząć. Załóż porządną parę butów i ruszaj za drzwi. Proste.
To naprawdę takie nieskomplikowane. Ale w miarę jak Twoje cele stają się coraz bardziej ambitne i złożone, zakres Twojej atletycznej sprawności jako biegacza staje się coraz ważniejszy.
Gdy już oficjalnie złapiesz bakcyla biegania i zaczniesz realizować cele takie jak lepsze czasy i PR-y na dystansie, warto przyjrzeć się rutynie treningowej elitarnych sportowców. Podczas gdy Ty możesz nigdy nie dorównać ich tempom i przebiegom, modelowanie treningu po nich jest najlepszym sposobem na osiągnięcie znacznej poprawy.
Zobaczysz, że nie ma dziś elitarnego biegacza, który po prostu biega. Oprócz różnorodnych treningów, rutynowo wykonują ćwiczenia, trenują siłowo i pracują nad mobilnością.
Dzieje się tak dlatego, że nawet przy różnorodnych treningach i tempie biegu nie wystarczy po prostu biegać. Jeśli próbujesz się przeforsować, nie poprawiając swojej ogólnej siły i atletyzmu, ryzyko kontuzji rośnie, a wydajność staje się ograniczona.
Bieganie ma ogromny wpływ na poprawę wytrzymałości. Każdy początkujący biegacz pamięta, jak szybko zwiększyła się jego wytrzymałość, gdy zaczął regularnie biegać. Codzienne czynności stają się łatwiejsze - od wchodzenia po schodach, przez zabawę z dziećmi, po długi dzień pracy.
UMIEJĘTNOŚCI WSZECHSTRONNEGO SPORTOWCA
Bieganie odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie ruchu i zaniedbuje inne elementy atletyzmu. Aby wspomóc bieganie, musisz skupić się także na innych umiejętnościach:
- Siła
- Elastyczność
- Szybkość
- Koordynacja
Większa siła daje nam możliwość wytworzenia większej siły. Pozwala też naszym stawom i mięśniom wytrzymać uderzenia o podłoże podczas biegu. Większa elastyczność dynamiczna pozwala na lepszy zakres ruchu w stawach podczas biegu. Szybkość pozwala nam poruszać się szybko, a koordynacja pozwala nam wykonywać wszystkie te czynności bardziej efektywnie.
Co najważniejsze, dobrze zaokrąglony, wysportowany biegacz jest mniej podatny na kontuzje. Jeśli utkniesz w cyklu kontuzji i nie możesz regularnie biegać, postęp jest ograniczony. Najkorzystniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego biegania, jest sprawienie, by Twoje ciało było wystarczająco silne i odporne, by je wspierać.
Używając analogii do samochodu, zbuduj podwozie, które jest wystarczająco mocne, aby utrzymać silnik! W przypadku biegaczy nasza sprawność aerobowa poprawia się szybciej niż strukturalna. Więc choć możesz pokonać 10-milowy ciężki wysiłek, Twoje stawy i więzadła muszą być wystarczająco mocne, by Cię utrzymać, bo inaczej skończysz obolały i kontuzjowany. Tracisz również sprawność strukturalną szybciej niż aerobową, co sprawia, że szczególnie łatwo o kontuzję po okresie przerwy.
SPORTOWIEC, KTÓRY SPECJALIZUJE SIĘ W BIEGANIU
Stawanie się bardziej wysportowanym biegaczem zaczyna się od budowania lepszych nawyków. Zacznij od zmiany sposobu myślenia i myślenia o sobie jako o "sportowcu, który specjalizuje się w bieganiu". Oznacza to włożenie czasu w to, aby stać się silnym, elastycznym i skoordynowanym. Ostatecznie rutyna dobrze zaokrąglonego biegacza wygląda tak:
- Rozluźnij się przed biegiem, wykonując 10-minutową dynamiczną rozgrzewkę.
- Ochłoń, wykonując ćwiczenia ruchowe lub siłowe.
- Biegaj po zróżnicowanych nawierzchniach.
- Dwa razy w tygodniu korzystaj z siłowni do ćwiczeń siłowych.
- Wykonuj ćwiczenia biegowe, aby poprawić formę i wydajność.
- Włącz ambitne treningi, które pozwolą Ci wyjść poza strefę komfortu.
Nie wpadaj w panikę, jeśli żaden z tych elementów nie jest jeszcze częścią Twojej rutyny. A już na pewno nie próbuj wcisnąć tego wszystkiego na raz. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te elementy wymagają minimalnego czasu, aby uzyskać maksymalne korzyści. Najważniejszym czynnikiem jest konsekwencja, dzień po dniu i tydzień po tygodniu.
Jeśli wszystkie elementy wymienione powyżej są dla Ciebie nowe, zacznij od kilku tygodni budowania nawyku tylko z jednym elementem z tej listy. Zacznij od rutynowej rozgrzewki i poświęć na nią 10 minut przed każdym biegiem. Gdy stanie się to Twoją drugą naturą, dodaj kolejną pozycję z listy.
POCZĄTKI
Szybsze bieganie to umiejętność wymagająca nie tylko wydolności aerobowej, ale także siły mięśni, dobrej mechaniki i koordynacji. W miarę rozwoju treningu, który będzie wspierał bieganie, staniesz się silniejszy, szybszy i mniej podatny na kontuzje. W miarę doskonalenia się, kontynuuj trening, aby nie dopuścić do stagnacji postępów.
Im bardziej chcesz osiągnąć większe cele, tym bardziej istotne staje się, abyś stał się wszechstronnym sportowcem. Z czasem pozwoli Ci to na wykonywanie większej ilości ćwiczeń, pracy nad siłą i ćwiczeń dynamicznych. Twoja dobra forma będzie przychodzić bardziej naturalnie (i będziesz w stanie utrzymać ją dłużej). Będziesz miał większą stabilność podczas biegania po szlakach i nierównych powierzchniach. A co najważniejsze, staniesz się bardziej odporny na kontuzje!
Jesteś sportowcem, a nie tylko biegaczem. Kiedy Twoja kondycja i treningi wspierają ten sposób myślenia, Twoje bieganie przynosi korzyści przez wiele lat.
0 Udziały