Bieganie nocą: Co musisz wiedzieć

Podczas gdy osoby wcześnie wstające z łóżka wydają się być chwalone w świecie fitnessu i produktywności, nocne sowy nie powinny być niedoceniane. W końcu trening to trening - często sprowadza się to do konsekwencji. Jeśli zauważysz, że rano jesteś spóźniony, ale wieczorem czujesz się zmotywowany i pełen energii, wczuj się w to uczucie, zamiast próbować się mu opierać. Nie ma nic złego w tym, że nie jesteś poranną osobą... Możesz też odkryć, że Twoja szczytowa wydajność w pracy przypada na godziny poranne, kiedy jesteś wypoczęty i wolisz skupić się na pracy umysłowej rano, a zakończyć dzień biegiem.

Nocni biegacze są bardziej powszechni, niż myślisz, i to zupełnie w porządku być jednym z nich - prawdopodobnie przekonasz się, że biegasz szybciej i czujesz się lepiej, gdy zaakceptujesz swoje indywidualne preferencje i będziesz z nimi współpracować, a nie im przeciwdziałać.

Ponieważ dni stają się coraz dłuższe, bieganie w ciemności staje się coraz mniejszym problemem. Jednak nocne biegi wiążą się z innymi kwestiami bezpieczeństwa, a także z dodatkowym obciążeniem w postaci słabnącej motywacji i całodziennego odżywiania.

Oto kilka sposobów na utrzymanie motywacji na wysokim poziomie, a także na to, aby nocne biegi były bardziej efektywne i przyjemne.

WYMUSZAJ MOTYWACJĘ

OK, zaakceptowałeś, że jesteś nocnym biegaczem. Problem? Milion innych rzeczy na Twojej liście rzeczy do zrobienia, gdy kończy się dzień pracy. Jeśli zdarzyło Ci się wrócić do domu i opóźnić lub odwołać swój bieg z powodu prania, rozmów telefonicznych, kolacji lub projektu w pracy, nie wracaj do domu, dopóki nie skończysz biegu. Zrób swój trening zaraz po pracy, idź prosto do siłowni, biegnij z parkingu swojego biura lub zatrzymaj się na lokalnym torze szkolnym w drodze do domu. Jeśli to nie pasuje do Twojego planu dnia, znajdź inny sposób na wyrwanie się z domu - może to być zaangażowanie kolegi treningowego, zaplanowanie sesji na siłowni z trenerem lub po prostu wpisanie do kalendarza i ostrzeżenie rodziny, że od 20:00 do 21:00 będziesz biegać.

PLANUJ POSIŁKI

Wcześni biegacze korzystają z tego, że mają stosunkowo czyste plany do pracy: Mogą jeść i pić, aby przygotować się do treningów. Ale Ty, jako biegacz nocny, zdążyłeś już zjeść większość posiłków w ciągu dnia, zanim zacząłeś myśleć o wyjściu z domu. Pozwól sobie na co najmniej dwie godziny od ostatniego pełnego posiłku przed biegiem, aby uniknąć problemów żołądkowo-jelitowych - Może to oznaczać przesunięcie pory kolacji na wcześniejszy termin lub przeniesienie jej na czas po biegu. Osoby z cukrzycą typu 2 powinny wybierać biegi po kolacji, ponieważ badania wykazały, że że bieganie po kolacji może skuteczniej obniżyć ryzyko chorób układu krążenia.

MIEJ PLAN AWARYJNY

Nocne biegi są bardziej narażone na niepowodzenie niż poranne, ponieważ na przeszkodzie staje życie. Przygotuj plan awaryjny: Kilka ulubionych przepływów jogi w zakładkach w przeglądarce, zestaw wolnych ciężarów i listę ćwiczeń bodyweight, przez które możesz biegać, lub bieżnię w domu. (Wiele osób nie może sobie pozwolić lub nie ma miejsca na dużą, elektroniczną bieżnię, ale ręczne bieżnie są w porządku do chodzenia i dostępne za mniej niż 300 dolarów).

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ

Jeśli zdecydujesz się biegać na zewnątrz, bądź w tym mądry. Noś latarkę czołową nawet po zmierzchu i wybieraj odzież z odblaskowymi paskami lub lamówkami - nocni biegacze mogą nawet zdecydować się na kurtkę lub kamizelkę odblaskową. Trzymanie się dobrze oświetlonych, zaludnionych terenów zmniejsza wiele zagrożeń dla bezpieczeństwa, podobnie jak znalezienie kolegi, z którym mógłbyś się wybrać na wycieczkę. Jeśli nie czujesz się bezpiecznie na ulicy, być może czas zainwestować w całodobową siłownię lub bieżnię do domu.

ZJEDZ PRZEKĄSKĘ O PÓŁNOCY

Jeśli kolacja była o 18:00, a Ty zeskakujesz z bieżni o 23:00, prawdopodobnie obudzisz się z uczuciem głodu, jeśli tylko wskoczysz do łóżka. Uratuj się przed pobudką o 2 w nocy, przygotowując szybki koktajl proteinowy i popijając go po treningu, aby wspomóc regenerację mięśni i zapewnić sobie przetrwanie nocy. Koktajl białkowy - serwatka lub białko grochu to świetne opcje - nie spowoduje wzrostu poziomu cukru we krwi ani nie sprawi, że będziesz dłużej spać, ale nasyci twój żołądek i pomoże ci lepiej wypocząć i zregenerować siły.

LEPIEJ SIĘ WYSYPIAJ

Lata temu badania wykazały, że ćwiczenia wykonywane późno w ciągu dnia mogą wpływać na sen. Dobra wiadomość: Według badanie przeprowadzonego przez National Sleep Foundation, ćwiczenia fizyczne prowadzą do lepszego snu - nawet te wykonywane późno w ciągu dnia. Inne badania wykazały, że ćwiczenia przed snem mogą faktycznie poprawić jakość snu, choć może to potrwać kilka miesięcy. może minąć kilka miesięcy zanim zauważysz tę korzyść. Upewnij się tylko, że odpowiednio przygotowujesz się do snu, skutecznie schładzasz się pod koniec biegu, nie sięgasz po słodkie, wysokowęglowodanowe przekąski tuż przed snem i przygotowujesz się do snu przy relaksującej książce lub kojącej muzyce. Jeśli zauważysz, że masz problemy z wyluzowaniem się po treningu, dodaj sesję jogi o małej prędkości lub kilka minut medytacji, aby zamknąć trening, co pomoże Ci wyregulować system i przygotować się do snu.


CZYTAJ DALEJ > JAK SPRAWIĆ, BY JET LAG NIE ZRUJNOWAŁ TWOJEGO WYŚCIGU


PAMIĘTAJ, ABY PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SEZONU BIEGOWEGO

Niestety, nie wiele imprez biegowych odbywa się w nocy. Jest kilka, na pewno, ale jeśli coś takiego jak Maraton Bostoński jest pozycją na bucket-list, będziesz musiał biegać rano przynajmniej dla tego wydarzenia. Więc podczas gdy większość biegów może odbywać się wieczorem, w ciągu kilku miesięcy poprzedzających wyścig z wczesnym startem, spróbuj przynajmniej jednego wczesnego biegu w tygodniu, aby przyzwyczaić się do budzenia się i wychodzenia za drzwi. Ta prosta zmiana może zrobić ogromną różnicę w Twoim sukcesie wyścigowym.

0 Udziały