Metryki, które poprawiają jakość Twojego biegania

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym biegaczem, biegasz od lat, czy jesteś światowej klasy zawodnikiem, wiedza na temat tego, na jakie metryki biegowe zwracać uwagę, może być zniechęcająca. Wraz z rozwojem technologii sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ dane, które kiedyś były dostępne tylko w laboratoriach, są teraz na wyciągnięcie ręki. Ten zalew danych może sprawić, że wybranie liczb, które naprawdę mają znaczenie dla Twoich celów, może być trudne - łatwo jest popaść w taki szał danych, że zbierasz dziesiątki różnych wskaźników, ale tak naprawdę nie wykorzystujesz tych informacji. Na szczęście istnieją naukowcy zajmujący się ćwiczeniami fizycznymi i trenerzy biegania, tacy jak Jeff Knight z firmy Under Armour, dzięki którym cała koncepcja "zbierania danych" staje się nieco łatwiejsza.

WIEDZ, DLACZEGO DOKONUJESZ POMIARU

Wspaniale jest zbierać dane, ale to, co zbierasz, powinno pasować do Twoich celów. Jeśli na przykład zależy Ci na utracie wagi, liczenie kalorii i mierzenie makroskładników, oprócz przebiegu lub czasu biegu, może być ważniejsze niż coś bardziej specyficznego dla biegu, jak kadencja. Ale jeśli masz nadzieję na PR 5K tego lata, Twoje tempo na milę jest znacznie ważniejsze, a rzeczy takie jak kadencja są dobre, aby wiedzieć, w celu optymalizacji wydajności.

ZACZNIJ OD PROSTOTY

Jak mówi Knight, wielu początkujących biegaczy na początku rozpraszają dane. Pomysł, że wszystko musi być zapisane (albo nic się nie stało), może być zniechęcający. Zacznij więc od czegoś prostego, takiego jak tempo na milę lub nawet tylko całkowita liczba przebiegniętych mil.

"Dystans, częstotliwość i tempo to kręgosłupy treningu" - mówi Knight. "Aby stać się lepszym, musisz zwiększyć dystans lub częstotliwość, a tempo również się zmieni, gdy zrobisz więcej z tych rzeczy". Nie potrzebujesz do tego fantazyjnego zegarka lub urządzenia, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz - twój telefon może działać jako GPS i dziennik za pomocą aplikacji, np. MapMyRun aby prowadzić zapis każdego treningu.

SKUP SIĘ NA TRENDACH

"Szukasz swojego tempa, aby powoli podstępnie obniżyć i obniżyć", mówi Knight. Z dnia na dzień nie będzie to wyglądać bardzo różnie, ale jeśli spojrzysz na tydzień po tygodniu, powinieneś zauważyć większy postęp. (Możesz to zobaczyć w aplikacji MapMyRun na schowku na ekranie głównym!) Może to być frustrujące, jeśli skupisz się tylko na codziennych postępach, ponieważ sprawność biegowa nie rozwija się z dnia na dzień. Ale właśnie dlatego regularne zbieranie danych jest tak ważne: jeśli będziesz zbierać informacje z każdego biegu, każdego dnia, szybko zaczniesz widzieć, jak kształtuje się Twoja kondycja.

ZEJDŹ Z SIECI

Choć telefony i urządzenia są świetne, równie ważne jest, aby cieszyć się biegiem bez konieczności pilnowania zegara. Knight jest zachwycony urządzeniem UA Hovr ponieważ pozwalają one biegaczom kochającym dane zostawić telefony w domu i wyłączyć się z sieci podczas biegu, a jednocześnie nadal zbierać dane. Jeśli nie masz takiej pary, spróbuj przynajmniej od czasu do czasu biegać z telefonem lub zegarkiem schowanym w kieszeni.


CZYTAJ DALEJ > 6 PROSTYCH WSKAZÓWEK, JAK BIEGAĆ MOCNO POD GÓRĘ


MAŁE ZMIANY MOGĄ PRZYNIEŚĆ DUŻE REZULTATY

Zdolność Hovr do rejestrowania długości kroku jest świetnym narzędziem do dostrajania treningu - długość kroku jest bardziej intuicyjna dla biegaczy, mówi Knight, a biegaczom rekreacyjnym łatwiej jest zmienić długość kroku na optymalną odległość (idąc krótszym lub dłuższym krokiem), niż próbować skoordynować lepszą kadencję, co często kończy się prowadzeniem do rozdrobnionej, niezręcznej techniki biegania.

Podczas gdy forma biegania jest bardzo indywidualna, Hovr pomaga promować najbardziej efektywną długość kroku dla Ciebie jako osoby i może sprawić, że Twój bieg będzie zaskakująco szybszy przy minimalnym wysiłku. Początkujący biegacze, jak mówi Knight, mają tendencję do niskiej kadencji, która nie jest tak efektywna, a buty Hovr mogą pomóc w popchnięciu Cię w kierunku lepszego kroku dla Twojego stylu biegania.

NIE LICZ WSZYSTKIEGO PRZEZ CAŁY CZAS

Łatwo jest mieć obsesję na punkcie danych, przyznaje Knight. Dobrze jest sprawdzać się co jakiś czas - może kilka dni w miesiącu - aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze. Nie zmuszaj się do tego. Okazjonalna kontrola wystarczy, by większość biegaczy była szczera.

NIE DODAWAJ TEGO, CZEGO NIE POTRZEBUJESZ

Jeśli nie zależy Ci na tym, jak szybko biegniesz, nie stresuj się, patrząc na tempo - mówi Knight. Widzi on, że biegacze rekreacyjni ciągle grzęzną i obsesyjnie skupiają się na danych, które nie mają znaczenia dla tego, co chcą osiągnąć. Jeśli masz pełnoetatową pracę i dużo obowiązków rodzinnych, skup się na wyjściu i bieganiu, kiedy możesz, i nie stresuj się liczbami, jeśli tylko sprawiają, że czujesz się zdenerwowany lub za sobą w treningu.

0 Udziały