Czy każdy biegacz powinien biegać w głębokiej wodzie?

Była szwajcarska triathlonistka Irene Birrer z Powerhouse Personal Training w Collingwood, Ontario, od lat organizuje zajęcia, sesje i kliniki biegania w głębokiej wodzie. Wskoczyliśmy do basenu na sesję, aby przekonać się, jak działa bieganie w głębokiej wodzie. Byłem sceptyczny: zrobiłem to raz wcześniej, kiedy byłem kontuzjowany i trenowałem do Ironmana i nie chciałem porzucać biegania, ale nienawidziłem tego, kiedy po raz pierwszy spróbowałem. Po pluskaniu się w wodzie przez godzinę, obserwując, jak moje tętno gwałtownie wzrasta i wychodząc z basenu czułem się, jakbym zrobił Fartlek setByłem nowym konwertytą. Moje kolana - które były trochę zrzędliwe z powodu zwiększenia liczby godzin spędzonych na bieganiu - również mi podziękowały.

Można spróbować biegania w głębokiej wodzie na własną rękę, ale jeśli masz szansę pracować z trenerem, który pomoże Ci opanować formę i technikę, to jest to świetna inwestycja. Dobry trener biegania w głębokiej wodzie skupi się na budowaniu formy i efektywności w Twoich planach treningowych.

Oto siedem powodów, dla których biegacze powinni spróbować biegania w głębokiej wodzie:

1. POPRAWIA TWOJĄ FORMĘ

Kiedy jesteś w trakcie biegu na zewnątrz, Birrer mówi, że może być trudno naprawdę skupić się na swojej formie. Ale woda to doskonała okazja, by się do niej dostosować - skoordynować pracę rąk i nóg w celu uzyskania maksymalnej wydajności i dopracować rozstawy. Skupia się na trzech rodzajach biegu w wodzie: naśladowaniu biegu z górki, wytrzymałościowego i pod górkę. Kluczowe jest zgięcie stawu skokowego i wystarczyła jedna sesja, żebym zaczął dostrzegać, gdzie tracę efektywność. Po wprowadzeniu kilku drobnych poprawek, zabrałam to, co mi powiedziała na szlak i natychmiast zauważyłam różnicę, szczególnie na zjazdach. Moja górna część ciała - kto wiedział, że łokcie mają tak duże znaczenie? - również dostało nauczkę.


CZYTAJ WIĘCEJ > TEN 30-MINUTOWY TRENING PŁYWACKI SPALA MNÓSTWO KALORII


2. MOŻESZ WCISNĄĆ WIĘCEJ KILOMETRÓW

Jeśli próbujesz trenować do maratonu, ale martwisz się o kontuzję, masz czas na bieganie tylko w nocy, ale nienawidzisz bieżni, lub po prostu nie chcesz zwiększać swojego kilometrażu na chodniku, basen jest twoją odpowiedzią. Istnieje górna granica tego, ile kilometrów my, śmiertelnicy, możemy przebiec na zewnątrz w ciągu tygodnia, ale bieganie w głębokiej wodzie może wkraść trochę dodatkowej sprawności biegowej plus odrobinę treningu oporowego przy niemal zerowym wpływie na stawy. Jeśli już biegasz, powiedzmy, 50 mil tygodniowo, ale wiesz, że przejście do 55 mil zaczyna boleć Twoje kolana, dodanie sesji biegania w głębokiej wodzie może być idealnym rozwiązaniem: Więcej czasu na bieganie, ale bez zapalenia kolan. To jest wygrana-wygrana.

3. WODA DODAJE INTENSYWNOŚCI

Bieganie na zewnątrz może wydawać się brutalne, ale co dziwne, bieganie w wodzie nie jest tak bolesne, mimo że moje tętno było bardzo wysokie podczas naszych sprintów. Nie potrzebowałem też czasu na regenerację, który normalnie potrzebowałbym po ciężkim wysiłku lub treningu, a mój długi bieg następnego dnia był lepszy niż zwykle. Birrer mówi, że to nic niezwykłego: odkryła, że im więcej przebywa w wodzie, tym szybciej porusza się po lądzie i tym łatwiej jest jej wyprzedzić kolegów z lądu.

4. ĆWICZY GÓRNĄ CZĘŚĆ CIAŁA I RDZEŃ

Jako biegacze, większość z nas ma tendencję do pomijania dnia ramienia na siłowni. Ale przy bieganiu w głębokiej wodzie, choć wciąż tylko naśladujesz ruchy ramion, które wykonałbyś na szlakach, opór wody zapewnia znacznie bardziej aktywny trening dla górnej części ciała. To nie jest tak dużo, że poczujesz się obolały po tym, ale wystarczy, że można zobaczyć pewne wyniki i poprawę w górnej części ciała i wydajności rdzenia podczas biegu, i zdobyć trochę tonu mięśni, jak również.

5. LEPIEJ SIĘ ZREGENERUJESZ

Czy jesteś w trakcie odzyskiwania po kontuzji lub po prostu potrzebujesz dzień regeneracji w tygodniu, ale nie chcesz pominąć treningu, bieganie w głębokiej wodzie jest dobrą alternatywą. Jest to bardzo mało inwazyjny trening, ale pomaga zachować formę i sprawność fizyczną. Birrer mówi, że wykazano, iż pozwala on utrzymać sprawność przez sześć tygodni - i to bez biegania na zewnątrz - i wierzy, że może pomóc utrzymać ciało w dobrej kondycji nawet dłużej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Birrer widzi wielu klientów, którzy przychodzą z kontuzją powstałą w wyniku biegania, np. złamaniem, i korzystają z głębokiej wody jako rehabilitacji, a następnie przychodzą na zajęcia długo po wyleczeniu, ponieważ tak bardzo im się podobało.


READ MORE > DLACZEGO BIEGACZE DOPUSZCZAJĄ DO KONTUZJI ZWIĄZANYCH Z NADUŻYCIEM I JAK JE POWSTRZYMAĆ?


6. ZABAWA

Szczerze mówiąc, czasami bieganie może być nieco męczące - zwłaszcza gdy poświęcasz mu długie godziny lub wykonujesz go z dużą intensywnością. Bieganie w głębokiej wodzie zamiast łatwego biegu lub nawet podzielenie dłuższego dnia biegowego na dwa treningi - jeden w wodzie i jeden poza nią - może sprawić, że bieganie znów stanie się zabawą. Dzięki muzyce w basenie i pasowi do pływania możesz poczuć się jak na imprezie u przyjaciół. Pamiętasz takie imprezy, gdy byłeś dzieckiem? Pomyśl o tym jako o opartej na fitnessie grze w Marco Polo i obejmij swoje wewnętrzne dziecko.

7. ZACHOWAJ ZIMNĄ (LUB CIEPŁĄ) KREW

Kiedy na dworze jest upał, czas spędzony na basenie brzmi o wiele lepiej niż kolejna spocona sesja biegania po chodniku. Możesz zrobić głębokie wody bieganie w swoim własnym basenie (lub zakraść się do sąsiada), ponieważ nie trzeba koniecznie iść na długi dystans, aby czerpać korzyści. Dla osób w zimowym klimacie może to być lepsza alternatywa dla kolejnej godziny spędzonej na bieżni lub w ujemnych temperaturach.

0 Udziały