Jak eksperymentować i przygotować się do tankowania w dniu wyścigu

Badania wykazały, że że dolegliwości trawienne są powszechne u sportowców - szczególnie wśród biegaczy długodystansowych - jednak podstawowe badania są rzadkością. Jak wielu biegaczy wie, często wszystko sprowadza się do prób i błędów, aby znaleźć produkty, które nie tylko napędzają organizm do działania, ale także ograniczają dolegliwości żołądkowo-jelitowe. przed, w trakcie i po biegu. Dlatego właśnie nie należy jeść niczego nowego przed lub w trakcie biegu.

Rozmawialiśmy z dwoma ekspertami, aby dowiedzieć się, jak - i kiedy - sprawdzić, czy dany produkt jest zgodny z Twoim żołądkiem, abyś miał o jedną rzecz mniej do zmartwienia podczas biegu.

UKŁAD TRAWIENNY

Kiedy myślimy o trawieniu, zazwyczaj przychodzi nam na myśl tylko żołądek. Jednak cała struktura składa się z 12 części: jama ustna, ślinianki, przełyk, żołądek, wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, jelito grube i cienkie, wyrostek robaczkowy, odbytnica i odbyt. Każdy z nich odgrywa rolę w przemieszczaniu żywności i płynów przez organizm, aby dostarczyć Ci potrzebnych składników odżywczych i pozbyć się tych, których nie potrzebujesz; jelito cienkie jest miejscem, gdzie wchłaniana jest większość tych składników odżywczych.

Sam proces od momentu przeżucia do momentu strawienia pokarmu trwa od 24 do 72 godzin, wyjaśnia Brandice Lardner, trener żywienia i właścicielka Grace Filled Plate. "Jeśli masz rozstrój żołądka, to prawdopodobnie od jedzenia, które właśnie zjadłeś", wyjaśnia. "Jednak inne objawy trawienne, takie jak gazy, skurcze lub wzdęcia, mogą pochodzić z czegoś, co jadłeś w ciągu ostatnich 72 godzin".

Z tak długimi ramami czasowymi, to może być trudne do paznokci w dół, co dokładnie jest przyczyną rozstroju żołądka lub powiązanych objawów. Jak wcześniej stwierdzono, to wymaga trochę prób i błędów, choć istnieje proces, który można śledzić, aby zobaczyć, jak niektóre pokarmy i suplementy wpływają na żołądek specjalnie, zwłaszcza gdy jesteś na biegu.

POZA PRÓBAMI I BŁĘDAMI

Jednym z najbardziej zalecanych sposobów sprawdzenia, czy dany pokarm powoduje problemy z układem trawiennym, jest proces eliminacji. Mówiąc prościej, wyeliminujesz podejrzane pokarmy, a później wprowadzisz je ponownie, aby sprawdzić, czy występują jakiekolwiek problemy.

"Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dany pokarm powoduje problemy trawienne, jest wyeliminowanie go z diety na dwa tygodnie, a następnie ponowne wprowadzenie go w małych ilościach" - potwierdza Lardner. "Robiąc reintrodukcje, upewnij się, że dodajesz tylko jeden pokarm na raz, abyś mógł wskazać przyczynę swoich problemów trawiennych".

SZUKAJ POMOCY

To może zająć trochę czasu, więc jeśli jesteś blisko wydarzenia, szukanie profesjonalnej pomocy może dokładnie wskazać, co powoduje niepokój GI. Istnieją również badania laboratoryjne, które mogą pomóc w identyfikacji wszelkich alergenów i zdrowia trawiennego, abyś wiedział, czy istnieją jakieś wcześniej nieznane warunki, z którymi możesz się zmierzyć.

"Praca z certyfikowanym specjalistą w dziedzinie dietetyki sportowej (CSSD) może pomóc pozbyć się zgadywania" - mówi Marni Sumbal, CSSD, LDN, właścicielka Trimarni Coaching and Nutrition. Trimarni Coaching and Nutrition. "To przyspieszy precyzyjne dostrojenie, aby pomóc wybrać w przed wyścigiem i dniu wyścigu tankowanie i jedzenie".

Istnieją oczywiście inne czynniki, które mogą wpływać na twój układ trawienny. Lardner podsumowuje, że nawet dodawanie nowych pokarmów może powodować niepokój, który może objawiać się jako zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Sam układ trawienny ma wiele ruchomych części, a twój mózg może nawet wpływać na twój żołądek.

"Może być kilka powodów rozstroju żołądka: bakterie, wirusy, niestrawność, zbyt szybkie jedzenie, zbyt dużo jedzenia, stres emocjonalny, a nawet odwodnienie" - wyjaśnia Sumbal. "Zgodnie z ogólną zasadą, to, co jesz dwa dni przed wydarzeniem, powinno być tak samo ważne, jak to, co jesz dzień wcześniej".

WNIOSEK KOŃCOWY

Jeśli szukasz wypróbować nowe śniadanie lub paliwo, aby dodać do swojej rutyny biegowej, Lardner radzi, aby zrobić to w dniu odpoczynku lub krótkim dniu biegowym. Twoje objawy powinny być twoim przewodnikiem i może się okazać, że musisz dostosować posiłek przed następnym biegiem, aby dostroić swoje odżywianie. Lardner szczególnie zauważa, że może to oznaczać zmianę proporcji białka, węglowodanów i tłuszczu, dopóki nie uzyskasz właściwej dystrybucji.

0 Udziały