Nauka mówi, że bieganie obniża stan zapalny w kolanach

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś bólu kolana podczas biegania, jesteś w doborowym towarzystwie. Istnieje nawet wspólna nazwa dla tego stanu: "kolano biegacza". Jest to kontuzja związana z powtarzalnym użytkowaniem, która technicznie rzecz biorąc może być spowodowana nie tylko bieganiem - koszykówka, narciarstwo i jazda na rowerze mogą być winowajcami - i jest często związana ze złym ustawieniem rzepki lub podrażnieniem pasma biodrowego. Okazuje się jednak, że jest w tym coś więcej - a bieganie może nie być plagą atakującą kolana, o której kiedyś myśleliśmy.

BADANIA

Badanie przeprowadzone w 2016 roku na Uniwersytecie Brighama Younga, opublikowane w European Journal of Applied Physiology, wykazało, że cząsteczki zapalne w stawie kolanowym zmniejszają się po bieganiu, co stanowi dokładne przeciwieństwo tego, co mogłoby się wydawać. W badaniu tym naukowcy mierzyli markery stanu zapalnego w stawie kolanowym zdrowych uczestników w wieku 18-35 lat, badając krew i płyn maziowy przed i po bieganiu. Mimo że niepotwierdzone dowody sugerowałyby, że stan zapalny kolan wzrasta po przebiegnięciu chodnika, 30 minut biegu zmniejszyło stan zapalny w kolanach biegaczy.

Co ciekawe, stawy kolanowe osób z grupy kontrolnej, które nie biegały, wykazywały wyższe stężenie jednej z cząsteczek zapalnych. Tak więc siedzenie przez 30 minut w rzeczywistości bardziej zaszkodziło kolanom badanej grupy niż bieganie.

"To jest sprzeczne z intuicją" - powiedział dr Matt Seeley, profesor nauk o ćwiczeniach na BYU. "Ten pomysł, że bieganie długodystansowe jest złe dla kolan, może być mitem".

Bardziej aktualne badanie z Queen Mary University of London przyniosło podobne wnioski. Choć nie koncentrowały się wyłącznie na bieganiu, naukowcy badali wpływ ćwiczeń na chrząstkę i jak to wpływa na chorobę zwyrodnieniową stawów, bolesny stan, w którym chrząstka zużywa się z czasem. Odkryli, że podczas ćwiczeń, komórki stawowe doświadczają pewnych sił mechanicznych, które tłumią cząsteczki zapalne. Pomaga to zapobiegać degradacji chrząstki, co z kolei utrzymuje chorobę zwyrodnieniową stawów na dystans. To dobra wiadomość, ponieważ według danych National Osteoporosis Foundation, choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka ponad 200 milionów ludzi na całym świecie.

WSKAZÓWKI

Według Seeleya, biegacze dystansowi nie są bardziej narażeni na chorobę zwyrodnieniową stawów niż jakakolwiek inna osoba. "Zamiast tego, to badanie sugeruje, że ćwiczenia mogą być rodzajem leku".

Inne badania wspierają tę ideę, stwierdzając, że sporty o dużym natężeniu ruchu, takie jak bieganie, są związane z lepszą gęstością mineralną kości. Badanie University of Missouri odkryło, że podobnie jak trening oporowy powoduje, że mięśnie rozpadają się i odbudowują, bieganie powoduje, że kości dostosowują się, naprawiają się, stają się silniejsze i, ostatecznie, tworzą nową tkankę kostną.

A ponieważ biegacze mają zwykle niższą masę ciała niż ogół populacji, ich kolana nie muszą dźwigać tak dużego ciężaru - to kolejny czynnik związany z mniejszą częstotliwością występowania bólu i choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

WNIOSEK KOŃCOWY

Badania te wydają się sprzeczne z intuicją każdemu, kto doświadcza bólu kolan podczas lub po bieganiu. I coś jest przyczyną tego dyskomfortu. Ale jeśli jesteś młody i zdrowy, bieganie wydaje się tworzyć środowisko przeciwzapalne w kolanie, które może korzystnie wpłynąć na długoterminowe zdrowie stawów.

0 Udziały