Jak poradzić sobie z (i odwrócić) złym treningiem

Nie każdy bieg będzie idealnym wiatrem we włosach, endorfinami płynącym, zabawą, na którą liczysz. Niektóre treningi nie pójdą po Twojej myśli: Będziesz czuć się ospały i obolały, nie będziesz osiągać zamierzonych czasów lub tempa, albo będziesz gapić się jak sztylet na partnera, który wyprzedza Cię na trasie. Dobra wiadomość jest taka, że nawet najgorszy trening można odwrócić lub przynajmniej wykorzystać jako informację, która pomoże Ci stać się jeszcze silniejszym biegaczem.

"Człowiek może stać się szczęśliwy lub nieszczęśliwy, niezależnie od tego, co dzieje się na zewnątrz, po prostu zmieniając zawartość swojej świadomości" - napisał Mihaly Csikszentmihalyi w swojej słynnej pracy na temat stanu przepływu. Oto, jak możesz zmienić swój zły trening i kiepski nastrój na szczęśliwszy, udany bieg:

ZAPYTAJ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK ŹLE

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiepski trening nie jest naprawdę zły, jest po prostu nudny. Sprawdź sam ze sobą i naprawdę oceń, czy Twój trening idzie słabo, czy po prostu nie czujesz się dziś zmotywowany lub "na siłach". Może po prostu musisz przestawić się z podcastów na pompowane dźwięki, żeby się ruszyć. A może zmienić swój trening na interwały na wzniesieniach lub marszobiegi, aby go urozmaicić.

WIEDZ, ŻE ZŁE TRENINGI SIĘ ZDARZAJĄ

Każdy profesjonalny biegacz miewa gorsze dni. Każdy biegacz amator miewa złe dni. "Najważniejsze, aby pamiętać, że niepowodzenia i porażki są nieuniknione, niezależnie od tego, co robisz" - mówi David Roche, trener biegania i autor książki "The Happy Runner". Złe treningi są częścią bycia biegaczem lub sportowcem. Wiedz, że przez to przejdziesz i będziesz dzięki temu silniejszy".

ZRÓB SKAN CIAŁA

Jeśli trening idzie źle, często musimy po prostu przeć do przodu. Poświęć jednak kilka chwil i zrób skan ciała od stóp do głów, zwracając uwagę na bóle i dolegliwości. Jeśli coś naprawdę jest nie tak i obawiasz się, że kontynuowanie treningu pogorszy sprawę (na przykład ból stopy lub silny ból gardła), przerwij trening. Jeśli jednak wszystkie systemy są w porządku, czas przeć do przodu.

PAMIĘTAJ, ŻE ZŁY TRENING JEST LEPSZY OD BRAKU TRENINGU

Znasz to tandetne powiedzenie, które widnieje na koszulkach sprzedawanych na plaży: "Zły dzień na wakacjach bije na głowę dobry dzień w pracy"? To samo odnosi się do biegania. Jeśli nie trafiasz w swoje PR-owe tempo na interwałach na wzgórzu, to w porządku. Żaden trener nie będzie Cię karcił za to, że masz mniej-niż-gwiazdkowy zestaw interwałów, o ile wyraźnie się starasz. Pomyśl o włożeniu wysiłku, a nie nazywaniu tego dnia, ponieważ nie możesz trafić w swój cel.

WYKORZYSTAJ TO JAKO PRZYGOTOWANIE DO WYŚCIGU

Bądź pewny, że w pewnym momencie trafisz na trudny moment podczas wyścigu. Wykorzystaj ten trudny trening jako trening na wypadek, gdyby w dniu wyścigu sprawy przybrały niekorzystny obrót: Jest to świetny sposób, aby ćwiczyć swoją wytrzymałość psychiczną i dowiedzieć się, jak przejść przez trudne chwile. Zły trening może być darem - jeśli każdy trening jest niesamowity, być może nie naciskasz wystarczająco mocno. Możesz też nie wiedzieć, jak sobie poradzić, gdy przegapisz stację pomocy podczas wyścigu i będziesz miał zadyszkę lub gdy osoba, którą zawsze pokonujesz, będzie sprintować przed Tobą.

PISANIE NOTATEK

Po złym treningu poświęć kilka minut na zastanowienie się, jak wyglądał Twój dzień poprzedzający ten trening. Czasami zły trening ma oczywistą przyczynę, taką jak kłótnia z małżonkiem, zły dzień w biurze czy dokuczliwy ból kolana. Ale są też podstępni winowajcy. Możesz zauważyć pojawiające się schematy: Masz silne skurcze żołądka po zjedzeniu określonej kanapki na lunch, masz tendencję do złego samopoczucia tuż przed miesiączką lub Twoje złe treningi korelują ze złymi nocami snu. Tak wielu "złym treningom" można całkowicie zapobiec - ale nie dopóki nie dowiemy się, co jest ich przyczyną.

WYTRZYMAJ JESZCZE 5 MINUT

Kiedy zastanawiasz się, czy rzucić ręcznik i wrócić do domu, wytrzymaj jeszcze pięć minut. Możesz zwolnić do łatwego joggingu, powolnego truchtu lub nawet spaceru: Cokolwiek musisz zrobić, aby przejść przez jeszcze kilka minut. Czasami musisz przełamać kryzys, aby zmienić zły trening w przyzwoity, a wszystko, czego potrzebujesz, to wytrzymać jeszcze kilka dodatkowych kroków. Nawet jeśli skończysz rezygnując, przynajmniej masz pięć minut bliżej do wykończenia.

0 Udziały