Co dzieje się z Twoim ciałem podczas biegu długodystansowego?

Bieg maratoński nie miał pomyślnych początków. Legenda głosi, że Pheidippides przebiegł około 25 mil do Aten, aby ogłosić zwycięstwo Greków w bitwie pod Maratonem, po czym nagle zmarł. Chociaż historia pokazała, że prawdopodobnie istniały inne okoliczności jego śmierci (a biegaczem mógł nie być nawet Pheidippides), obawy związane z biegami długodystansowymi rosły wraz z rosnącą popularnością tego sportu.

Kiedy w latach 70. rozpoczął się boom na bieganie, każdego roku w Stanach Zjednoczonych maraton kończyło mniej niż 25 000 biegaczy. W ostatnich latach liczba ta wzrosła do ponad pół miliona. Przebiegnięcie 26,2 mil (lub więcej) ma wpływ na wszystkich biegaczy, od nowicjuszy po elitę. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy, czy 50-ty bieg, maraton może być bardzo pokornym doświadczeniem.

Od stóp po mózg - skutki odczuwasz w ciągu następnych godzin i dni. Dobra wiadomość jest taka, że dla zdecydowanej większości z nas skutki te są łagodne i krótkotrwałe, a regularne bieganie raczej poprawi Twoje zdrowie i długowieczność, niż zaszkodzi.

OD PODSTAW

Oto, jak dystans biegu może wpływać na różne części Twojego ciała na różne sposoby:

Przeciętny biegacz robi ponad 40 000 kroków w trakcie maratonu, co oznacza, że Twoje stopy wytrzymują wiele powtarzających się uderzeń. Pewna ogólna bolesność jest normalna, a jeśli Twoje buty są trochę za ciasne lub palce obijają się o cholewki, możesz stracić jeden lub więcej paznokci u stóp. Gorące lub mokre warunki mogą nasilać otarcia i zwiększać podatność na powstawanie pęcherzy.

Nawet najbardziej wytrenowani biegacze odczuwają bolesność mięśni nóg, ponieważ to one wykonują większość pracy w dniu wyścigu. Uszkodzenia mięśni w postaci mikrorozdarć mogą potrwać dzień lub dwa, a w miarę jak organizm pracuje nad ich naprawą, może pojawić się przypadek DOMS (delayed onset muscle soreness). Pagórkowate trasy, szczególnie te ze zjazdami, jak w przypadku maratonu bostońskiego, mogą sprawić, że Twoje czworogłowe będą się czuły szczególnie zmęczone.

Nawet najwygodniejsze ubrania mogą powodować otarcia, biorąc pod uwagę czas, jaki będziesz biegać. Smarowidła mogą pomóc w zapobieganiu bolesnym otarciom po biegu, więc zawczasu zabezpiecz delikatne miejsca.

Niektóre nudności są powszechne zarówno podczas, jak i po maratonie, ponieważ krew jest kierowana z jelit do bardziej istotnych funkcji. Aby zminimalizować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ćwicz spożywanie pokarmów, które Twój żołądek może tolerować w warunkach, w jakich przyjdzie Ci się zmierzyć w dniu wyścigu.

Łagodne odwodnienie jest powszechne podczas długiego wyścigu, ponieważ prawie niemożliwe jest zastąpienie wszystkich płynów, które tracisz. Podczas gdy powoduje to tymczasowy stres dla nerek, jest on minimalny, jeśli odpowiednio nawadniasz się podczas i po wyścigu. Aby uniknąć dalszego stresu, nie przyjmuj niepotrzebnych leków, takich jak NLPZ, które są przetwarzane przez nerki, ponieważ może to sprawić, że ich obciążenie będzie znacznie większe.

Istnieją różne dowody na to, jak długotrwałe, długodystansowe bieganie wpływa na Twoje serce. Ogólnie rzecz biorąc, trening powoduje pewne zmiany w sercu, które jest mięśniem i wzmacnia się wraz z kontynuacją treningu. Długotrwałe biegi długodystansowe mogą wiązać się z niewielkim ryzykiem powstawania blaszek miażdżycowych lub migotania przedsionków, ale jest mało prawdopodobne, aby jeden maraton miał na to znaczący wpływ. Pewne przejściowe zmiany w biomarkerach mogą wskazywać na zwiększone obciążenie serca po maratonie, ale po powrocie do zdrowia wracają do normy. Jeśli w Twojej rodzinie występują choroby serca, zawsze uzyskaj zgodę lekarza. Właściwy trening powinien zapobiec nadmiernemu wysiłkowi, który może być szczególnie ciężki dla serca w dniu wyścigu.

Nieżyt nosa wywołany wysiłkiem fizycznym, prowadzący do kataru podczas ćwiczeń, jest niezwykle częsty u biegaczy. Zwykle ustępuje on po zakończeniu biegu, ale może wymagać pewnej uwagi w połowie biegu, aby uniknąć podrażnień pod nosem.

To jest prawdziwe zjawisko! Bieganie zwiększa poziom endorfin, które w naturalny sposób poprawiają Twój nastrój i zwiększają poczucie dobrego samopoczucia i spokoju - tzw. haj biegacza. Nie zdziw się, jeśli nagle zapomnisz o całym bólu i będziesz mógł zapisać się na następny maraton.

WNIOSEK KOŃCOWY

Odpowiednio przygotowany organizm jest doskonale przygotowany do pokonania dystansu maratońskiego. Rozważnie trenuj, w razie potrzeby zasięgnij porady lekarza i spodziewaj się bólu w różnych miejscach po wyścigu. Ale przede wszystkim ciesz się tym doświadczeniem i podziwiaj to, co Twoje ciało może dla Ciebie zrobić.

0 Udziały