Czy powinieneś polegać na odżywianiu dostarczanym przez organizatora podczas wyścigu?

Jeśli chodzi o trening i przygotowywanie się do wyścigu, jest wiele do przećwiczenia i rozważenia. Jednym z nich, o którym wielu biegaczy może początkowo nie myśleć, jest to, kiedy podawać paliwo podczas wyścigu i jak upewnić się, że masz dokładnie takie odżywianie, jakiego potrzebujesz w dniu wyścigu. Wiele wyścigów dostarcza wodę, elektrolity i/lub węglowodany sportowcom na trasie, ale czy to, że je dostarczają, oznacza, że będą to właściwe produkty, które utrzymają Cię przez cały wyścig? Odpowiedź nie jest prosta; wszystko zależy od wyścigu i biegacza.

Oto jak dowiedzieć się, czy musisz zabrać własne paliwo na następny wyścig.

CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ NA TRASIE

Rodzaj paliwa dostarczanego na trasie różni się nie tylko w zależności od dystansu, ale także od sponsora. Oczywiście jest prawie pewne, że zobaczysz wodę na trasie, bez względu na dystans. W miarę wydłużania się wyścigów, na trasie może pojawić się napój elektrolitowy lub dodatkowe źródło paliwa. Jeśli chodzi o węglowodany, możesz zobaczyć banany i bajgle rozdawane po wyścigu dla biegaczy, którzy mogą je schłodzić i wrócić do domu. Największą uwagą jest to, że każdy wyścig jest inny i to do biegacza należy zbadanie, co dokładnie będzie zapewnione.

"Większość maratonów podaje, jakie źródło paliwa zapewniają, jakie smaki są dostępne i kiedy na kursie będzie ono rozdawane" - zauważa Amy Goblirsch, RDN, trener żywienia z Run4PRs Coaching. "Niektórzy mogą zapewnić żel lub żuć raz, podczas gdy inni dają go 3-4 razy. Ważne jest, aby sprawdzić, jakie źródło paliwa będzie rozdawane podczas [wyścigu] i jak często można się go spodziewać na trasie."

Na przykład, Mwangi Gitahi, trener biegania i założyciel RUNFIRST, dzieli się tym, że w przeszłości, New York City Marathon zapewnił Honey Stinger Organic Energy Gels, podczas gdy Boston Marathon ma Clif Shot Energy Gels. Oba produkty zawierają podobne źródła paliwa, ale w rzeczywistości mogą zapewnić zupełnie inne wrażenia dla każdego biegacza. Dlatego tak ważne jest, aby eksperymentować i wiedzieć, kiedy - i w jaki sposób - należy podawać paliwo podczas biegu.

SZTUKA PODAWANIA PALIWA PODCZAS WYŚCIGU

Niestety, decyzja o tym, kiedy podawać paliwo podczas wyścigu, nie jest tak prosta, jak uogólnienie na podstawie dystansu. W rzeczywistości sprowadza się to do Twojego osobistego tempa i jest oparte na czasie spędzonym podczas biegu. Oczywiście, bez względu na to, jak długo biegniesz, picie wody pomoże Ci uniknąć odwodnienia (uważaj tylko na picie zbyt dużej ilości wody - tak, to jest coś takiego). Zastępowanie elektrolitów i tankowanie poprzez zastępowanie węglowodanów to dwie różne rzeczy; i chcesz znać różnicę.

"Celem napoju elektrolitowego jest nawodnienie organizmu i zastąpienie elektrolitów", wyjaśnia Goblirsch. "Wiele napojów elektrolitowych jest bez cukru, bez węglowodanów i bez kalorii, co czyni je słabym źródłem paliwa".

