Dlaczego samotni biegacze powinni rozważyć utworzenie grupy biegowej

Bieganie w pojedynkę ma wiele zalet - przede wszystkim możesz poruszać się we własnym tempie i wykorzystać je jako aktywną medytację. Z drugiej strony, bieganie w grupie również może przynieść wiele innych korzyści. Jeśli należysz do jednej z pięciu kategorii biegaczy solo, o których piszemy poniżej, być może warto rozważyć urozmaicenie treningów okazjonalnym biegiem w grupie.

1. TWOJA PRĘDKOŚĆ SIĘ NIE POPRAWIA

Zjawisko znane jako "facylitacja społeczna", czyli tendencja ludzi do osiągania różnych wyników w otoczeniu innych osób, jest powszechne w sporcie. W dobrze przećwiczonych czynnościach, takich jak bieganie, sportowcy mają tendencję do osiągania lepszych wyników w towarzystwie. Z tego powodu większość elitarnych biegaczy wykonuje znaczną część swoich treningów w grupach.

"Wystarczy spojrzeć na lokalną drużynę uniwersytecką, aby przekonać się, dlaczego bieganie w grupie jest tak ważne" - mówi Justin Horneker, główny trener biegania w Anthrophysique, internetowej firmie szkoleniowej z siedzibą w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Drużyny biegowe spędzają większość czasu biegając razem, co nie tylko zwiększa ich prędkość, ale także pozwala kontrolować niepokój. To przygotowuje ich do wyścigów, więc mogą biegać z optymalną prędkością i zachować spokój.

2. UTRACIŁEŚ HAJ BIEGACZA

Badania wykazują, że trening z innymi powoduje wzrost poziomu szczęścia. W badaniu opublikowanym w Biology Lettersnaukowcy z Oxford's Institute of Cognitive and Evolutionary Anthropology badali uniwersytecką drużynę wioślarską. Zespół został podzielony na grupy, a każda grupa wykonywała identyczne treningi na maszynach wioślarskich. W niektórych treningach wioślarze występowali sami, inne treningi odbywały się w zespołach. Po każdym treningu, każdemu sportowcowi zaciśnięto na ramieniu mankiet do pomiaru ciśnienia krwi, aż poczuł ból - jest to pośrednia metoda pomiaru poziomu endorfin w mózgu, znanych również jako "haj biegacza". Poziom endorfin u sportowców był wyższy po treningach drużynowych.

3. TWÓJ TRENING JEST MONOTONNY

Jeśli bieganie czuje się jak w filmie "Dzień świstaka", spróbuj zrobić to w imieniu kogoś, kto nie może biegać. "Jeśli wiesz, że bieganie pomaga zebrać setki (lub tysiące) dolarów na szczytny cel, to tylko wzmocni znaczenie, aby pozostać na torze z treningiem" - mówi Christopher Bowlesstarszy menedżer ds. wydarzeń społecznych - wytrzymałościowych w American Cancer Society. Organizacje non-profit na całym świecie oferują programy szkoleniowe dla wyścigów. Zbierasz pewną kwotę funduszy na ich cel i poznajesz podobnych sobie entuzjastów biegania i dobroczyńców".

Bowles zarządza programem biegowym DetermiNation i zauważa, że bieganie dla organizacji charytatywnych pomaga utrzymać odpowiedzialność. "Wiele razy budzę się o 5 rano i nie mam ochoty na trening" - mówi. "Ale potem zatrzymuję się i myślę o wszystkich pieniądzach, które zebrałem dla American Cancer Society i wszystkich moich bliskich, którzy obecnie walczą z rakiem, i to jest mnóstwo [z] motywacji, aby upewnić się, że dbam o mój trening".

4. TWOJA WIEDZA NA TEMAT TRENINGU LUB ODŻYWIANIA JEST OGRANICZONA

Grupy biegowe zapewniają dostęp do "planów treningowych, porad od doświadczonych biegaczy, wspieranych biegów i certyfikowanych porad trenerskich" - mówi John Bips, prezes klubu Metro Area Running Club poza Atlantą. Bowles wspomina również, że. "może pomóc Ci z innymi wskazówkami, takimi jak odżywianie, zapobieganie urazom, rozciąganie i trening siłowy". Wiele klubów biegowych oferuje bezpłatne seminaria z gościnnymi prelegentami na tematy od nawodnienia po terapię masażu.

5. STRACIŁEŚ KONCENTRACJĘ

Klub biegowy może pomóc Ci mierzyć wyżej i trenować do zawodów na dłuższych dystansach. Clyde Shank, biegacz z Plano w Teksasie, i jego żona Kelly założyli grupę biegową Einstein's Runners. Przekonali się, że bieganie w grupie zainspirowało ich członków do osiągania celów, o których nigdy nie sądzili, że są możliwe. "Bardzo duży procent naszych stałych bywalców to teraz maratończycy" - mówi Clyde Shank, a wielu z nich dąży do przebiegnięcia maratonu we wszystkich 50 stanach.

0 Udziały