Bieżnia to nie kara - oto jak ją pokochać

Skup się na swojej reakcji, gdy usłyszysz to zdanie: W ten weekend musisz zrobić swój 10-milowy długi bieg na bieżni. Czy po prostu skrzywiłeś się? Westchnąłeś? Próbowałeś wymyślić sposób, jak się z tego wywinąć? Cóż, nie jesteś sam.

Szybkie wyszukiwanie "biegaczy, którzy nienawidzą bieżni" przynosi fora na Reddit i LetsRun.com pełne ludzi, którzy publicznie deklarują swoją pogardę dla tej maszyny, powołując się na wszystko, od braku przepływu powietrza w pomieszczeniach po trudności ze zmianą tempa.

Bieżnia ma jednak swoje zalety - np. ułatwia pracę nad formą i szybkością - i biegacze mogą je pominąć, odrzucając ją jako narzędzie treningowe. Dowiedzenie się, jak włączyć bieżnię do swojej regularnej rutyny - a także wskazówki, jak uprzyjemnić sobie ten czas - może sprawić, że spojrzysz na nią w innym świetle.

ZŁA OPINIA O BIEŻNI

Według Leanne Pedante, głównego trenera w Stride, studia fitness w Południowej Kalifornii poświęconego grupowym zajęciom na bieżni, historia może mieć coś wspólnego z tym, dlaczego nienawidzimy bieżni. "W XIX wieku urządzenia podobne do bieżni były używane jako kara za ciężką pracę w więzieniach" - ujawnia Pedante. "Gdzieś głęboko w naszej pamięci wciąż trzymamy to przeciwko nim".

Jednak dla tych biegaczy, którzy nie znają tej mrocznej historii, nuda ma z tym wiele wspólnego - bieganie bez faktycznego chodzenia gdziekolwiek może być monotonne. Wymieszaj to z brakiem scenerii w pomieszczeniach, a masz kombinację, która może sprawić, że długie biegi wydają się jeszcze dłuższe.

"Kiedy ludzie biegają na bieżniach, mają tendencję do nudzenia się - a to sprawia, że łatwo im się poddać i przestać biegać" - dodaje Kris Cueva, trener w firmie Burn 60. "Brak możliwości doświadczenia wspaniałych warunków na świeżym powietrzu może również zahamować ich wydajność i nastawienie do biegania w pomieszczeniach".

Dodatkowo, obaj trenerzy przywołują mity otaczające bieżnię: Wiele osób uważa, że ich forma jest negatywnie dotknięta przez bieżnię, na przykład, lub wierzy, że są bardziej narażeni na kontuzje z powodu powierzchni do biegania. Jest kilka kluczowych rzeczy, które warto wiedzieć o formie i tempie przed wskoczeniem na bieżnię, a które mogą sprawić, że bieg będzie bardziej efektywny i uchroni Cię przed kontuzjami.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ PRZED BIEGIEM

Po pierwsze, kluczem do sukcesu jest opanowanie bieżni. Oznacza to wybór odpowiedniego tempa i świadomość przestrzeni dostępnej na pasie.

"Obawa przed ześlizgnięciem się z grzbietu czasami powoduje, że ludzie biegają z tułowiem niemal przyciśniętym do konsoli bieżni (podczas gdy mają za sobą 4 stopy wolnego miejsca na pasie)" - zauważa Pedante. "Bieganie tak blisko przedniej części bieżni hamuje naturalny napęd ramion, a następnie zaburza rozkrok. Często przypominam ludziom, aby wycofali się z paneli i pozwolili na otwarcie wymachu ramion."

Jak przyzwyczaisz się do biegania w granicach bieżni, będziesz w stanie łatwo monitorować swoje tempo i formę. Ważne jest, aby rozgrzać się i ochłonąć tak samo, jak w przypadku biegania na drodze lub torze. Możesz to zrobić za pomocą kilku minut lekkiego joggingu przed zwiększeniem prędkości i wysokości.

"Jedną z największych rzeczy, które ludzie powinni zrozumieć na temat biegania na bieżniach, jest to, że znacznie łatwiej jest skorygować swoją formę i jest mniejszy wpływ na twoje ciało", obejmuje Cueva. "Ludzie mogą pracować nad swoją prędkością, tempem i wytrzymałością, używając różnych interwałów na bieżni".

Cueva dodaje, że rozpoczynając swoją przygodę z bieżnią i czyniąc ją częścią swojej rutyny, powinieneś wybrać program biegowy, który pomoże Ci zbudować wytrzymałość i wydajność, tak samo jak podczas treningu na innych powierzchniach.

WSKAZÓWKI, JAK POLUBIĆ BIEŻNIĘ

Cueva mówi, że wystarczy 20 minut 2-3 razy w tygodniu, aby pomóc osiągnąć swoje cele. Gdy zaczniesz wprowadzać bieżnię do swojego treningu, możesz zacząć stosować niektóre z tych zatwierdzonych przez trenera wskazówek, aby cieszyć się czasem spędzonym na bieganiu w pomieszczeniach zamkniętych.

1. UŻYWAJ BIEŻNI DO INTERWAŁÓW

W przeciwieństwie do biegania na torze, trening interwałowy na bieżni pozwala na większą kontrolę nad swoim tempem i pozwala na stworzenie jeszcze większego wyzwania w dół drogi poprzez trening z nachyleniem. "Istnieje wiele aplikacji czasomierza interwałowego dostępnych za darmo", dzieli się Pedante. "Wybierz niską, średnią i wysoką prędkość dla swojej obecnej zdolności i wymyśl swój własny trening interwałowy. Czas będzie zip przez i przekonasz się, że możesz szybciej zwiększyć prędkość, gdy robisz to w mniejszych kawałkach."

2. BAW SIĘ NACHYLENIEM

Pedante dodaje, że jeśli użyjesz nachylenia, staniesz się szybszym biegaczem, a nawet jeśli chodzisz, możesz stworzyć swój własny trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) dzięki opcji nachylenia.

3. ROZRYWKA JEST OK

Posiadanie listy odtwarzania lub odłożenie na bok kilku programów telewizyjnych, które oglądasz tylko podczas biegu na bieżni, może pomóc tym, którzy wolą rozproszyć swoją uwagę podczas biegu. Znalezienie aplikacji, która dostosowuje muzykę do Twojego tempa i kadencji, może sprawić, że będziesz biegać mocno przez cały trening.


CZYTAJ WIĘCEJ > WYPRÓBOWALIŚMY TO DLA CIEBIE: BARRY'S BOOTCAMP


4. IDŹ NA ZAJĘCIA

Poszukaj lokalnie, czy masz studio bieżni lub siłownię, która wykorzystuje bieżnie w swoim treningu, aby uczynić go aktywnością społeczną. Nie tylko dostaniesz się w świetnym treningu, ale będziesz to robić wraz z innymi, aby pomóc uczynić bieganie na bieżni bardziej drogowe doświadczenie.

0 Udziały