Czy powinieneś ważyć się jako biegacz?

Czy kontrolujesz swoją wagę? Czy powinieneś śledzić swoją wagę?

Kiedy zadałem to pytanie moim biegowym społecznościom, wiedziałem, że otrzymam wiele różnych odpowiedzi. Nie spodziewałem się jednak, że otrzymam setki odpowiedzi: Najwyraźniej rozmowa o masie ciała jest gorącym tematem dla biegaczy i ekspertów w dziedzinie coachingu i opieki zdrowotnej.

Niektórzy biegacze żartowali ("Używam wagi, żeby ukryć pękniętą płytkę w łazience" - napisał jeden z nich). Inni przyznawali się do niezdrowego związku z wagą w przeszłości ("Nie używam wagi, ponieważ zarówno ja, jak i mój współlokator mamy na jej punkcie obsesję" - napisał inny). Na drugim końcu spektrum, niektórzy z dumą używają skali codziennie i widzą świetne rezultaty ("Tak dla skali. Nie jest to moja ulubiona metryka, ale dzięki niej jestem odpowiedzialny" - wyjaśnił jeden z biegaczy).

Żadna z tych odpowiedzi nie jest zła, ale jak znaleźć właściwą relację ze swoją wagą? Kilku ekspertów radzi, kiedy używać wagi, kiedy ją pominąć i co śledzić zamiast niej:

1

WIEDZ, DLACZEGO SIĘ WAŻYSZ

Czy masz nadzieję osiągnąć określoną wagę na zbliżający się maraton, czy starasz się zejść do określonego procentu tkanki tłuszczowej lub czy próbujesz zdobyć PR w swoim następnym 10K? Czasami zaczynamy skupiać się na liczbie na wadze, ale nie wiemy dokładnie dlaczego. Jeśli po prostu starasz się upewnić, że twoja waga pozostaje w przybliżonym zakresie, ponieważ wiesz, że tam właśnie osiągasz najlepsze wyniki, to jest to dobry powód, aby wejść na wagę. Ale jeśli nie jesteś pewien swoich celów wagowych, to jest to tylko liczba, która nie ma żadnego prawdziwego znaczenia, a my możemy w końcu stracić koncentrację i przejść od "próby bycia lepszym biegaczem" do "próby trafienia w arbitralny cel wagowy".

2

ZROZUM, ŻE UTRATA WAGI MOŻE BYĆ TYKAJĄCĄ BOMBĄ ZEGAROWĄ

"Czasami biegacze kojarzą bycie lżejszym z byciem szybszym, a w rezultacie stają się niezdrowi" - mówi trener biegów ultra David Roche. W swojej najnowszej książce "The Happy Runner" jego żona, Meghan, szczegółowo opisuje swoje zmagania z nadgorliwością z powodu niskiej liczby na wadze i jak negatywnie wpłynęło to na jej bieganie. "Utrata wagi poniżej zdrowego poziomu i negatywna dostępność energii to tykające bomby zegarowe" - pisze Roche. "Wyrzuć swoją skalę, jeśli ją masz, obejmij ciało, które masz i wiedz, że rzeczy, o których myślisz, że nie są optymalne, są w rzeczywistości źródłem twoich supermocy".

3

PAMIĘTAJ, ŻE MYŚLISZ DŁUGOTERMINOWO

Waga, jak wielu z nas wie, waha się z dnia na dzień, w oparciu o takie rzeczy jak stan nawodnienia, stan hormonalny, a nawet to, czy poszedłeś jeszcze do łazienki. Więc stresowanie się jednodniowym ważeniem jest głupie. Zamiast tego, jeśli ważysz się regularnie, szukaj trendów. Trener wytrzymałościowy Josh Whitmore mówi: "Ważne jest, aby pamiętać, że masa ciała jest zmienna z dnia na dzień - i w ciągu dnia - więc patrz bardziej na długoterminowe trendy i nie skupiaj się zbytnio na jednym pomiarze".

4

UPEWNIJ SIĘ, ŻE NIE MA TO WPŁYWU NA TWÓJ NASTRÓJ

Jeśli liczba może całkowicie odrzucić twój dzień, nadszedł czas, aby przestać się ważyć na jakiś czas. Pomiary mogą być świetne, ale nie, jeśli spędzasz resztę dnia stresując się tym, co jesz lub dodając więcej mil do swojego treningu w rezultacie. "Śledzenie mojej wagi prowadzi do obsesji na punkcie tej liczby, która wpływa na to, jak jem, zamiast pozwalać mojemu ciału prowadzić mnie do tego, czego potrzebuje. Widziałem już wystarczająco dużo, by wiedzieć, że osobowość typu A może łatwo zmienić zdrowe zainteresowanie w niezdrową obsesję" - powiedział jeden z biegaczy. Dowiedz się, jak wpływają na Ciebie te informacje, a jeśli wiesz, że popadasz w niezdrowe nawyki, pomiń ważenie się i skup się po prostu na zdrowym odżywianiu i wykonywaniu zaplanowanych treningów.

5

WYPRÓBUJ WAGĘ W NOWY SPOSÓB

Zamiast używać swojej wagi do śledzenia wagi rano, użyj jej do sprawdzenia, czy jesteś odwodniony lub nawodniony podczas swoich biegów, aby ustanowić dobre nawyki nawodnienia. "Dobrą zasadą jest to, że jeśli przybierasz na wadze podczas aktywności sportowej, to znaczy, że pijesz za dużo. Nie powinieneś tracić więcej niż kilka procent masy ciała - to wskazuje na odwodnienie - ale utrata niewielkiej wagi podczas ćwiczeń jest w porządku" - mówi dr Mitchell Rosner, przewodniczący Wydziału Medycyny Uniwersytetu Wirginii i specjalista w dziedzinie zaburzeń elektrolitowych.

6

UŻYWAJ INNYCH MIERNIKÓW

Nadal możesz się czasem ważyć, ale upewnij się, że nie skupiasz się wyłącznie na jednej liczbie. Jesteś biegaczem i istnieje wiele wskaźników, które mogą wskazywać na postępy, a które nie mają nic wspólnego z kilogramami. Chiropraktyk i sportowiec wytrzymałościowy Greg Wright wymienia kilka swoich ulubionych: skład tkanki tłuszczowej (w przeciwieństwie do standardowej masy ciała), VO2max, ciśnienie krwi, tętno, elastyczność i bolesność, szybkość, stan kontuzji, regularność kontuzji i - dla tych, którzy martwią się o wagę - po prostu patrząc na nacięcia w pasie.

7

PAMIĘTAJ, ŻE TO TYLKO LICZBA

Nie zapominaj, że żadna liczba nie jest w stanie zdefiniować Cię jako osoby ani jako biegacza. Pamiętaj więc, że niezależnie od tego, co odczytuje waga, nadal jesteś sobą. "Posiadam wagę, ale nie śledzę już wagi" - mówi Ellen Foster, biegaczka, rowerzystka i fizykoterapeutka. "Dla większości, masa ciała i wydajność nie są skorelowane. Bardziej efektywne jest znalezienie przyrostu wydajności w sile, treningu i pracy nad mobilnością niż utrata wagi". Wierzę też, że można być grubym, zdrowym i szybkim".

0 Shares