Co warto wiedzieć o swoich stopach przy zakupie butów do biegania?

Najczęstszym pytaniem, które Josh Brimhall właściciel Red Rock Running Company w Nevadzie dostaje jest: "Skąd mam wiedzieć, który but jest dla mnie najlepszy?". Wiąże się to z dogłębną wiedzą na temat Twojej stopy i wyćwiczonym okiem, aby określić, jak Twoja stopa porusza się w stosunku do kostki i bioder.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O SWOICH STOPACH

To może być przytłaczające, gdy dowiadujesz się, że istnieje tak wiele różnych opcji, jeśli chodzi o buty do biegania, takie jak neutralne, stabilizujące, minimalne, maksymalne... lista jest długa.

MOBILNOŚĆ STÓP

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz wiedzieć o swojej stopie, jest jej mobilność, dzięki czemu możesz określić, czy potrzebujesz więcej stabilności, czy bardziej elastycznego buta. Aby to zrobić, Tom Labisch, doktor fizykoterapii, z InStep Physical Therapy & Running Center w Wisconsin dzieli się akronimem FAST: stopa, łuk, symetria, technika.

"Wśród kupujących obuwie panuje przekonanie, że jeśli Twoja stopa wygląda w określony sposób - powiedzmy, że masz płaskostopie - potrzebujesz określonego typu buta" - mówi Brent James, Product Line Manager, Run Footwear w Under Armour. "Ale typ stopy i kształt stopy to tylko ułamek historii, ponieważ elastyczna stopa lub wrażliwa wymaga innego buta". Jeśli chodzi o Twoją stopę, zbadanie jej mobilności jest kluczowe. Im bardziej stabilna stopa, tym bardziej elastycznego buta potrzebujesz.

"Sztywna stopa utrzyma swoją postawę i pozycję łuku, gdy zostanie zakwestionowana z przysiadem lub skrętem przez ciało aż do stóp", wyjaśnia Labisch. "Stopa, która jest hiper-elastyczna, zapadnie się ekstra daleko, gdy zostanie wyzwana, co kończy się napędzaniem dodatkowego ruchu dalej w górę kończyny dolnej i może powodować przeciążenia w stopie, kolanie i biodrze".


CZYTAJ WIĘCEJ > RUNNING STRONG STARTS WITH HAPPY FEET


ARCH

W przypadku łuku, Labisch zaleca użycie mokrego odcisku stopy na ziemi lub papierowej torbie, aby określić, czy masz wysoki czy niski łuk. "Jeśli twój odcisk stopy jest jednym wielkim kleksem, jest to niski łuk; jeśli jest rozłączony od przodu do tyłu, jest bardzo wysoki", mówi. Ale błędem byłoby dopasowanie według typu łuku. "Wysokość łuku nie jest tak dokładne w przewidywaniu mobilności stopy, która jest ważniejszym czynnikiem w wyborze butów. Na przykład, niektórzy ludzie z wysokimi łukami w rzeczywistości mają wyjątkowo elastyczne stopy".

SYMMETRY

Symetria jest używana do określenia czy pronujesz czy supinujesz, czyli terminów, które wyjaśniają jak Twoja stopa uderza o podłoże podczas kontaktu. Czy Twoje stopy podwijają się do wewnątrz, czy też lądujesz na zewnętrznej części stopy? To pozwoli Ci określić, jaki rodzaj butów jest dla Ciebie odpowiedni.

"Symetria ciała również ma wpływ na biegaczy. Różnice w długości nóg, ciasnota, słabość, mogą prowadzić do tworzenia kompensacji w kroku" - dodaje Labisch. "Jeśli istnieją różnice, lub asymetrie, w ciele biegacza, te kompensacje często zasilają kontuzje nadużyć".

TECHNIQUE

Wreszcie, jest technika, która wyjaśnia, czy jesteś heel-strikerem, lądujesz w połowie stopy lub jesteś biegaczem z przodostopiem. To pomaga wiedzieć, jaki spadek pięty do palców jest dla Ciebie odpowiedni.


CZYTAJ DALEJ > BUTY DO BIEGANIA 101


JAK POMAGA ANALIZA CHODU

Tak, to jest dużo informacji. Jeśli czujesz się przytłoczony, zalecana jest analiza chodu, która uwzględnia wszystkie powyższe elementy. W większości przypadków wiąże się to z bieganiem na bieżni w specjalistycznym sklepie obuwniczym lub z nagraniem Twojego kroku do wglądu. Stamtąd dostaniesz kilka opcji, aby spróbować i określić, który but jest najbardziej wygodny.

"Jedną z najbardziej korzystnych rzeczy, jakie biegacz/chodnik może zrobić podczas dopasowywania nowego obuwia, jest nawiązanie kontaktu z osobą, która je dopasowuje" - mówi Brimhall. "Dowiadujemy się równie dużo informacji od biegacza lub potencjalnego biegacza z prostej rozmowy na temat przeszłych treningów, przeszłych/obecnych kontuzji i celów biegacza/chodnika na przyszłość".

Przyniesienie pary (lub par) aktualnych butów do biegania również pomaga sprzedawcom zobaczyć, w czym biegałeś, aby poznać Twoje upodobania i preferencje. Dodatkowo, świetnie jest zapytać, czy istnieje zaktualizowana wersja obecnego buta, jeśli odniosłeś w nim sukces.

"Zazwyczaj producenci starają się, aby wersje v2 lub kolejne były jak najbardziej podobne do pierwotnej oferty. Jednak zawsze zalecamy przymierzanie zaktualizowanej wersji buta, gdy tylko jest to możliwe, aby upewnić się, że drobne aktualizacje, które producent wprowadził, nadal będą odpowiadać potrzebom biegacza" - dodaje Brimhall. "Częściej niż nie aktualizacje będą działać, ale czasami zmieniają 'nową' wersję zbyt mocno dla biegacza, który będzie musiał wtedy przenieść się do innego modelu / producenta".

Chociaż analiza chodu nie jest krytyczna, może pomóc Ci zawęzić opcje - ponieważ jest ich wiele - i pomóc Ci lepiej zrozumieć swoją anatomię i rozkrok.


PRZYGOTUJ SIĘ DO NASTĘPNEGO BIEGU

> Buty do biegania dla mężczyzn
> Buty do biegania dla kobiet
> Buty do biegania dla chłopców
> Buty do biegania dla dziewczynek


0 Udziały