Czy potrzebujesz różnych butów do treningu i do wyścigów?

Stojąc przed ścianą z butami w sklepie dla biegaczy może być przytłaczające - nie tylko jest tak wiele możliwości wyboru, ale także tak wiele sposobów, aby się pomylić. Oczywiście wszyscy wiemy, że istnieje sztuka znalezienia odpowiedniej pary butów. Często, kiedy dobierasz parę butów, myślisz o tym, jak sprawdzą się one podczas treningu, ale co z parą na wyścigi? Czy biegacze naprawdę potrzebują wielu par butów naraz?

Rozmawialiśmy z dwoma ekspertami, by dowiedzieć się, ile par naprawdę potrzebujesz - i czy buty na dzień wyścigu dają Ci przewagę.

CO TO SĄ BUTY WYŚCIGOWE?

Buty wyścigowe są obecnie mniej popularne i zostały stworzone zanim minimalistyczne bieganie stało się popularnym trendem. Buty wyścigowe są lżejsze niż codzienne buty treningowe i mają mniejszą amortyzację (w końcu są płaskie). Według Cori Burns, UA Run Footwear Category Manager, te buty są generalnie zbudowane tak, abyś czuł się szybko w dniu wyścigu.

"Zazwyczaj stosowane mieszanki pianek będą miały zwiększone właściwości responsywne i odbicia, będą niższe do ziemi dla naturalnej stabilności i elastyczności i będą miały minimalnie lekkie cholewki" - wyjaśnia. "Buty treningowe są bardziej skoncentrowane na amortyzacji i strukturze, aby zapewnić komfort i wsparcie dla dłuższych biegów treningowych".

Jak stwierdzono powyżej, po tym, jak bieganie boso i minimalistyczne buty do biegania weszły do gry, mieszkania wyścigowe były na wylocie, po prostu dlatego, że coraz więcej butów było tak samo - jeśli nie bardziej - lekkich. Chris McClung, trener, współwłaściciel Rogue Running i współgospodarz jego podcastu Running Rogue, mówi, że widział tę zmianę około 10 lat temu w czasie, gdy mieszkania wyścigowe były zdecydowanie lżejsze, twardsze i mniej nieporęczne niż trenerzy.

"Wraz ze zmianą paradygmatu w butach do biegania spowodowaną ruchem minimalistycznym, wagi butów treningowych (szczególnie lekkich trenerów) i mieszkań wyścigowych zbiegły się" - zauważa McClung. "Z czasem spowodowało to, że wiele firm wyeliminowało ze swoich ofert buty typu racing flat, dlatego też dziś bardzo rzadko można znaleźć w ofercie jakiejkolwiek firmy buty typu racing flat."

Więc jeśli buty wyścigowe są trudniejsze do znalezienia, a Twój codzienny minimalistyczny but może być uważany za trener, nie potrzebujesz butów dedykowanych do wyścigów, prawda? Okazuje się, że posiadanie wielu par butów to wciąż dobry pomysł.

ARGUMENTY ZA WIELOMA PARAMI BUTÓW DO BIEGANIA

Wiemy, że nie wszystkie buty są stworzone tak samo - i nie wszystkie treningi też. Pamiętając o tym, ma to sens, że chciałbyś zmieniać buty w zależności od treningu. Jak więc odróżnić, który but będzie najlepszy do treningu, a kiedy odłożyć parę na wyścigi? McClung mówi, że jest proste pytanie, które należy sobie zadać: Jaki but da mi najlepszą okazję do osiągnięcia dobrych wyników na moim danym dystansie w dniu wyścigu?

"Ryzykując nadmierne uproszczenie, doradziłbym komuś, aby wybrał but do wyścigów, który jest nieco lżejszy niż jego normalny but treningowy, ale który również czuje się naturalnie, gdy go zakłada" - kontynuuje McClung. "Zwykliśmy mawiać, że chcesz, aby but 'zniknął' na Twojej stopie, kiedy go zakładasz, ponieważ nie chcesz myśleć o swoim obuwiu podczas biegu na jakimkolwiek dystansie. Wymaga to uzyskania porady od kogoś w lokalnym sklepie biegowym, a także wypróbowania wielu opcji, aby zobaczyć, co czuje się najlepiej dla Ciebie."

Burns dodaje, że dopasowanie jest najważniejsze i będziesz chciał rozważyć but, aby był przedłużeniem Twojej stopy. Szukając buta na dzień wyścigu, zwraca szczególną uwagę na przyczepność, reaktywność i wagę (chcesz, aby był lekki). Wszystkie te elementy pomogą Ci poczuć, że otrzymujesz od butów tę samą energię, którą wkładasz w swoje uderzenie stopy.

McClung przyznaje, że niektórzy biegacze mogą preferować buty w stylu maksymalistycznym na dłuższe dystanse, takie jak maraton, aby amortyzować stopy podczas ciągłego uderzania. Jednak duża ilość amortyzacji nie musi oznaczać, że but jest ciężki. Na przykład buty UA Charged Bandit - obecnie w wersji 4 - znane są ze swojej amortyzacji, ale wersja męska waży 9 uncji, a damska 7,2 uncji. Dzięki przejściu na minimalizm, buty z amortyzacją mogą być teraz również lekkie.

JAK PRZYGOTOWAĆ BUTY DO WYŚCIGU

Możesz się zastanawiać, jak przygotować buty na dzień wyścigu, jeśli podczas treningów nosisz kilka par. McClung ma dobre wieści: Większość obecnych modeli butów do biegania nie wymaga już okresu docierania.

"Polecam przetestowanie buta w warunkach zbliżonych do wyścigu 3-4 razy, zanim użyjesz ich w wyścigu" - zauważa. "Tak więc, jeśli robisz w butach 5K, to wykonaj w nich co najmniej 3-4 treningi przed wyścigiem. Podobnie, jeśli robisz w nich maraton, to zrobiłbym w nich co najmniej 3-4 długie biegi, aby upewnić się, że będą dla Ciebie pracować na dłuższych dystansach."

Robiąc to, sprawdzasz, czy nie ma obszarów, które mogą powodować pęcherze lub dyskomfort na danym kilometrażu. Ponadto, jeśli przechodzisz do buta z mniejszą amortyzacją, który jest bardziej podobny do tego, co tradycyjne mieszkanie wyścigowe było, Burns zauważa, że twoje stopy będą pracować inaczej w tych butach, więc będziesz musiał powoli budować swoją siłę stopy. Tak jak zróżnicowanie terenu jest dobrym pomysłem na pracę różnych mięśni w nogach, zróżnicowanie butów może pomóc w pracy różnych mięśni w stopach, jak również.

"Nauka mówi, że ci, którzy zmieniają swoje obuwie, mają większe szanse na brak urazów niż ci, którzy biegają w tym samym obuwiu każdego dnia" - podsumowuje McClung. "Znajdź portfolio butów, które działają dla Ciebie - a w tym procesie znajdziesz również but, który może być dla Ciebie lepszy w dniu wyścigu".

0 Shares