Możesz używać napojów elektrolitowych podczas biegów o dowolnej długości i mogą być one wskazane dla tych, którzy biegają w ciepłym klimacie lub są tym, co Goblirsch określa jako "słony sweter". Niektóre wyścigi oferują te napoje obok wody, a to, czy zdecydujesz się z nich korzystać, często zależy od tego, jak reaguje na nie Twój żołądek. Decydując się na napój elektrolitowy oferowany na trasie, możesz chcieć zachować ostrożność i używać tego, co jest Ci znane i na co Twój organizm dobrze reaguje; jest to szczególnie prawdziwe, jeśli używasz go w jednej trzeciej drogi do maratonu. Nie chcesz cierpieć z powodu skurczów bocznych lub rozstroju żołądka w dalszej części wyścigu.

Jeśli chodzi o źródła paliwa, takie jak żel lub żucie, to to, jaki środek i smak wybierzesz, zależy od Ciebie; najważniejszą częścią jest upewnienie się, że przyjmujesz go prawidłowo. Zazwyczaj zaleca się, aby sportowcy biegający przez 90 minut lub dłużej korzystali ze źródła paliwa, jednak często oznacza to przyjmowanie go po godzinie biegu, aby organizm miał czas na czerpanie korzyści.

"Zazwyczaj sportowcy, którzy biegają przez 90 minut lub dłużej, będą chcieli zacząć korzystać ze źródła paliwa - ale nie oznacza to czekania do 90 minuty, aby przyjąć pierwszy żel" - potwierdza Goblirsch. "Aby być odpowiednio odżywionym, należy spożywać 25-60 gramów co godzinę. Większość sportowców stwierdzi, że aby być odpowiednio odżywionym i uniknąć uderzenia w ścianę, ich preferowane źródło paliwa powinno być spożywane co 30-45 minut, w zależności od ilości węglowodanów w nim zawartych."

Czas i to, które paliwo wybierzesz, sprowadza się do preferencji i praktyki; Goblirsch dodaje, że niektórzy biegacze mogą potrzebować spożywać paliwo tylko w 60-minutowych przyrostach lub brać kilka kęsów żucia co kilka minut, a nie wszystko na raz. Próbowanie różnych produktów i czasu jest jedynym sposobem, w jaki możesz wiedzieć, co działa najlepiej dla Ciebie.

"Prowadź dziennik, aby zapisywać po długich biegach, jak często źródło paliwa było spożywane i krótkie podsumowanie tego, jak przebiegał bieg", dodaje Goblirsch. "To może pomóc odpowiedzieć na pytania o to, co działa najlepiej, aby jeść przed i podczas długich biegów, a co nie działało".

KIEDY PRZYNIEŚĆ WŁASNE PALIWO

Aby zagwarantować, że masz swoje paliwo z wyboru i upewnić się, że masz do niego łatwy dostęp, biegacze powinni zawsze planować przynoszenie własnego paliwa. Może ono służyć jako kopia zapasowa, jeśli upuścisz na trasie gryzaki walcząc z opakowaniem lub jeśli okaże się, że musisz zastąpić paliwo w miejscach, w których nie zapewniono odżywiania na trasie. Nie ma jednego właściwego sposobu na noszenie paliwa, ale praktyka i planowanie są kluczowe.

"To może zaważyć na losach wyścigu, dlatego ważne jest, aby ćwiczyć to na treningach" - mówi Mwangi. "To naprawdę zależy od dystansu, a także od tego, co jest oferowane na każdym kursie. Jeśli biegacz woli używać produktu, który nie będzie oferowany na trasie, ma w zasadzie dwie opcje: 1) nosić ze sobą preferowany środek odżywczy lub 2) poprosić [przyjaciela lub trenera, który ogląda zawody] o podanie mu go."

Istnieje wiele produktów stworzonych do noszenia paliwa, od podręcznych butelek na wodę (które mogą również przenosić wybrany napój elektrolitowy, aby ułatwić spożycie źródła paliwa) po pasy hydracyjne, a nawet po prostu kieszenie wbudowane w spodenki do biegania. Wszystko będzie zależeć od Twoich osobistych preferencji i tego, ile paliwa nosisz, więc w tym przypadku zalecane jest również ćwiczenie w sprzęcie i odzieży, którą będziesz nosić w dniu wyścigu.

0 Udziały