Co jest lepsze? Pływanie czy bieganie

Trener i 25-krotny uczestnik zawodów Ironman, Tom Holland, często żartuje: "Pływanie to nie sport. To sposób na uchronienie się przed utonięciem". Ale w wieku 48 lat przyznaje, że teraz docenia pływanie o wiele bardziej niż wtedy, gdy był młodszy. "Teraz, kiedy pływam, często mam ten dziwny, wspaniały pływacki haj" - mówi Holland, autor książki "Swim, Bike, Run, Eat: The Complete Guide to Fueling Your Triathlon".

Jeśli bieganie to najwyższa aktywność sercowo-naczyniowa o dużym wpływie, pływanie jest najniższą z tych o niskim wpływie. Spójrzmy prawdzie w oczy, my, biegacze, często mamy do tego pewne nastawienie. Jesteśmy wojownikami szos! Biegaczami po szlakach! Wędrowcy górscy! Tłuczemy się po chodnikach. Nie da się wybrukować basenu!

Ale... jeśli kiedykolwiek zostałeś odsunięty od biegania z powodu kontuzji związanej z uderzeniem - takiej jak zapalenie ścięgna, skręcenie kostki lub inne problemy związane z nadwyrężeniem dolnej części kończyny - musiałeś zmierzyć się z perspektywą utrzymania formy bez biegania. Wielu biegaczy wybiera jazdę na rowerze - kolejne ćwiczenie o niskim stopniu oddziaływania. Zawsze pozostaje też chodzenie, o ile nie pogarsza to stanu zdrowia lub pogoda nie jest zbyt brzydka.

Z wyjątkiem triatlonistów, biegacze często sięgają po wszystkie inne możliwe ćwiczenia, zanim rozważą pływanie, ale to byłby błąd.

PŁYWANIE PRZYNOSI DUŻE KORZYŚCI

W niedawno opublikowanym artykule przeglądowym na temat pływania stwierdzono, że pływanie zwiększa VO2 max i redukuje tkankę tłuszczową tak samo jak bieganie, jazda na rowerze czy chodzenie. W artykule dokonano przeglądu 29 różnych badań, z których większość dotyczyła interwencji pływania, które były 12- lub 15-tygodniowymi programami i średnio obejmowały trzy dni w tygodniu pływania przez 40-60 minut.

Pływacy w tych badaniach stali się silniejsi, zwiększyli swoją zdolność do oddychania i stracili tkankę tłuszczową, tak samo jak grupy kontrolne osób wykonujących inne ćwiczenia. Pływanie działa również na obszary ciała, które biegacze mają tendencję do ignorowania, takie jak ramiona i barki. "Pływanie to inna metoda pracy całego ciała, która koryguje nierównowagę i jest fenomenalną częścią każdego planu treningowego" - mówi Holland. Pływanie w basenie nie tylko daje odpocząć stawom, ale także ma w sobie coś w rodzaju pilatesowskiego rozciągania i wzmacniania, które może nawet pomóc w zapobieganiu kontuzjom podczas biegania" - mówi Holland.

Nie da się ukryć, że pływanie jest świetnym treningiem - nie jest to jednak trening z obciążeniem, ponieważ jesteś w wodzie. Wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem pomaga Twoim kościom tworzyć nową tkankę, która je wzmacnia. Dla dzieci i nastolatków jest to niezwykle istotne, ponieważ największy przyrost masy kostnej następuje w okresie dojrzewania. Pływanie nie pomoże w budowaniu masy kostnej, ani w zachowaniu gęstości kości w późniejszym okresie życia, aby uchronić je przed osteoporozą.

PŁYWANIE I BIEGANIE NIE SĄ SOBIE RÓWNE

Kiedy Holland pracuje z biegaczami lub rowerzystami, którzy dopiero zaczynają pływać, zawsze wyjaśnia, że pływanie różni się od obu tych sportów. Jeśli chodzi o bieganie i jazdę na rowerze, to jeśli się przyłożysz i zrobisz wystarczająco dużo kilometrów, najprawdopodobniej osiągniesz znaczny przyrost prędkości. Nie tak jest z pływaniem.

"Może nie będziesz szybszy, ale w końcu będziesz mniej zmęczony" - mówi. Przykład: jego czasy pływania w Ironmanie nie poprawiły się, ale teraz jest w stanie ukończyć pływanie, czując znacznie więcej energii. "W pływaniu forma i efektywność jest wszystkim. Chcesz mieć ładny, płynny obrót podczas oddychania i nie tracić zbyt wiele energii na kopnięcie - to tylko małe, trzepoczące kopnięcie" - mówi Holland. Kilka sesji z trenerem lub obejrzenie kilku filmów instruktażowych na YouTube może pomóc Ci w poprawieniu swojego stylu pływania.


CZYTAJ DALEJ > SPALAJ KALORIE DZIĘKI TEMU PROSTEMU, 30-MINUTOWEMU TRENINGOWI PŁYWACKIEMU


Weź okulary i spróbuj. Może się okazać, że basen nie jest takim złym kompromisem.

0 Udziały