Jak biegacze mogą przyjmować porażki

Porażka ma negatywne konotacje: Często opisuje niezdolność do osiągnięcia czegoś. Ale co by było, gdybyśmy zmienili koncepcję porażki i zamiast tego pomyśleli o niej jako o znaku, że rzuciłeś wyzwanie swojemu pełnemu potencjałowi? To okazja do wyciągnięcia wniosków z tego pozornie negatywnego doświadczenia i wykorzystania go do popchnięcia się dalej następnym razem. To właśnie odróżnia biegaczy, którzy tkwią w swoich porażkach, od tych, którzy kontynuują produktywny bieg do przodu.

Podczas treningu, być może musiałeś robić przerwy na spacer, gdy Twoim celem było przebiegnięcie 3 mil. A może miałeś problemy z osiągnięciem zaplanowanego podziału na treningi lub nie udało Ci się przebiec pierwszego półmaratonu. pierwszego półmaratonu.

Stawka jest jeszcze wyższa podczas zawodów, ponieważ cała energia, czas i planowanie są potrzebne, aby dostać się na linię startu. Każda poważna kontuzja może być odczuwana jako miażdżąca porażka, szczególnie po zainwestowaniu miesięcy czasu w trening. Kiedy już znajdziesz się na trasie, nieosiągnięcie PR, nieuzyskanie czasu kwalifikującego do Bostonu lub DNF może wywołać szereg emocji, od rozczarowania i frustracji po smutek i poczucie winy. Każde z tych uczuć jest uzasadnione. Ale kiedy już pozwolisz sobie na ich doświadczenie i uznanie, czas ruszyć do przodu.

CZYTAJ DALEJ > O UDERZENIU W ŚCIANĘ

USTAL, CO POSZŁO NIE TAK

Nieosiągnięcie celu może się zdarzyć z wielu powodów - kontuzja, pogoda, awaria sprzętu. Pierwszym krokiem do przodu jest ustalenie, co poszło nie tak. Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć:

  1. Czy byłeś niedotrenowany czy przetrenowany?
  2. Czy Twój sposób odżywiania był prawidłowy?
  3. Czy nadałeś/aś sobie odpowiednie tempo?
  4. Czy wyznaczyłeś sobie cel, który był zbyt ambitny jak na Twój poziom doświadczenia i wytrenowania? (Pro tip: Wielkie, ambitne cele są wskazane. Musisz tylko dać sobie odpowiedni czas i trening, aby je osiągnąć, bez chodzenia na skróty)
  5. Czy przygotowałeś się mentalnie tak samo dobrze jak fizycznie?
  6. Czy wykonałeś wystarczająco pracy nad siłą/mobilnością aby wspierać swój kilometraż i zachować zdrowie?
  7. Czy poniosłeś porażkę, ponieważ zdecydowałeś się "pójść na całość" i nie udało Ci się?
  8. Czy pogoda lub warunki na trasie miały na to wpływ?
  9. Nie jest to lista wyczerpująca, ale chodzi o to, aby systematycznie analizować swój trening i próbować dowiedzieć się, co poszło nie tak. Każda porażka powinna być okazją do nauki i rozwoju - nie zmarnuj tej okazji!

IDŹ NAPRZÓD

Radzenie sobie z porażką w tych bezpośrednich chwilach po wyścigu (lub treningu) może być trudne, dlatego warto mieć głos rozsądku w postaci trenera lub zaufanego przyjaciela, który pomoże Ci zachować perspektywę.

Kiedy początkowy przypływ emocji opadnie, spróbuj usiąść i dokonać bardziej strategicznej analizy, używając niektórych z pytań wymienionych powyżej. Może istnieć jeden podstawowy problem lub wiele czynników, które doprowadziły do tej porażki. Spróbuj wymyślić strategie, które możesz zastosować, aby upewnić się, że takie niepowodzenia już się nie powtórzą.

Dla wielu biegaczy, zarówno amatorów, jak i elity, krótkotrwałe niepowodzenie zmusiło ich do zmiany treningu, aby umożliwić długoterminowy sukces. Nigdy nie ponosisz porażek, co oznacza, że prawdopodobnie nie starasz się wystarczająco mocno wyjść ze swojej strefy komfortu - a rozwój przychodzi tylko wtedy, gdy potrafisz przeformułować "porażkę" jako okazję możliwość do nauki i poprawy.


PRZYGOTUJ SIĘ DO NASTĘPNEGO TRENINGU

> Męska odzież treningowa>
Damska odzież treningowa>
Wszystkie

ubrania treningowe


0 Udziały